Gładkie ciało bez wrastających włosków, bez podrażnień! Czy to możliwe i jak to zrobić?



Piękne, gładkie ciało, to marzenie każdej kobiety i coraz częściej mężczyzn – bo nic nie psuje humoru, a przede wszystkim wyglądu jak np. włosy na nogach, pod pachami, czy na rękach. Dlatego część osób sięga po znane domowe sposoby lub w salonie kosmetycznym, żeby pozbyć się tych włosów w niechcianych miejscach. Jednak na efekt końcowy wpływa nie tylko gładka skóra, ale też jej kondycja. Niestety wiele osób boryka się z widocznymi podrażnieniami oraz wrastającymi włoskami po depilacji czy goleniu. Jak poradzić sobie z tym problemem?

Czy widziałaś kiedyś u siebie małe grudki czy krostki w obszarze bikini, na twarzy czy szyi (u mężczyzn) lub w innym miejscu, gdzie skóra jest golona? Czy ciemne przebarwienia, zaczerwienienia albo zakręcone włoski na nogach, rękach, które wrastają w skórę, również Cię zastanawiały? No właśnie, jest to niestety konsekwencja mechanicznych, regularnych metod depilacji takich jak maszynka do golenia, depilator elektryczny, wosk czy cukrowanie. Często już bezpośrednio po zabiegu pojawiają się te problemy.

Czym jest zapalenie mieszków włosowych?

Mieszki włosowe to takie kanały, z których wyrastają włosy. Znajdują się na powierzchni skóry i chronią ją przed uszkodzeniami. Po depilacji często następuje uszkodzenie takiego mieszka, w wyniku którego drobnoustroje przedostają się do niego i tam rozmnażają. Organizm wtedy zaczyna się bronić przed bakteriami i powstaje stan zapalny.

Do zakażenia dochodzi przez obecność bakterii gram-ujemnych lub gronkowca. A typowymi objawami są właśnie grudki oraz krostki występujące na skórze w miejscu depilowanym.

Dlaczego włoski wrastają?

W momencie kiedy pozbywamy się owłosienia (np. nogi, pachy, bikini, broda) poprzez ich wyrywanie (wosk, cukrowanie, elektryczne depilatory) osłabiamy włosy na tyle, że nie mają one siły przebić się przez skórę w kolejnej fazie wzrostu, dlatego zaczynają wrastać w skórę. Dzieje się tak, kiedy zabieg przeprowadzamy zbyt szybko, niedokładnie i za często.

Wrośniętym włoskom najczęściej towarzyszy zapalenie mieszków włosowych wywołane obecnością bakterii gram-ujemnych lub gronkowcem. Jeżeli zapalenie jest powierzchniowe, na skórze pojawiają się drobne pęcherzyki. Przy zapaleniu całego mieszka włosowego występują krostki podchodzące ropą – nie należy ich wyciskać. W przypadku takiego zapalenia musimy dać skórze odpocząć – powiedziała Dominika Martyniak, założycielka marki epilira.




Jak zapobiec wrastającym włoskom i podrażnieniom?

Najlepszym rozwiązaniem jest wybór takiej metody usuwania owłosienia, która nie powoduje takich następstw. Jedynym skutecznym rozwiązaniem dla pacjentów, którzy mają problem z wrastającymi włoskami, jest depilacja laserem diodowym. Depilacja laserowa pozwala na pozbycie się wrastających włosów po depilacji mechanicznej.

Metoda ta nie pozostawia ranek oraz żadnych śladów na skórze – likwiduje przyczynę problemu czyli włosy wrastające w złym kierunku, dzięki czemu poprawie ulega stan skóry już po pierwszym zabiegu.

Jak złagodzić objawy wrastających włosków?

Te osoby, które usuwają innymi metodami włoski i mają problem z wrastaniem ich, mogą jedynie próbować domowymi sposobami złagodzić objawy. W przypadku poważnych stanów zapalnych warto zaopatrzyć się w produkty z apteki, dostępne bez recepty, np. maść cynkową, Sudocrem lub maść Tribiotic.

Proste, domowe sposoby na problemy po depilacji mechanicznej:

– nawilżanie skóry poprzez stosowanie łagodnych kosmetyków, najlepiej tych dla alergików

– złuszczanie skóry (peeling) przed i po zabiegu

– masaż depilowanych miejsc podczas kąpieli za pomocą szorstkich myjek, gąbek czy rękawic

– stosowanie naturalnej maści z aloesem

– wykorzystanie domowej roboty pasty z gliceryny i kwasu acetylosalicylowego

– używanie okładów z miodem

Aby zapobiec w przyszłości wrastającym włoskom, warto skorzystać z zabiegu depilacji laserowej laserem diodowym Light Sheer Duet, który pozwoli pozbyć się problemu wrastania czy odrastania włosków, podrażnień skóry oraz zapalenia mieszków włosowych na zawsze. Warto też pamiętać, że jeśli zdecydujemy się na tego typu metodę, nie można stosować domowych sposobów przez około 2 tygodnie przed wizytą w gabinecie – podsumowała Dominika Martyniak.

Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o wazektomii, ale wstydzisz się zapytać

Wazektomia zagranicą jest o wiele bardziej popularna niż w Polsce, ale zainteresowanie zabiegiem przecięcia i podwiązania nasieniowodów rośnie – już…
CZYTAJ

22 lipca – Światowy Dzień Mózgu. Innowacyjne podejście do diagnostyki oraz terapie chorób mózgu ratują życie i poprawiają jego jakość

Choroby neurologiczne - niektóre pojawiają się z wiekiem, inne mają podłoże genetyczne, są też takie, które wynikają z urazu albo…
CZYTAJ

MIH – hipomineralizacja zębów u dzieci „Plamy na zębach dziecka to nie kosmetyka, to sygnał choroby”

Białe, żółte lub brązowe plamy na zębach dziecka mogą być pierwszym sygnałem MIH, czyli hipomineralizacji trzonowcowo-siekaczowej. To zaburzenie rozwoju szkliwa…
CZYTAJ

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie właściwie skompletowanej apteczki. Jej zawartość powinna umożliwiać szybką…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o wazektomii, ale wstydzisz się zapytać

Wazektomia zagranicą jest o wiele bardziej popularna niż w Polsce, ale zainteresowanie…
CZYTAJ

22 lipca – Światowy Dzień Mózgu. Innowacyjne podejście do diagnostyki oraz terapie chorób mózgu ratują życie i poprawiają jego jakość

Choroby neurologiczne - niektóre pojawiają się z wiekiem, inne mają podłoże genetyczne,…
CZYTAJ

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ