HEJT. Jak się przed nim uchronić?



Hejt, czyli z języka angielskiego, hate – nienawidzić, jest obraźliwym i pełnym złości, zazwyczaj słownym czynem wobec drugiej osoby. Jest to negatywne oraz krzywdzące zjawisko i niestety dosyć nagminnie spotykane w dzisiejszych czasach. Z reguły jest to działanie, które stosuje się w Internecie, co pozwala w dużej mierze pozostać anonimowym, ale może się to również zdarzyć w rzeczywistości. Tak zwany hejter, czyli osoba, która hejtuje, wystawia obelżywą opinię, bardzo często niepopartą żadnymi racjonalnymi argumentami, odnośnie drugiej osoby, po to, aby wyrazić swoją pogardę i wściekłość.

Skąd się bierze hejt?

Hejt jest przejawem zawiści czy też zazdrości. Nierzadko hejterzy są nieusatysfakcjonowani swoją sytuacją życiową oraz mają niskie poczucie własnej wartości, dlatego też dokuczając innym mogą się w pewien sposób dowartościować. To je nakręca i dodaje wręcz siły. Tego typu osoby za bardzo interesują się życiem innych ludzi, zamiast zajmować się swoim własnym. Chcą w pewien sposób uciec od swojej „szarej rzeczywistości”, zapominając o tym, że gdyby wzięli życie w swoje ręce i zaczęli działać, mogliby zmienić swój los na lepsze.

Kiedy można paść ofiarą hejtu?

Wydawałoby się, że przede wszystkim na celowniku są celebryci czy politycy. Ale tak naprawdę ofiarą może być każdy. To może być osoba, która się oryginalnie ubiera, ma odmienny światopogląd, bądź też nie godzi się spełnić cudzych oczekiwań. Takich przykładów jest mnóstwo, a jakikolwiek akt indywidualizmu, czy też odmienności może być potępiony.

Jaką krzywdę może wyrządzić hejt?

Wbrew pozorom, słowa mogą zranić równie mocno jak przemoc fizyczna. Z taką tylko różnicą, że obrażenia na ciele po pewnym czasie znikną, natomiast słowa mogą doprowadzić do trwałego uszczerbku na zdrowiu psychicznym. Jeśli ktoś jest podatny na tego typu zaczepki, skutki mogą być wręcz katastrofalne. Dlatego zanim ktokolwiek zdecyduje się na hejt, najpierw powinien zastanowić się, czy komuś nie sprawi tym bólu.




Jak sobie radzić z hejtem?

Jeśli ktoś stał się ofiarą hejtu w sieci zawsze może to zgłosić administratorowi strony, który usunie dany komentarz. Jednak to niekoniecznie może przynieść pożądany i długotrwały skutek. Dlatego w takiej sytuacji najlepszym sposobem może okazać się obojętność na tego typu prowokacje i głęboka wiara w to, że to, co się robi jest słuszne i nie przynosi szkód innym. Żeby tego dokonać, należy zbudować silną osobowość, co wymaga wytrwałej pracy nad sobą.


Pierwszym krokiem będzie zatem poznanie siebie – jakie się ma wartości, przekonania, mocne i słabe strony, cele życiowe itp. Kolejnym ważnym aspektem jest akceptacja siebie, a także zaufanie do własnej osoby oraz dokonywanych wyborów. W tym celu należy słuchać się swojej intuicji i regularnie stosować afirmacje. Tego typu praktyki pomagają budować samoświadomość oraz wiarę w siebie, dzięki czemu żaden hejt wymierzony w taką osobę nie będzie w stanie jej przeszkodzić w realizowaniu swojej misji.

I jeszcze na koniec chcę przytoczyć słowa greckiego filozofa, Arystotelesa: „Jeśli chcesz uniknąć krytyki: nic nie mów, nic nie rób, bądź nikim”. Także życzę Tobie, żebyś był kimś!


Sylwia Żuber, life coach

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ