Fakty i mity nt. operacji plastycznych biustu



Plastyka piersi, czyli ich powiększenie, pomniejszenie czy lifting, mają na celu poprawę wyglądu sylwetki oraz samego samopoczucia pacjentki. Choć piękny biust dodaje pewności siebie, a operacje piersi są bardzo popularnymi zabiegami w chirurgii plastycznej, to krąży wokół nich także wiele mitów. Jakie wątpliwości najczęściej pojawiają się u pacjentek i w jaki sposób wykonać taką operację bezpiecznie? Odpowiada dr n. med. Joanna Wiśniewska-Goryń, specjalista chirurgii plastycznej w Centrum Medycznym Damiana.

Operacje piersi są jednymi z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgii plastycznej. Szczególnie teraz, w czasie pandemii, gdy wciąż lub znów w większości pracujemy zdalnie, zdecydowanie łatwiej jest wykonać ten zabieg – przez proces rekonwalescencji możemy przejść w domowym zaciszu.

Na podjęcie decyzji o wykonaniu operacji plastyki piersi wpływ ma wiele czynników, w tym także informacje, do których dotrzemy. Swoją wiedzę o tym zabiegu zazwyczaj chętnie poszerzamy o artykuły i wpisy, które znajdziemy w Internecie. Te jednak trzeba uważnie selekcjonować, ponieważ wciąż powielanych jest wiele mitów krążących wokół tego tematu.

Jakie wątpliwości najczęściej zgłaszają pacjentki?

Z implantami piersi nie można podróżować samolotem

FAŁSZ. Jest to przekonanie, z którym często możemy się spotkać, a jest ono zupełnie nieprawdziwe. Odpowiednio wykonana operacja i wysokiej jakości implanty silikonowe są w pełni bezpieczne i niewrażliwe na występujące na dużej wysokości zmiany ciśnienia. Nie ma więc żadnego ryzyka, że w trakcie lotu coś się z nimi stanie.

Cena wiąże się z jakością

PRAWDA. Operacje plastyki piersi to popularne zabiegi, jednak nie oznacza to, że każdy gabinet wykonuje je na takim samym poziomie. Najlepsze kliniki wykorzystują sprzęty i materiały najwyższej jakości, co może odpowiednio kształtować cenę zabiegu. Decydując się na zabieg chirurgiczny musimy także pamiętać o bezpieczeństwie, dlatego kluczowy jest wybór kompetentnego specjalisty, miejsca z odpowiednim zapleczem medycznym, który zapewni kompleksową opiekę począwszy od przygotowania nas do zabiegu, przez konsultację i wykonanie odpowiednich badań, aż po monitorowanie efektu końcowego.

Powiększanie piersi to zawsze implant

FAŁSZ. Metod powiększania biustu jest więcej. Owszem, najczęściej stosuje się implanty, czyli sylikonowe wkładki o anatomicznym kształcie kropli wody lub okrągłe. Umieszcza się je pod mięśniem piersiowym większym lub pod gruczołem w zależności od tego, jak wyjściowo wyglądają piersi. Istnieją jednak także inne opcje. Jedną z nich jest lipomodeling, czyli przeszczep tkanki tłuszczowej. W tym celu używa się własnej tkanki tłuszczowej pacjentki, pobieranej np. z okolicy brzucha. To propozycja dla wszystkich kobiet, które chcą powiększyć piersi, ale jednocześnie obawiają się operacji wszczepienia implantów. Dla uzyskania pełnych efektów, zabieg musi być wykonany kilkukrotnie i możemy za jego pomocą powiększyć piersi o 1-2 rozmiary, a po pewnym czasie przeszczepiona tkanka staje się naturalną tkanką piersi. Trzecia opcja to podniesienie biustu. Poprawimy w ten sposób jego formę i jędrność, poprzez odpowiednie uformowanie i nadanie kształtu istniejącej tkance tłuszczowej i gruczołowej. Dzięki zabiegowi możliwe jest przywrócenie piersiom młodzieńczego wyglądu i uniesienie ich do góry. Podczas operacji możliwe jest także usunięcie nadmiaru skóry i przemieszczenie brodawki oraz otoczki w górę.

Przed operacją trzeba stosować specjalną dietę

PRAWDA/FAŁSZ. Przed zabiegiem pacjentki pytają o stosowanie diet. Nie są one jednak zalecane, szczególnie te mocno rygorystyczne. Odżywiać należy się zdrowo, a także zadbać o swój styl życia. Kwestia, na którą warto zwrócić uwagę dotyczy np. palenia papierosów – na minimum 3-4 tygodnie przed operacją należy rzucić palenie, ponieważ zawarte w nich substancje bardzo upośledzają gojenie ran, poprzez zmniejszone ukrwienie skóry. Przez 2 tygodnie przed operacją nie można też przyjmować aspiryny ani innych preparatów rozrzedzających krew. O tym wszystkim pacjentka jest informowana już na pierwszej wizycie, dzięki czemu wie jak się najlepiej do niego przygotować.






Po zabiegu konieczny jest okres rekonwalescencji

PRAWDA. Po każdym zabiegu chirurgicznym niezbędny jest okres rekonwalescencji, podczas którego pacjentka będzie wracała do pełni sił. Jednak w przypadku operacji piersi, pobyt w placówce po operacji trwa zazwyczaj jeden, czasem dwa dni. Początkowo może pojawić się obrzęk oraz dolegliwości bólowe. Przez sześć tygodni pacjentka powinna powstrzymać się od wykonywania czynności wymagających intensywnego wysiłku fizycznego, nie powinno się przez ten okres uprawiać sportu. Po operacji otrzymuje się też specjalny biustonosz, który przez około osiem tygodni należy cały czas nosić, a także spać w nim.

Implant po jakimś czasie należy wymienić na nowy

FAŁSZ. Stosowane przez nas implanty posiadają dożywotnią gwarancję i nie trzeba ich wymieniać na nowe. Oczywiście pacjentka powinna być pod opieką lekarza i podczas rutynowych badań USG sprawdzać, czy z implantami nie dzieje się nic złego. Nie należy się jednak martwić, ewentualne powikłania występują bardzo rzadko. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że ciało kobiety zmienia się cały czas, dlatego jeśli np. po kilkunastu latach nasza sylwetka ulegnie zmianie np. w wyniku karmienia piersią czy procesów starzenia się – możemy bez problemu zdecydować się na ponowną operację.

Implanty są bezpieczne i nie utrudniają działań profilaktycznych

PRAWDA. Implant piersi nie wyklucza w przyszłości badań USG, badań rezonansem magnetycznym czy też badań radiologicznych, gdyż obraz piersi nie jest zaburzony podczas badania. Podczas wykonywanych badań profilaktycznych, jak USG piersi czy mammografia, wszystkie ewentualne zmiany będą widoczne.

Dodatkowo należy zaznaczyć, że wszystkie zabiegi są przeprowadzane z pełnym zachowaniem środków bezpieczeństwa, zarówno wobec personelu, pacjenta oraz innych osób korzystających z pomocy placówek medycznych. Ponadto cały czas elementami ochrony jest dostępność do środków dezynfekcyjnych, zwiększenie czasu między wizytami, regularne odkażanie powierzchni czy mierzenie temperatury przed wejściem do przychodni.


dr n. med. Joanna Wiśniewska-Goryń, specjalista chirurgii plastycznej w Centrum Medycznym Damiana

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ