Botoks – co powinnaś o nim wiedzieć?



O zabiegach z wykorzystaniem toksyny botulinowej słyszał już chyba każdy i mogłoby się wydawać, że wiemy już o nich wszystko. Niestety taka popularność niesie za sobą również powielanie fałszywych informacji i upowszechnianie wielu mitów. Jaka jest prawda o botoksie i czy jest to zabieg również dla Ciebie? Sprawdź to!

Botoks a wypełniacze

Botoks, czyli właściwie toksyna botulinowa bardzo często mylona jest z wypełniaczami. Ma to z pewnością związek z tym, że oba preparaty trzeba wstrzyknąć (choć zupełnie inaczej). Ich działanie jest jednak zdecydowanie odmienne. Wypełniacze działają na zasadzie protezy czyli zastąpienia ubytków tkanki stosuje się, kiedy zauważamy pojawiające się wraz z wiekiem ubytki tkanki tłuszczowej.

W efekcie przywracamy objętość, korygujemy niedoskonałości i modelujemy owal twarzy. Botoks blokuje natomiast przechodzenie bodźców z nerwów do drobnych mięśni w twarzy, których nadmierna aktywność wpływa na powstawanie zmarszczek mimicznych. Mięśnie zmniejszają swoją kurczliwość, zmarszczki zostają zniwelowane, a skóra odzyskuje gładkość.

Zabieg tylko dla starszych?

Absolutnie nie! Widoczne zmarszczki słusznie kojarzą nam się z bardziej zaawansowanymi procesami starzenia się skóry, ale pamiętajmy, że pierwsze zmarszczki mimiczne pojawiają się już w wieku ok. 25 lat. Toksyna botulinowa w zasadzie sprawdza się w obu przypadkach, ponieważ działa zarówno na zaawansowane zmiany, jak i te dopiero pojawiające się.

– W takim przypadku toksyna botulinowa może działać również profilaktycznie – im mniej będziemy marszczyć czoło, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że zmarszczka się utrwali i będzie bardzo widoczna – wyjaśnia dr Monika Kuźmińska z Instytutu Yonelle.

Nie tylko jedno wskazanie

Chociaż zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej w większości z nas kojarzą się ze zmarszczkami mimicznymi to nie możemy zapominać o innych zastosowaniach tego preparatu. Pamiętajmy, że mechanizm działania botoksu wykorzystywany był pierwotnie w neurologii i okulistyce, a wygładzanie zmarszczek wokół oczu zostało po raz pierwszy zauważone jako… efekt uboczny przy leczeniu zeza.

Do najbardziej popularnych wskazań zastosowania toksyny botulinowej można zaliczyć m.in. nadpotliwość (hamuje nadczynność gruczołów łojowych), bruksizm (rozluźnia mięśnie i tym samym uniemożliwia zaciskanie zębów) oraz uśmiech dziąsłowy (wstrzyknięta w mięśnie okrężne ust powoduje ich powiększenie oraz zmniejszenie widoczności dziąseł).




Czy botoks jest bezpieczny?

Wielu z nas obawia się zabiegów medycyny estetycznej ze względu na bezpieczeństwo i możliwe skutki uboczne. Pamiętajmy jednak, że botoks obecny jest w medycynie od lat i został gruntownie przebadany. Ważne jest oczywiście korzystanie z sprawdzonych preparatów medycznych, ale ich dobór warto zostawić doświadczonemu lekarzowi, który podejdzie do naszego problemu indywidualnie. A co z ewentualnymi skutkami ubocznymi?

– Zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej należą do bardzo bezpiecznych i, co szczególnie ważne latem, można je wykonywać o każdej porze roku. Sama procedura nie jest skomplikowana, polega jedynie na iniekcji preparatu w wybrane obszary i właściwie od razu pacjent może wrócić do swoich codziennych obowiązków. Przez pierwsze godziny po zabiegu należy jedynie unikać schylania się czy masowania twarzy, gdyż mogłoby to spowodować przemieszczenie się preparatu – dodaje dr Kuźmińska.

22 lipca – Światowy Dzień Mózgu. Innowacyjne podejście do diagnostyki oraz terapie chorób mózgu ratują życie i poprawiają jego jakość

Choroby neurologiczne - niektóre pojawiają się z wiekiem, inne mają podłoże genetyczne, są też takie, które wynikają z urazu albo…
CZYTAJ

MIH – hipomineralizacja zębów u dzieci „Plamy na zębach dziecka to nie kosmetyka, to sygnał choroby”

Białe, żółte lub brązowe plamy na zębach dziecka mogą być pierwszym sygnałem MIH, czyli hipomineralizacji trzonowcowo-siekaczowej. To zaburzenie rozwoju szkliwa…
CZYTAJ

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie właściwie skompletowanej apteczki. Jej zawartość powinna umożliwiać szybką…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

22 lipca – Światowy Dzień Mózgu. Innowacyjne podejście do diagnostyki oraz terapie chorób mózgu ratują życie i poprawiają jego jakość

Choroby neurologiczne - niektóre pojawiają się z wiekiem, inne mają podłoże genetyczne,…
CZYTAJ

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ