Gładkie ciało bez wrastających włosków, bez podrażnień! Czy to możliwe i jak to zrobić?



Piękne, gładkie ciało, to marzenie każdej kobiety i coraz częściej mężczyzn – bo nic nie psuje humoru, a przede wszystkim wyglądu jak np. włosy na nogach, pod pachami, czy na rękach. Dlatego część osób sięga po znane domowe sposoby lub w salonie kosmetycznym, żeby pozbyć się tych włosów w niechcianych miejscach. Jednak na efekt końcowy wpływa nie tylko gładka skóra, ale też jej kondycja. Niestety wiele osób boryka się z widocznymi podrażnieniami oraz wrastającymi włoskami po depilacji czy goleniu. Jak poradzić sobie z tym problemem?

Czy widziałaś kiedyś u siebie małe grudki czy krostki w obszarze bikini, na twarzy czy szyi (u mężczyzn) lub w innym miejscu, gdzie skóra jest golona? Czy ciemne przebarwienia, zaczerwienienia albo zakręcone włoski na nogach, rękach, które wrastają w skórę, również Cię zastanawiały? No właśnie, jest to niestety konsekwencja mechanicznych, regularnych metod depilacji takich jak maszynka do golenia, depilator elektryczny, wosk czy cukrowanie. Często już bezpośrednio po zabiegu pojawiają się te problemy.

Czym jest zapalenie mieszków włosowych?

Mieszki włosowe to takie kanały, z których wyrastają włosy. Znajdują się na powierzchni skóry i chronią ją przed uszkodzeniami. Po depilacji często następuje uszkodzenie takiego mieszka, w wyniku którego drobnoustroje przedostają się do niego i tam rozmnażają. Organizm wtedy zaczyna się bronić przed bakteriami i powstaje stan zapalny.

Do zakażenia dochodzi przez obecność bakterii gram-ujemnych lub gronkowca. A typowymi objawami są właśnie grudki oraz krostki występujące na skórze w miejscu depilowanym.

Dlaczego włoski wrastają?

W momencie kiedy pozbywamy się owłosienia (np. nogi, pachy, bikini, broda) poprzez ich wyrywanie (wosk, cukrowanie, elektryczne depilatory) osłabiamy włosy na tyle, że nie mają one siły przebić się przez skórę w kolejnej fazie wzrostu, dlatego zaczynają wrastać w skórę. Dzieje się tak, kiedy zabieg przeprowadzamy zbyt szybko, niedokładnie i za często.

Wrośniętym włoskom najczęściej towarzyszy zapalenie mieszków włosowych wywołane obecnością bakterii gram-ujemnych lub gronkowcem. Jeżeli zapalenie jest powierzchniowe, na skórze pojawiają się drobne pęcherzyki. Przy zapaleniu całego mieszka włosowego występują krostki podchodzące ropą – nie należy ich wyciskać. W przypadku takiego zapalenia musimy dać skórze odpocząć – powiedziała Dominika Martyniak, założycielka marki epilira.




Jak zapobiec wrastającym włoskom i podrażnieniom?

Najlepszym rozwiązaniem jest wybór takiej metody usuwania owłosienia, która nie powoduje takich następstw. Jedynym skutecznym rozwiązaniem dla pacjentów, którzy mają problem z wrastającymi włoskami, jest depilacja laserem diodowym. Depilacja laserowa pozwala na pozbycie się wrastających włosów po depilacji mechanicznej.

Metoda ta nie pozostawia ranek oraz żadnych śladów na skórze – likwiduje przyczynę problemu czyli włosy wrastające w złym kierunku, dzięki czemu poprawie ulega stan skóry już po pierwszym zabiegu.

Jak złagodzić objawy wrastających włosków?

Te osoby, które usuwają innymi metodami włoski i mają problem z wrastaniem ich, mogą jedynie próbować domowymi sposobami złagodzić objawy. W przypadku poważnych stanów zapalnych warto zaopatrzyć się w produkty z apteki, dostępne bez recepty, np. maść cynkową, Sudocrem lub maść Tribiotic.

Proste, domowe sposoby na problemy po depilacji mechanicznej:

– nawilżanie skóry poprzez stosowanie łagodnych kosmetyków, najlepiej tych dla alergików

– złuszczanie skóry (peeling) przed i po zabiegu

– masaż depilowanych miejsc podczas kąpieli za pomocą szorstkich myjek, gąbek czy rękawic

– stosowanie naturalnej maści z aloesem

– wykorzystanie domowej roboty pasty z gliceryny i kwasu acetylosalicylowego

– używanie okładów z miodem

Aby zapobiec w przyszłości wrastającym włoskom, warto skorzystać z zabiegu depilacji laserowej laserem diodowym Light Sheer Duet, który pozwoli pozbyć się problemu wrastania czy odrastania włosków, podrażnień skóry oraz zapalenia mieszków włosowych na zawsze. Warto też pamiętać, że jeśli zdecydujemy się na tego typu metodę, nie można stosować domowych sposobów przez około 2 tygodnie przed wizytą w gabinecie – podsumowała Dominika Martyniak.

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ