Poznaj porady, dzięki którym problemy żołądkowe nie popsują Ci wyjazdu



Planujesz wakacyjny urlop i już nie możesz się go doczekać? To zrozumiałe – chcesz wypocząć, zregenerować siły po ciężkim roku, zwiedzić nowe miejsca i w pełni wykorzystać kilkanaście wolnych dni. Często jedyne co może przeszkodzić w błogim relaksie, to dolegliwości żołądkowe, które szczególnie za granicą bywają zmorą podróżnych. Jak ich uniknąć i co zrobić, jeśli jednak nas złapią?

Przed każdym wakacyjnym wyjazdem staramy się do niego dobrze przygotować. Robimy wtedy listę rzeczy do zabrania, załatwiamy niezbędne ubezpieczenia, domykamy tematy służbowe. Wszystko po to, by na urlop wyjechać ze spokojną głową. Radość może jednak zniknąć w najmniej oczekiwanym momencie, kiedy zamiast spaceru brzegiem morza przyjdzie nam zostać w pokoju z powodu biegunki, niestrawności lub bólu brzucha. Zatrucie pokarmowe, bo o nim mowa, to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która potrafi na dobrych kilka dni popsuć samopoczucie. Jak tego uniknąć?

Uważaj na to, co jesz

Lata bywają obecnie bardzo upalne, szczególnie jeśli planujemy wyjazd na południe Europy. Wysokie temperatury sprzyjają namnażaniu się bakterii w produktach spożywczych, zwłaszcza jeśli te nie są przechowywane w odpowiedni sposób. Nieświeże produkty lub niespełnione wymogi sanitarne w lokalu gastronomicznym, mogą wywołać u nas zatrucie pokarmowe. Latem, warto uważać na produkty na bazie majonezu, śmietany. Równie szybko psują się jajka, ryby czy mięso. Najczęstszą przyczyną zatruć są bakterie z rodzaju Salmonella, Campylobacter oraz rotawirusy. Jak się przed nimi chronić?

Myj ręce i dbaj o higienę

Dłonie są siedliskiem drobnoustrojów, które w prosty sposób wraz z pożywieniem mogą trafić do naszego organizmu. Należy je myć zawsze przed i po posiłku oraz każdorazowo po skorzystaniu z toalety. Nie zapominajmy także o myciu owoców i warzyw przed spożyciem, bo to właśnie na skórce często znajdują się pestycydy, bakterie i kurz, które nie powinny trafiać do naszego żołądka.

Dużym problemem turystów są dolegliwości żołądkowe spowodowane piciem wody z kranu. Dotyczy to szczególnie wakacji spędzanych w krajach takich jak Bułgaria, Turcja czy Egipt. Spożywanie wody butelkowanej pozwoli uniknąć nieprzyjemnych rewolucji. Warto przyjmować także probiotyki, które będą wspierały pracę naszych jelit – komentuje dr n. med. Dariusz Maj, gastroenterolog z Centrum Medycznego Damiana.




Nie ograniczaj się, ale jedz z umiarem

Wiele osób podczas urlopu pozwala sobie nie hamować apetytu. Szczególnie wakacyjne kurorty, w których dostępne jest wyżywienie All Inclusive, kuszą wieloma smakami kuchni regionalnej, których chcielibyśmy spróbować. W efekcie nakładamy na talerz dużo różnych dań, w ilości zdecydowanie większej niż powinniśmy. Może to skutkować niestrawnością i bólami brzucha. Nie ma w tym nic złego, że przez kilka dni sobie pofolgujemy, warto jednak nie przesadzić, ponieważ tłuste i ciężkostrawne jedzenie może podrażnić błonę śluzową żołądka, a tym samym popsuć nam kilka kolejnych dni urlopu lub spowodować złe samopoczucie.

Co zrobić, jeśli mimo to się zatrujemy?

Czasem nie jesteśmy w stanie uniknąć problemów żołądkowych. Wystarczy, że zjemy coś nieświeżego w restauracji podczas postoju w podróży i problem gotowy. Jeśli po spożyciu posiłku nagle odczuwamy silny ból brzucha, któremu towarzyszy biegunka, wymioty, a nierzadko także gorączka może to oznaczać, że zjedliśmy coś, co nam zaszkodziło. Należy wiedzieć, jak wtedy postępować, aby jak najszybciej uporać się z uciążliwymi dolegliwościami.

Przede wszystkim warto mieć przy sobie leki przeciwbólowe, przeciwwymiotne czy hamujące biegunkę, które pozwolą nam uporać się z zatruciem. Podstawą jest spożywanie dużej ilości płynów, szczególnie jeśli zmagamy się z wymiotami, które osłabiają organizm i przyczyniają się do jego odwodnienia. Dobrym sposobem na uzupełnienie wartościowych składników odżywczych jest zabranie ze sobą elektrolitów oraz probiotyków, które dobroczynnie wpływają na podrażnioną florę jelitową. Wracając do formy pamiętajmy o lekkostrawnej diecie, dzięki której nie będziemy dodatkowo obciążali żołądka – dodaje dr n. med. Dariusz Maj, gastroenterolog z Centrum Medycznego Damiana.

Często dolegliwości trawienne trwają tylko 1-2 dni, jednak nawet tak krótkiego czasu nie warto tracić, kiedy jesteśmy na urlopie. Dlatego tak ważna jest odpowiednio skompletowana apteczka oraz wiedza, jakich produktów należy unikać.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ