Rozciągnij się! Marta Gorąca przygotowała zestaw ćwiczeń, które skutecznie rozluźnią obolałe mięśnie oraz przywrócą mobilność



Praca biurowa nie tylko w wydaniu zdalnym może spowodować sztywność mięśni. Spędzanie długich godzin w jednej pozycji może prowadzi do bólu kręgosłupa, karku czy bioder. Gdy nasza praca wymaga spędzania mnóstwa godzin w tej samej pozycji warto postawić na ćwiczenia rozciągające czyli popularny stretching. Marta Gorąca przygotowała zestaw 8 ćwiczeń, które skutecznie rozluźnią obolałe mięśnie oraz przywrócą mobilność.

Ćwiczenie 1

Połóż się wygodnie na plecach. Ugnij kolana, załóż jedną stopę na udo i odepchnij od siebie kolano. Przypilnuj, aby biodra zostały w jednej linii. To jest stretching dla Twojego pośladka. Możesz zwiększyć intensywność, chwytając za podudzie i przyciągając nogi do klatki piersiowej.

Ćwiczenie 2

Ustaw klęk podparty: dłonie znajdują się pod barkami, kolana pod biodrami. Wyciągnij lewą rękę daleko w przód, jednocześnie cofaj biodra w stronę pięt. Poczujesz przyjemne rozciągnięcie grzbietu.

Ćwiczenie 3

Koci grzbiet i plecy wklęsłe. To jedno z tych ćwiczeń, które przynoszą ulgę plecom, a przy tym przywracają mobilność kręgosłupa w odcinku piersiowym, co jest bardzo ważne przy wykonywaniu pracy siedzącej. Ustaw klęk podparty: dłonie pod nadgarstkami, kolana pod biodrami. Zbliż brodę do mostka rozpychając miejsce między łopatkami. Odciągaj barki od uszu. Następnie wykonaj ruch przeciwny, wygięcie w drugą stronę, czyli plecy wklęsłe. Wówczas popatrz przed siebie, oddal barki od uszu i skieruj mostek do przodu. Łopatki zbliżają się do siebie.

Ćwiczenie 4

Pies z głową w dole. Ustaw klęk podparty, następnie odepchnij się rękoma od podłogi, pchnij biodra w sufit. Zbliżaj w tej pozycji pępek do kręgosłupa. Nie jest ważne, czy Twoje pięty dotkną podłogi (to zależy od mobilności tyłu uda), ale ważne jest, aby kierować pępek w stronę uda i wypychać pośladki w stronę sufit. Jednocześnie pracuj łopatkami w dół, oddalając barki od uszu. W tej pozycji możesz pomaszerować, wówczas włączysz też rozciąganie taśmy tylnej nóg.




Ćwiczenie 5

Pozycja gołębia. Z klęku podpartego wyciągnij jedną nogę do przodu, jak na zdjęciu, a drugą wyprostuj do tyłu. Stopa z przodu jest wyciągnięta najbardziej jak się da, ale biodra znajdują się w jednej linii. To właśnie to kierowanie biodra do podłogi spowoduje rozciągnięcie w okolicy stawu biodrowego. Połóż łokcie na macie i zrelaksuj się.

Ustaw pozycję klęku podpartego. Wyciągnij ramię do boku i przełóż daleko w bok pod tułowiem. Oprzyj głowę na macie i szukaj pozycji, w której poczujesz rozluźnienie pleców

Ćwiczenie 6

Przyjmij pozycję dziecka: pośladki na piętach, ramiona wyciągnięte daleko w przód. Oprzyj czoło na macie. W tej pozycji rozciągają się plecy w okolicy odcinka lędźwiowego. Ta pozycja na pewno przyniesie ulgę. Przesuwaj ręce do boku, jednocześnie kieruj barki do podłogi.

Ćwiczenie 7

Połóż się na plecach. Ugnij kolana, połóż jedną stopę na udzie, następnie skieruj tak ustawione nogi do boku. Twoje ramiona leżą szeroko, a wzrok kierujesz w stronę przeciwną do nóg. Przypilnuj, aby barki leżały na podłodze.

Marta Gorąca – trenerka personalna z 12-letnim doświadczeniem. Szkoleniowiec, ambasadorka Good Moov. Do życia oraz swoich treningów podchodzi holistycznie. Ze swoimi podopiecznymi działa według ustalonych, indywidualnych planów. Jest właścicielką Atelier Marta Gorąca. Prowadzi treningi online. Facebook Instagram.

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ

Wiosenny detoks – hit czy mit?

Wiosną wielu pacjentów szuka porady dietetycznej, często pytając o detoks. – To rzeczywiście popularny temat o tej porze roku –…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza…
CZYTAJ