Korony zębowe – metoda na piękne, białe zęby



Piękny biały uśmiech to marzenie bardzo wielu osób. W końcu zadbane zęby są oznaką doskonałego zdrowia, prestiżu społecznego, a nawet statutu majątkowego. Ludzie chętnie inwestują w swój uśmiech, chociaż zabiegi w gabinetach stomatologii estetycznej to całkiem spory wydatek. To jednak najlepsza inwestycja, bo inwestycja w samego siebie. Jednym ze sposobów na piękne, równe i białe zęby są korony. Co warto o nich wiedzieć? Z jakich materiałów są najczęściej wykonywane? Poniżej garść przydatnych informacji.

Co to są korony zębowe?

Z różnych względów nie zawsze możemy cieszyć się pięknymi zębami. Bywają one mocno uszkodzone przez próchnicę, przebarwione, złamane lub ukruszone. W tego typu sytuacjach na zęby można nałożyć specjalne nakładki, które bardzo szybko poprawią ich wygląd i zrekonstruują zgryz. To właśnie korony metalowo -porcelanowe (inaczej określane jako metalowo – ceramiczne) lub pełnoceramiczne .

Jeżeli jednak brakuje zęba, bo zwyczajnie nie dało się go uratować, to korony zębowe stosuje się również na implanty, które wszczepione są wtedy w kość i pełnią rolę korzenia zęba. Korony nie są wtedy bezpośrednio mocowane do implantu, stosuje się specjalne łączniki. W ten sposób można zatem uzupełnić braki w uzębieniu, dzięki czemu już po kilku wizytach u dentysty, uśmiech będzie prezentował się dużo lepiej.

Jest bardzo wiele wskazań do zastosowania koron zębowych, a zatem korony porcelanowe to jedna z najczęstszych metod poprawy uśmiechu lub uzupełnienia braków w uzębieniu. Czasami są stosowane one również po to, by wzmocnić ząb po leczeniu kanałowym.

A zatem reasumując, dentysta może zalecić założenie jednej lub kilku koron zębowych w następujących, najczęściej występujących sytuacjach:

– w przypadku bardzo dużego ubytku w zębie,

– aby zabezpieczyć stały ząb przed złamaniem,

– by zakryć ząb zniekształcony lub mocno przebarwiony, złamany lub pęknięty,

– by pokryć ząb po leczeniu kanałowym,

– by pokryć wszczepiony w kość implant.

Z jakich materiałów wykonuje się korony zębowe?

Rozwój nowoczesnej stomatologii pozwala na to, by rekonstruować zęby tak, aby praktycznie nie dało się ich odróżnić od zębów naturalnych. Dlatego właśnie dobrze wykonana korona porcelanowa wygląda praktycznie identycznie jak prawdziwy ząb u danego człowieka. Z jakich materiałów wykonuje się korony? Zewnętrzna część korony wykonywana jest z porcelany (ceramiki), która doskonale imituje szkliwo zębów człowieka.

Wewnętrzna część korony wykonywana jest natomiast z innych materiałów, nazywa się rdzeniem i może być metalowa lub ceramiczna. Korony z rdzeniem metalowym są bardzo wytrzymałe. Najczęściej w tej technologii wykonuje się korony zębów bocznych, które miażdżą pokarm podczas gryzienia. Korony z rdzeniem ceramicznym to natomiast najwyższe osiągnięcie, jeżeli chodzi o próbę estetycznej odbudowy zębów.

Takie korony wręcz idealnie imitują prawdziwy ząb, bo podczas ich przygotowywania dobiera kolor zębiny i szkliwa, pod kolor naturalnych zębów danego pacjenta. Porcelana jest materiałem niezwykle wytrzymałym, nie gromadzą się na niej bakterie, jak również kamień nazębny. Odpowiednio przygotowane i założone korony zębowe będą służyły przez naprawdę bardzo wiele lat.




Jak przebiega zakładanie koron porcelanowych?

Co powinno się wiedzieć o samym zakładaniu koron porcelanowych? Jak należy się przygotować do takiego zabiegu? Dobra informacja jest taka, że jeżeli zęby są odpowiednio przygotowane do założenia korony, będzie można zamocować ją już na drugim spotkaniu ze stomatologiem. Podczas pierwszej wizyty należy bowiem odpowiednio spreparować (oszlifować) ząb i pobrać wycisk tej konkretnej sytuacji klinicznej, by przygotować idealnie pasującą koronę, która perfekcyjnie wypełni lukę w łuku zębowym.

Na tym spotkaniu bardzo często pacjentowi zakłada się tymczasową koronę, by zwyczajnie chronić pozostały ząb oraz ułatwić funkcjonowanie. Przygotowaniem perfekcyjnej korony porcelanowej zajmie się następnie technik protetyk, który jednocześnie dysponując próbkami kolorów sąsiadujących zębów, odtworzy koronę tak, by odcieniem nie różniła się od naturalnych zębów danego pacjenta. Na drugiej wizycie u stomatologa można już założyć koronę.

Mosty porcelanowe

Czym są natomiast mosty porcelanowe? Jak bardzo różnią się od korony porcelanowej? Generalnie rzecz biorąc mosty porcelanowe zalecane są u tych pacjentów, którzy mają więcej niż jeden brakujący ząb. Są one umieszczane w szparach pomiędzy zębami, tak by za ich pomocą wypełnić istniejące braki zębów.

Mocuje się je albo do naturalnych sąsiednich zębów które graniczą z brakiem zębów danego pacjenta, albo do wszczepionych implantów. Wszystko zależy tak naprawdę od stanu uzębienia konkretnego człowieka. Zęby, do których mocuje się mosty porcelanowe, nazywane są filarami. Pacjent może wybrać, z jakiego materiału chce mieć przygotowane swoje mosty.

Dlaczego ich założenie jest tak bardzo ważne? To proste. Jeżeli przez długi czas nie uzupełni się braków w uzębieniu, może dojść do powstania poważnych wad zgryzu. Zachowane zęby bowiem niejako przesuwają się i zaczynają przemieszczać się w stronę pustych miejsc w łuku zębowym.

Jak dbać o higienę jamy ustnej, gdy ma się założone korony lub mosty?

Po założeniu korony czy mostu bardzo ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej. Dlaczego? Trzeba uświadomić sobie bowiem to, że to niejako ostatnia deska ratunku jaką zastosowano po to, by człowiek nie został szczerbaty. Aby potem korony oraz mosty mogły dobrze się trzymać, bardzo ważne jest zdrowie sąsiadujących zębów, jak również dziąseł.

Należy zatem regularnie myć zęby oraz stosować płyny do płukania jamy ustnej. Poza tym należy regularnie korzystać z wizyty u stomatologa w celu przeglądu jamy ustnej. W ten sposób zapewnia się sobie dobry stan uzębienia.

Tekst powstał przy pomocy firmy Candeo, wykonującej korony protetyczne – candeo.pl/oferta/implantologia/korony-poznan

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ