Wiosny jeszcze nie widać, ale alergicy już czują, że nadchodzi!



Choć jeszcze wiele osób nosi zimowe kurtki i czapki, a niskie temperatury nadal są normą, to wielu alergików już musi sobie radzić z uciążliwymi objawami sezonowych alergii wziewnych. Problemy alergików zaczynają się na długo przed pojawieniem się zielonych listków na drzewach. – W tym roku pierwsi pacjenci trafili do nas w połowie lutego – tłumaczy dr n. med. Marta Kołacińska-Flont, specjalistka alergologii, ekspertka kampanii edukacyjnej „Otwórz oczy na alergię”.

Wodnisty katar, swędzące oczy czy uporczywe kichanie to najpopularniejsze objawy alergii wziewnych, czyli na pyłki roślin czy zarodniki grzybów mikroskopowych.

Co roku najwcześniej zaczynają cierpieć pacjenci uczuleni na olchę i leszczynę. – Olcha zaczyna pylenie w zależności od temperatury i nasłonecznienia. Był rok, gdy w grudniu było znacząco powyżej zera i wówczas pierwsze osoby z objawami alergii trafiały do nas jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia informuje dr n. med. Marta Kołacińska-Flont, specjalistka alergologii, ekspertka kampanii edukacyjnej „Otwórz oczy na alergię”.

Wcześnie objawy alergii mogą obserwować u siebie osoby uczulone na brzozę – choć ta pyli dopiero w kwietniu, to budowa pyłków olchy, leszczyny i brzozy jest do siebie bardzo zbliżona, działają tu podobne mechanizmy, więc również ta grupa alergików może narzekać na wodnisty katar, uporczywe kichanie, zatkany nos oraz łzawienie i pieczenie oczu. Jak podkreślają pacjenci, w tym roku objawy są wyjątkowo uciążliwe. Eksperci tłumaczą to stosunkowo łagodną i krótką zimą.

Jak pomóc alergikom?

Najwięcej osób zgłasza się do lekarzy alergologów wraz z pojawieniem się uciążliwych objawów alergii. Wówczas eksperci mają ograniczone możliwości diagnostyczne: – Testy skórne są najbardziej czułym narzędziem wykrywania alergii wziewnej, ale ze względów bezpieczeństwa z zasady wykonuje się je w okresie wyciszenia objawów. W przypadku uczulenia na pyłki drzew i traw najlepiej wykonać je na przełomie jesieni i zimy, kiedy drzewa i trawy nie pylą, a w powietrzu znajduje się mało alergenów. Dodatkowo, gdy pacjent przyjmuje leki przeciwhistaminowe, wynik testów będzie niemiarodajny, a często nie ma możliwości ich odstawienia – wyjaśnia alergolog.

Gdy pacjent zmaga się z objawami alergii, stosuje się leczenie objawowe – podstawą są glikokortykosteroidy miejscowe w postaci sprayu donosowego oraz wspomniane wcześniej leki przeciwhistaminowe. Dodatkowo warto szukać prostych i skutecznych rozwiązań: na rynku dostępne są wyroby medyczne, które łagodzą objawy alergii. Oczy potrzebują ochrony przed atakiem alergenów i tu z pomocą idzie ektoina – naturalna i bezpieczna substancja, która nawilża powierzchnie błon komórkowych oraz zmniejsza stan zapalny. Stosując krople do oczu z ektoiną i dodatkiem kwasu hialuronowego (np. EKTIN), stabilizuje się naturalny film łzowy na dwa sposoby: kwas hialuronowy korzystnie wpływa na jego fazę wodną, a ektoina wzmacnia warstwę lipidową. Ten podwójny sposób działania chroni oko przed szkodliwym wpływem alergenów i innych czynników zewnętrznych. Krople są dostępne bez recepty i warto zacząć je stosować jeszcze przed pojawieniem się dolegliwości alergicznych, ale są równie skuteczne, gdy zaaplikuje się je w trakcie wystąpienia łzawienia, podrażnienia i pieczenia narządu wzroku.




Czy to alergia?

Wiele osób jest zaskoczonych, że objawy przypominające przeziębienie to jednak alergia. – Pacjenci powołują się na fakt, że przecież nigdy nie mieli na nic alergii, więc skąd nagle taka przypadłość. Niestety, alergia to choroba cywilizacyjna, wpływ na jej rozwój mają m.in. czynniki środowiskowe, a to oznacza, że alergików będzie przybywać we wszystkich grupach wiekowych – ostrzega dr Marta Kołacińska-Flont, ekspertka kampanii „Otwórz oczy na alergię”.

Jak rozpoznać u siebie objawy alergiczne?
Z pewnością należą do nich: wodnisty katar, salwy kichania, a także łzawiące, piekące oczy. Katar i kichanie nie są powiązane z gorączką i ogólnym osłabieniem organizmu, typowym dla infekcji wirusowych. Z kolei w przypadku oczu, objawem swoistym dla alergii jest świąd i łzawienie – to odróżnia alergiczne zapalenie spojówek od np. zespołu suchego oka, gdzie charakterystyczne jest również zaczerwienienie i uczucie piasku pod powiekami, ale oczy nie swędzą.

Z objawami alergii warto zwrócić się do specjalisty (potrzebne jest skierowanie od lekarza POZ), a także korzystać z dostępnych rozwiązań, gdyż sezon alergii wziewnych trwa długo, nawet do końca września. Nie ma więc powodów, by skazywać się na dyskomfort przez długie miesiące.


dr n. med. Marta Kołacińska-Flont, specjalistka alergologii, ekspertka kampanii edukacyjnej „Otwórz oczy na alergię”


Wyrób medyczny EKTIN to innowacyjne krople do oczu stworzone z myślą o alergikach. Pomagają zapobiegać objawom uczulenia i wspomagają leczenie alergicznego zapalenia spojówek. Krople zawierają unikatową substancję: Ectoin® oraz kwas hialuronowy. Ectoin® to naturalna cząsteczka, która działa ochronnie na oko, zmniejsza stan zapalny i stabilizuje błonę komórkową. Wspólnie z kwasem hialuronowym tworzą one naturalną tarczę na powierzchni oka, która zabezpiecza przed wniknięciem alergenów. Dzięki bezpiecznemu składowi bez konserwantów oraz naturalnym substancjom aktywnym, EKTIN może być stosowany u kobiet w ciąży, małych dzieci, a także u osób ze szczególnie wrażliwymi oczami.

Krople chronią oko przed szkodliwym wpływem alergenów, a także wspierają proces regeneracji podrażnionej i wrażliwej spojówki. Przynoszą natychmiastową ulgę swędzącym, podrażnionym, suchym, zaczerwienionym i łzawiącym oczom. Preparat dostępny bez recepty.

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ