HEJT. Jak się przed nim uchronić?



Hejt, czyli z języka angielskiego, hate – nienawidzić, jest obraźliwym i pełnym złości, zazwyczaj słownym czynem wobec drugiej osoby. Jest to negatywne oraz krzywdzące zjawisko i niestety dosyć nagminnie spotykane w dzisiejszych czasach. Z reguły jest to działanie, które stosuje się w Internecie, co pozwala w dużej mierze pozostać anonimowym, ale może się to również zdarzyć w rzeczywistości. Tak zwany hejter, czyli osoba, która hejtuje, wystawia obelżywą opinię, bardzo często niepopartą żadnymi racjonalnymi argumentami, odnośnie drugiej osoby, po to, aby wyrazić swoją pogardę i wściekłość.

Skąd się bierze hejt?

Hejt jest przejawem zawiści czy też zazdrości. Nierzadko hejterzy są nieusatysfakcjonowani swoją sytuacją życiową oraz mają niskie poczucie własnej wartości, dlatego też dokuczając innym mogą się w pewien sposób dowartościować. To je nakręca i dodaje wręcz siły. Tego typu osoby za bardzo interesują się życiem innych ludzi, zamiast zajmować się swoim własnym. Chcą w pewien sposób uciec od swojej „szarej rzeczywistości”, zapominając o tym, że gdyby wzięli życie w swoje ręce i zaczęli działać, mogliby zmienić swój los na lepsze.

Kiedy można paść ofiarą hejtu?

Wydawałoby się, że przede wszystkim na celowniku są celebryci czy politycy. Ale tak naprawdę ofiarą może być każdy. To może być osoba, która się oryginalnie ubiera, ma odmienny światopogląd, bądź też nie godzi się spełnić cudzych oczekiwań. Takich przykładów jest mnóstwo, a jakikolwiek akt indywidualizmu, czy też odmienności może być potępiony.

Jaką krzywdę może wyrządzić hejt?

Wbrew pozorom, słowa mogą zranić równie mocno jak przemoc fizyczna. Z taką tylko różnicą, że obrażenia na ciele po pewnym czasie znikną, natomiast słowa mogą doprowadzić do trwałego uszczerbku na zdrowiu psychicznym. Jeśli ktoś jest podatny na tego typu zaczepki, skutki mogą być wręcz katastrofalne. Dlatego zanim ktokolwiek zdecyduje się na hejt, najpierw powinien zastanowić się, czy komuś nie sprawi tym bólu.




Jak sobie radzić z hejtem?

Jeśli ktoś stał się ofiarą hejtu w sieci zawsze może to zgłosić administratorowi strony, który usunie dany komentarz. Jednak to niekoniecznie może przynieść pożądany i długotrwały skutek. Dlatego w takiej sytuacji najlepszym sposobem może okazać się obojętność na tego typu prowokacje i głęboka wiara w to, że to, co się robi jest słuszne i nie przynosi szkód innym. Żeby tego dokonać, należy zbudować silną osobowość, co wymaga wytrwałej pracy nad sobą.


Pierwszym krokiem będzie zatem poznanie siebie – jakie się ma wartości, przekonania, mocne i słabe strony, cele życiowe itp. Kolejnym ważnym aspektem jest akceptacja siebie, a także zaufanie do własnej osoby oraz dokonywanych wyborów. W tym celu należy słuchać się swojej intuicji i regularnie stosować afirmacje. Tego typu praktyki pomagają budować samoświadomość oraz wiarę w siebie, dzięki czemu żaden hejt wymierzony w taką osobę nie będzie w stanie jej przeszkodzić w realizowaniu swojej misji.

I jeszcze na koniec chcę przytoczyć słowa greckiego filozofa, Arystotelesa: „Jeśli chcesz uniknąć krytyki: nic nie mów, nic nie rób, bądź nikim”. Także życzę Tobie, żebyś był kimś!


Sylwia Żuber, life coach

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ