Dobry probiotyk, czyli jaki?



Zmniejszają ryzyko biegunek podczas antybiotykoterapii, pomagają uniknąć biegunki w podróży i zakażeń pochwy, łagodzą dolegliwości związane z zespołem jelita nadwrażliwego i chorobami zapalnymi jelit, a nawet pomagają schudnąć. Aby jednak kuracja probiotykiem była skuteczna, wybór preparatu nie może być dziełem przypadku, bo nie wszystkie bakterie probiotyczne mają jednakowe działanie.

Na aptecznych półkach znajdziemy mnóstwo preparatów probiotycznych. Różnią się między sobą nie tylko postacią (kapsułki, saszetki, krople) i ceną, ale także składem.

W różnych preparatach zawarte są różne szczepy bakterii. Powinniśmy wybrać probiotyk zawierający taki szczep bakterii, który ma udokumentowaną klinicznie działanie w tej konkretnej dolegliwości, która nas interesuje. Czyli jaki?

To pytanie najlepiej zadać lekarzowi, który zalecił zażywanie probiotyku. Nie musi rekomendować nam konkretnego preparatu, wystarczy aby podał łacińską nazwę szczepu bakterii, który powinien znaleźć się w jego składzie. Na przykład pałeczki rodzaju

Lactobacillus i drożdże probiotyczne Saccharomyces pomagają uniknąć biegunki podczas abtybiotykoterapii, pałeczki Lactobacillus plantarum 299v i Lactobacillus GG przynoszą ulgę w dolegliwościach związanych z zespołem jelita nadwrażliwego, jeszcze inne szczepy działają w chorobach zapalnych jelit.

Aby kuracja probiotykiem przyniosła oczekiwane efekty, trzeba brać go przynajmniej przez kilka tygodni. W przypadku gdy ma on zadziałać ochronnie podczas antybiotykoterapii, należy rozpocząć jego stosowanie równolegle z antybiotykiem i kontynuować jeszcze przez kilka tygodni po zakończeniu leczenia.




Bakterie probiotyczne muszą nie tylko dotrzeć do jelita jako żywe ale jeszcze się w nim zadomowić. Aby tak się stało powinniśmy zadbać także o dostarczenie substancji prebiotycznych, które stworzą przyjazne dla nich środowisko.

Takie działanie ma przede wszystkim błonnik, dlatego w codziennej diecie nie może brakować warzyw i owoców (szczególne działanie mają: pory, cebula, czosnek, banany), oraz pełnoziarnistych produktów zbożowych. Można też kupić preparat (tzw. symbiotyk), który ma w swoim składzie zarówno bakterie probiotyczne, jaki substancje prebiotyczne.

Natomiast aby zapobiegać zaburzeniom flory bakteryjnej w przyszłości lepiej unikać węglowodanów prostych (np. słodycze) i produktów przetworzonych, gdyż zawarte w nich tłuszcze przemysłowe mają niekorzystny wpływ na florę bakteryjną.

Pożądane są natomiast naturalne kiszonki (kapusta kiszona, ogórki kiszone) oraz jogurty probiotyczne (na opakowaniu powinna być informacja, że zawierają żywe kultury bakterii).

Jak rozpoznać dobry probiotyk?

Na opakowaniu preparatu powinna być dwuczłonowa łacińska nazwa określająca rodzaj i gatunek bakterii oraz złożona z liter i cyfr nazwa szczepu np. Lactobacillus brevis W37.

Ponadto warto zwrócić uwagę na ilość bakterii probiotycznych zawartych w jednej dawce. Ponieważ tylko 0,001–0,01% bakterii dociera do jelita, w kapsułce czy saszetce powinno ich być minimum 10 miliardów– ok. 1010 CFU (jednostek tworzących kolonię od ang. colony forming unit).

“Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.”

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ