23 lutego – Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją
23 lutego – Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Wg prognoz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w ciągu najbliższych 10 lat depresja stanie się najczęstszą chorobą, i to nie tylko wśród chorób psychicznych. W Polsce choruje na nią ponad 1,5 miliona osób. Statystycznie dwa razy częściej dotyka kobiety. Nieleczona, może nie tylko uprzykrzać życie, ale wręcz prowadzić do śmierci. Tymczasem po profesjonalną pomoc sięga zaledwie kilka procent chorych.
Dostęp do profesjonalnego wsparcia psychologicznego uniemożliwiają bariery psychiczne, m.in. stygmatyzacja czy lęk oraz fizyczne, takie jak odległość i czas niezbędny na dojazd, mała dostępność bezpłatnej pomocy czy brak wykwalifikowanych specjalistów. Czy rozwiązaniem może być zatem videoterapia? W Ogólnopolskim Dniu Walki z Depresją specjaliści Avigon.pl pełnią dyżur i osoby potrzebujące konsultacji mogą skorzystać z bezpłatnych konsultacji przez cały dzień.
Statystyki
Depresja dotyczy około 5% polskiego społeczeństwa. Pośród 1,5 miliona chorych aż 1 milion stanowią kobiety. Jak oszacowała Najwyższa Izba Kontroli depresja to choroba, która jest najczęstszą przyczyną samobójstw. Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że do 2030 roku depresja będzie najczęściej występująca chorobą, która będzie bardziej powszechna niż choroby onkologiczne i choroby układu krążenia.
Depresja to nie przeziębienie
Wbrew obiegowym opiniom jest to ciężkie schorzenie, które wymaga zwykle nie tylko profesjonalnej pomocy terapeutycznej, ale również i psychiatrycznej. Poza tzw. pracą nad nieadaptacyjnymi przekonaniami i postawami podczas psychoterapii, chorzy w pewnych okresach leczenia mogą lub wręcz muszą przyjmować przepisane przez lekarza psychiatrę środki farmakologiczne wpierające leczenie. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej diagnozy. Jednak korzystanie z fachowej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej nie zawsze jest proste i możliwe.
Po pierwsze: strach
Jedną z najważniejszych barier w sięganiu po pomoc psychologiczną jest wstyd i strach. Lęk przed wykluczeniem i napiętnowaniem społecznym może skutecznie utrudniać walkę z chorobą. W rezultacie wiele osób nie sięga po pomoc psychoterapeutyczną i cierpi latami, a tracą na tym wszyscy, bo nie tylko osoba dotknięta depresją, ale bardzo często cała jej rodzina.
Po drugie: brak możliwości
Na wizytę u specjalisty w ramach NFZ czekać trzeba w niektórych województwach nawet 260 dni (zachodniopomorskie). Najgorzej jest jednak w województwie wielkopolskim, gdzie taka pomoc w ogóle nie jest dostępna. Nie wszystkich z kolei stać na skorzystanie z płatnej pomocy.
Po trzecie: brak czasu
W ostatnim czasie wzrosło tempo życia i intensywność funkcjonowania. Wymagania, jakie nakłada na nas nowa dynamicznie zmieniająca się rzeczywistość, stanowią wyzwanie dla wielu osób. Przeciążenie pracą może w tym przeszkadzać i prowadzić do wyczerpania. Ciężko w tym świecie o czas dla siebie i czas na profesjonalną terapię. Dostępność specjalistów także bywa ograniczona. I tu z pomocą przychodzą nowoczesne technologie.
Nowe czasy, nowe możliwości
Psychoterapia przez internet, czyli tzw. videoterapia on-line, jest od dłuższego czasu popularnym rozwiązaniem w Stanach Zjednoczonych i niektórych krajach Europy Zachodniej oraz Azji Wschodniej. W Polsce oferta usług psychologicznych on-line bardzo szybko rośnie. Spotkanie ze specjalistą odbywa się na specjalnie przygotowanej do tego platformie, np. takiej jak Avigon.pl i trwa tyle samo, co przeprowadzona w tradycyjny sposób sesja terapeutyczna. Forma ta ma również kilka dodatkowych zalet.
Sesje pomocy psychologicznej i terapeutycznej prowadzone on-line mogą odbywać się w wybranym przez pacjenta czasie i miejscu. Można rozmawiać z ekspertem bez konieczności wychodzenia z domu czy biura. Dzięki szyfrowanym połączeniom, takim jak np. na Avigon.pl, pacjent ma gwarancję 100% anonimowości, a jeśli zależy mu na zachowaniu poufności, wówczas może skorzystać z opcji płatności za wizytę BLIKIem. Dzięki takim udogodnieniom coraz więcej osób decyduje się także w Polsce na skorzystanie z pomocy psychologicznej – mówi Justyna Ryczko, jedna ze współzałożycielek platformy Avigon.pl.
Naszym głównym celem była likwidacja barier, jakie stoją współczesnym ludziom na drodze do odzyskania pełnego zdrowia psychicznego. Dlatego nasza platforma została zaprojektowana w taki sposób, by korzystanie z profesjonalnego wsparcia było maksymalnie dostępne – dodaje na koniec.
Videoterapia jako rozwiązanie?
Czy videoterapia może skutecznie pomagać w profilaktyce oraz leczeniu zaburzeń i chorób psychicznych, takich jak np. depresja? Jak pokazują badania prowadzone na całym świecie – tak. Na wzrost popularności videoterapii z pewnością ma wpływ nowy styl życia i nowy rodzaj konsumenta, jaki on przynosi. Nowe pokolenia przyzwyczajone są do interakcji społecznych z użyciem nowoczesnych technologii. To dla nich już nie rewolucja, ale standard. W najgorszym wypadku ekspert po wizycie on-line będzie w stanie zdiagnozować wstępnie pacjenta i skierować go do dalszego leczenia do odpowiedniego specjalisty. Jednak w każdym przypadku taka rozmowa on-line może być początkiem leczenia i wychodzenia z zaklętego koła depresji.
Bezpłatne videokonsultacje 23 lutego
23 lutego przez cały dzień wydelegowani specjaliści Avigon.pl pełną dyżur i można bezpłatnie skorzystać z videokonsultacji. W Ogólnopolskim Dniu Walki z Depresją można porozmawiać z jednym z wybranych ekspertów zajmujących się profesjonalnym wsparciem psychologicznym. Poniżej ich lista:
mgr Monika Sroka-Ossowska
mgr Piotr Modzelewski
Joanna Flis
O Avigon.pl
Pierwsza polska platforma do videoterapii on-line, dzięki której wsparcie psychologiczne jest dostępne dla wszystkich zainteresowanych walką z problemami, jakie niesie dzisiejszy świat – „cichymi epidemiami” depresji, zaburzeń odżywiania, wypalenia zawodowego itd. Dzięki możliwości nieograniczonego kontaktu z najlepszymi ekspertami Avigon.pl stwarza szanse dla tych, którzy dotychczas nie podejmowali leczenia w obawie przed napiętnowaniem społecznym albo wykluczeni byli specyficznymi ograniczeniami fizycznymi czy psychicznymi. Dzięki Avigon.pl możliwe stało się anonimowe i bezpieczne korzystanie z usług specjalistów zdrowia psychicznego i fizycznego, poprzez spotkania z ekspertami przy pomocy zabezpieczonego połączenia video, w wybranym przez pacjenta miejscu i czasie oraz za wybraną stawkę