Powakacyjnym PRZEBARWIENIOM mówimy STOP!



Powakacyjnym PRZEBARWIENIOM mówimy STOP! Chociaż wakacje jeszcze się nie skończyły to z pewnością wiele z Was ma już urlop za sobą. Piękna złota opalenizna jest wspaniałą pamiątką z wakacji, ale niestety często przywozimy również pamiątki w postaci przebarwień. I właśnie o przebarwieniach dzisiaj „porozmawiamy” – przygotowałyśmy kilka ciekawostek na ich temat, a także kilka rad jak sobie z nimi poradzić.

Zacznijmy od początku. Jak powstają przebarwienia posłoneczne? Podczas kontaktu ze słońcem promienie UV przenikają przez naskórek, przez co stymulują do działania komórki pigmentacyjne zwane inaczej melanocytami. Zwiększona ekspozycja na słońce (która jest całkowicie zrozumiała podczas urlopu) może skutkować nadmiernym wydzielaniem melaniny, której miejscowe nagromadzenie może prowadzić do powstawania małych plamek na skórze. I to właśnie są niepożądane przebarwienia.

Wiedziałyście, że kobiety w ciąży są bardziej narażone na powstawanie przebarwień? Podobnie jak kobiety w okresie menopauzy – a to wszystko za sprawą zaburzeń hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie. Czynnikami zwiększającymi predyspozycje do powstawania przebarwień są również choroby wątroby i tarczycy, stany zapalne, leki – tabletki antykoncepcyjne, antybiotyki, niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki przeciwdepresyjne, a także niektóre kosmetyki i perfumy – szczególnie te zawierające olejek bergamotowy.

Ciekawostką (a przy okazji niesprawiedliwością…) jest również to, że przebarwienia o wiele częściej pojawiają się u kobiet. Dysproporcja jest mocno widoczna, bo aż 90% posiadaczek przebarwień to kobiety, a tylko 10% to mężczyźni.

Jak zapobiegać przebarwieniom?

Najprościej byłoby rzec: unikać słońca. Doskonale wiemy, że jest to niemożliwe. Bardzo ważne, z resztą nie tylko w kwestii zapobiegania przebarwieniom, ale całościowej ochrony skóry, jest stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym. I to przez cały rok, nawet jesienią i zimą. Latem należy zadbać, by ochrona była wysoka – SPF 30 to minimum, ale najlepiej, gdy będzie to SPF 50. Dobrze, gdy są to filtry mineralne, zawierające tlenek cynku lub tytanu.




A gdy nie zdołaliśmy uniknąć przebarwień…

Czy domowymi sposobami jesteśmy w stanie pozbyć się przebarwień? To zależy. Na pewno warto spróbować, a gdy proste sposoby nie zadziałają – warto skorzystać z pomocy specjalisty. Należy od razu zaznaczyć, że wszelkie kuracje mające na celu rozjaśnienie przebarwień należy rozpocząć dopiero jesienią – wtedy skóra nie jest już tak bardzo narażona na działanie promieni słonecznych, a także szybciej się regeneruje.

Warto sięgać po produkty mające w składzie witaminę C, pochodne witaminy A oraz kwasy owocowe. Trzeba pamiętać, że w przypadku stosowania witaminy A (np. retinolu) i kwasów należy pamiętać o stosowaniu filtrów przeciwsłonecznych.

Gdy domowe sposoby nie wystarczają…

Specjaliści medycyny estetycznej znają sposoby na pozbycie się przebarwień. Można pokusić się o peeling chemiczny lub kawitacyjny, a także mikrodermabrazję. Można również usunąć przebarwienia przy pomocy lasera.

„Jednym z najskuteczniejszych jest LAVIEEN. JEST TO NIEABLACYJNY LASER TULOWY DO REMODELOWANIA I ODMŁADZANIA SKÓRY, CHARAKTERYZUJĄCY SIĘ ZNAKOMITĄ SKUTECZNOŚCIĄ I MINIMALNYM CZASEM REKONWALESCENCJI. Ze względu na dużą dowolność w regulacji intensywności energii oraz długości impulsu, może być wykorzystywany w szerokiej grupie wskazań. Idealnie sprawdza się w leczeniu melasmy, zmian pigmentowych, zmarszczek, rozszerzonych porów i innych zmian skórnych. Subablacyjny tryb Lavieen jest optymalnym rozwiązaniem do leczenia zmian pigmentacji podstawnej warstwy naskórka, w której występują duże ilości melanocytów i melaniny”– mówi dr Dorota Kwiatkowska, specjalista dermatolog i lekarz medycyny estetycznej z kliniki PRIMADERM w Warszawie.

Laser radzi sobie z leczeniem melasmy, piegów, rogowacenia słonecznego, hiperpigmentacji (co jest najważniejsze w kontekście omawianego tematu), leczeniu blizn, odmładzaniu skóry, redukcji zmarszczek, przywracaniu napięcia skóry, stymulacji wzrostu włosów.

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ