Recycling – czy masz świadomość?



Recycling – czy masz świadomość? „Bycie eko” przestało być już tylko modnym hasłem, a stało się obowiązkiem każdego z nas. Jednak czy wszyscy wypełniają ten obowiązek z należytą rzetelnością?

Już od kilku lat segregujemy śmieci (ustawa wprowadzająca segregację odpadów obowiązuje w naszym kraju od 2013 roku), mimo to, ceny za ich wywóz wciąż rosną. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim, Unia Europejska nałożyła na Polskę obowiązek osiągnięcia do 2020 roku dwukrotnie wyższego poziomu przetwarzania odpadów metalowych, papierowych, szklanych, a przede wszystkim, tworzyw sztucznych (z 26% do 50%).

Niestety, z tego zadania do tej pory nie wywiązywaliśmy się najlepiej, stąd radykalna zmiana w postaci nowych przepisów i bardziej rygorystycznych kar pieniężnych za niewłaściwą segregację (sięgających np. w Łodzi do 48 zł/mies./na mieszkańca). Dlatego też w myśl wprowadzonego w życie od 1 lipca 2017 roku Jednolitego Systemu Segregowania Odpadów (JSSO) potrzebujemy aż pięciu osobnych pojemników: na szkło, papier, plastik i metal, odpady „bio” oraz zmieszane. Dzięki temu, łatwiej można uzyskać odpady przekazywane do recyklingu, przez co zmniejsza się ich ilość na wysypiskach. Ma to fundamentalne znaczenie zwłaszcza w kwestii przetwarzania plastiku – rodzaju odpadu, który produkujemy w największej ilości.

Sytuacja komplikuje się jednak w przypadku firm i przedsiębiorstw, które w myśl nowych przepisów, zobowiązane są do przestrzegania szczególnych zasad gospodarowania odpadami. Warto bliżej przyjrzeć się zwłaszcza firmom z branży kosmetycznej, gdyż przeżywają one istny rozkwit na naszym rynku. Wiele polskich marek, takich jak np. Cherry Soap, produkująca pięknie pachnące mydełka, delikatne balsamy, i inne kosmetyki naturalne, z problemem recyclingu rozprawiła się w „tradycyjny” sposób; poprzez zawarcie umowy z profesjonalną firmą, która przetwarza tyle szkła, plastiku czy papieru, ile Cherry Soap jako producent kosmetyków wprowadzi na rynek.




Okazuje się również, że od niedawna mamy do czynienia z nową tendencją – część firm z sektora kosmetyków naturalnych zgadza się przyjmować opakowania po zużytych produktach od klientów. Jak to wygląda w praktyce? Jeśli kupimy np. krem do twarzy (zapakowany w szklany słoiczek z plastikową nakrętką, w kartonowym pudełku, dodatkowo owiniętym folią), po jego zużyciu możemy każdą część opakowania oddać producentowi, w tym wypadku firmie kosmetycznej i zakupić nowy produkt.

Z punktu widzenia klienta ogarniętego troską o los naszej planety i o świat, w jakim przyjdzie żyć naszym dzieciom, to pozornie wspaniałe rozstrzygnięcie problemu, a modne hasło „zero waste” wcielone w życie – klient oddaje przecież zużyte opakowanie z myślą, że on sam chroni środowisko. Gdy jednak przyjrzymy się bliżej temu rozwiązaniu, nasunąć się mogą pewne wątpliwości; po pierwsze czy jest ono w pełni bezpieczne dla klienta, który chciałby mieć pewność i kontrolę nad tym, co tak naprawdę się kryje w opakowaniu jego ulubionego kremu. Po drugie: czy takie działanie faktycznie ma na celu dobro środowiska?

Okazuje się bowiem, że w myśl nowych przepisów, firma kosmetyczna decydująca się na zbiórkę zużytych opakowań od klientów powinna do tego celu przystosować osobne pomieszczenie, a zebrane opakowania wysyłać dalej do firmy, która by je przerobiła. Takie rozwiązanie wygenerować może nie tylko dodatkowe koszty, ale też energię, a przecież życie „w stylu eko” polega na świadomości, że powstrzymanie zmian klimatycznych i degradacji środowiska zaczyna się od oszczędności wprowadzonej w życie przez każdego z nas…

„Bycie eko” wcale nie musi być trudne. Rzecz w tym, by każdego dnia dokonywać małych wyborów, które zsumowane z wyborami innych ludzi stanowić będą wielki wkład w ratowanie Ziemi!

Joanna Bielas / I.D.MEDIA

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ