Poznaj porady, dzięki którym problemy żołądkowe nie popsują Ci wyjazdu



Planujesz wakacyjny urlop i już nie możesz się go doczekać? To zrozumiałe – chcesz wypocząć, zregenerować siły po ciężkim roku, zwiedzić nowe miejsca i w pełni wykorzystać kilkanaście wolnych dni. Często jedyne co może przeszkodzić w błogim relaksie, to dolegliwości żołądkowe, które szczególnie za granicą bywają zmorą podróżnych. Jak ich uniknąć i co zrobić, jeśli jednak nas złapią?

Przed każdym wakacyjnym wyjazdem staramy się do niego dobrze przygotować. Robimy wtedy listę rzeczy do zabrania, załatwiamy niezbędne ubezpieczenia, domykamy tematy służbowe. Wszystko po to, by na urlop wyjechać ze spokojną głową. Radość może jednak zniknąć w najmniej oczekiwanym momencie, kiedy zamiast spaceru brzegiem morza przyjdzie nam zostać w pokoju z powodu biegunki, niestrawności lub bólu brzucha. Zatrucie pokarmowe, bo o nim mowa, to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która potrafi na dobrych kilka dni popsuć samopoczucie. Jak tego uniknąć?

Uważaj na to, co jesz

Lata bywają obecnie bardzo upalne, szczególnie jeśli planujemy wyjazd na południe Europy. Wysokie temperatury sprzyjają namnażaniu się bakterii w produktach spożywczych, zwłaszcza jeśli te nie są przechowywane w odpowiedni sposób. Nieświeże produkty lub niespełnione wymogi sanitarne w lokalu gastronomicznym, mogą wywołać u nas zatrucie pokarmowe. Latem, warto uważać na produkty na bazie majonezu, śmietany. Równie szybko psują się jajka, ryby czy mięso. Najczęstszą przyczyną zatruć są bakterie z rodzaju Salmonella, Campylobacter oraz rotawirusy. Jak się przed nimi chronić?

Myj ręce i dbaj o higienę

Dłonie są siedliskiem drobnoustrojów, które w prosty sposób wraz z pożywieniem mogą trafić do naszego organizmu. Należy je myć zawsze przed i po posiłku oraz każdorazowo po skorzystaniu z toalety. Nie zapominajmy także o myciu owoców i warzyw przed spożyciem, bo to właśnie na skórce często znajdują się pestycydy, bakterie i kurz, które nie powinny trafiać do naszego żołądka.

Dużym problemem turystów są dolegliwości żołądkowe spowodowane piciem wody z kranu. Dotyczy to szczególnie wakacji spędzanych w krajach takich jak Bułgaria, Turcja czy Egipt. Spożywanie wody butelkowanej pozwoli uniknąć nieprzyjemnych rewolucji. Warto przyjmować także probiotyki, które będą wspierały pracę naszych jelit – komentuje dr n. med. Dariusz Maj, gastroenterolog z Centrum Medycznego Damiana.




Nie ograniczaj się, ale jedz z umiarem

Wiele osób podczas urlopu pozwala sobie nie hamować apetytu. Szczególnie wakacyjne kurorty, w których dostępne jest wyżywienie All Inclusive, kuszą wieloma smakami kuchni regionalnej, których chcielibyśmy spróbować. W efekcie nakładamy na talerz dużo różnych dań, w ilości zdecydowanie większej niż powinniśmy. Może to skutkować niestrawnością i bólami brzucha. Nie ma w tym nic złego, że przez kilka dni sobie pofolgujemy, warto jednak nie przesadzić, ponieważ tłuste i ciężkostrawne jedzenie może podrażnić błonę śluzową żołądka, a tym samym popsuć nam kilka kolejnych dni urlopu lub spowodować złe samopoczucie.

Co zrobić, jeśli mimo to się zatrujemy?

Czasem nie jesteśmy w stanie uniknąć problemów żołądkowych. Wystarczy, że zjemy coś nieświeżego w restauracji podczas postoju w podróży i problem gotowy. Jeśli po spożyciu posiłku nagle odczuwamy silny ból brzucha, któremu towarzyszy biegunka, wymioty, a nierzadko także gorączka może to oznaczać, że zjedliśmy coś, co nam zaszkodziło. Należy wiedzieć, jak wtedy postępować, aby jak najszybciej uporać się z uciążliwymi dolegliwościami.

Przede wszystkim warto mieć przy sobie leki przeciwbólowe, przeciwwymiotne czy hamujące biegunkę, które pozwolą nam uporać się z zatruciem. Podstawą jest spożywanie dużej ilości płynów, szczególnie jeśli zmagamy się z wymiotami, które osłabiają organizm i przyczyniają się do jego odwodnienia. Dobrym sposobem na uzupełnienie wartościowych składników odżywczych jest zabranie ze sobą elektrolitów oraz probiotyków, które dobroczynnie wpływają na podrażnioną florę jelitową. Wracając do formy pamiętajmy o lekkostrawnej diecie, dzięki której nie będziemy dodatkowo obciążali żołądka – dodaje dr n. med. Dariusz Maj, gastroenterolog z Centrum Medycznego Damiana.

Często dolegliwości trawienne trwają tylko 1-2 dni, jednak nawet tak krótkiego czasu nie warto tracić, kiedy jesteśmy na urlopie. Dlatego tak ważna jest odpowiednio skompletowana apteczka oraz wiedza, jakich produktów należy unikać.

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ