Masaż w ciąży – czy jest wskazany?



Ciąża to wyjątkowy, ale również trudny czas dla kobiety. Ciało przechodzi wtedy wiele zmian, pojawiają się różnego rodzaju dolegliwości, z którymi nie zawsze wiemy jak sobie poradzić. A kondycja i samopoczucie przyszłej mamy są bardzo ważne nie tylko dla niej samej, ale również dla dziecka. Jak można skutecznie je poprawić?

Masaż w ciąży – czy jest bezpieczny?

Przed ciążą chodziłaś na masaże relaksacyjne lub odchudzające? Wiesz dobrze, że po takim zabiegu twoje ciało rozluźnia się, a ty czujesz się zrelaksowana i wypoczęta, pozbywając się przy okazji różnych dolegliwości. Tak samo jest z masażami dla kobiet w ciąży. Choć wiele osób obawia się ich, przyszłe mamy nie tylko mogą, ale wręcz powinny korzystać z takich terapii.

Właściwie przeprowadzony relaksuje i pozwala czuć się piękniejszą, ale przede wszystkim łagodzi wiele ciążowych dolegliwości, takich jak obrzęki czy bóle kręgosłupa. Tak naprawdę regularne wizyty u masażysty warto rozpocząć jeszcze przed ciążą – ciało przygotuje się wtedy lepiej do wszystkich zmian, dzięki czemu zapewnisz sobie lepszą kondycję, a po porodzie skóra szybciej wróci do stanu sprzed ciąży.

Jeśli jednak nie stosowałaś ich wcześniej, wstrzymaj się z pierwszą wizytą do zakończenia pierwszego trymestru – później możesz chodzić na masaże prawie do końca ciąży.

Jak powinien wyglądać masaż w ciąży?

Masaż dla kobiet spodziewających się dziecka przynosi podobne rezultaty jak inne tego rodzaju terapie, ale powinien być wykonywany nieco inaczej. – Masażysta wykonujący taki zabieg przede wszystkim musi posiadać odpowiednie kwalifikacje, znajomość specjalistycznych technik oraz wiedzę z dziedziny fizjologii i patologii ciąży – mówi Arkadiusz Jesiotr, masażysta Sthetic Klinika dr Jagielskiej.

Podczas zabiegu kluczowa jest pozycja pacjentki – powinna być siedząca, półleżąca lub leżąca (na plecach lub boku). Podczas masażu z reguły wykorzystuje się kosmetyki, które wygładzają skórę, uelastyczniają ją i zapobiegają rozstępom. Masaż w ciąży jest zwykle nieco delikatniejszy niż zwyczajny ale jego rezultaty są podobne.




Jakie są korzyści dla kobiet w ciąży?

Masaż dedykowany kobietom w ciąży to bezpieczna i przyjemna terapia, która poprawia ich stan fizyczny i psychiczny. – Może być stosowany jako profilaktyka, ale pomaga też zniwelować już występujące dolegliwości, pomaga kontrolować masę ciała, przeciwdziała utracie jędrności skóry i pojawianiu się rozstępów, przygotowuje na wysiłek związany z porodem oraz pozytywnie wpływa na szybki powrót do formy po rozwiązaniu – wyjaśnia Arkadiusz Jesiotr.  

Badania przeprowadzone przez grupę naukowców z Research Institute na University of Miami School of Medicine na Florydzie1 potwierdzają, że zarówno masaże, jak i aktywność fizyczna (np. joga) poprawiają samopoczucie kobiet w ciąży, ograniczają uczucie lęku, złości, wpływają pozytywnie na relacje z partnerem oraz zmniejszają ból pleców i nóg (w porównaniu z grupą kobiet objętych standardową opieką prenatalną).

Poza tym w grupie kobiet wysłanych na masaże po 20 minut tygodniowo przez 12 tygodni, wykazano również lepsze wyniki, jeśli chodzi o termin porodu i wagę urodzeniową niemowląt.

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ