Botoks – co powinnaś o nim wiedzieć?



O zabiegach z wykorzystaniem toksyny botulinowej słyszał już chyba każdy i mogłoby się wydawać, że wiemy już o nich wszystko. Niestety taka popularność niesie za sobą również powielanie fałszywych informacji i upowszechnianie wielu mitów. Jaka jest prawda o botoksie i czy jest to zabieg również dla Ciebie? Sprawdź to!

Botoks a wypełniacze

Botoks, czyli właściwie toksyna botulinowa bardzo często mylona jest z wypełniaczami. Ma to z pewnością związek z tym, że oba preparaty trzeba wstrzyknąć (choć zupełnie inaczej). Ich działanie jest jednak zdecydowanie odmienne. Wypełniacze działają na zasadzie protezy czyli zastąpienia ubytków tkanki stosuje się, kiedy zauważamy pojawiające się wraz z wiekiem ubytki tkanki tłuszczowej.

W efekcie przywracamy objętość, korygujemy niedoskonałości i modelujemy owal twarzy. Botoks blokuje natomiast przechodzenie bodźców z nerwów do drobnych mięśni w twarzy, których nadmierna aktywność wpływa na powstawanie zmarszczek mimicznych. Mięśnie zmniejszają swoją kurczliwość, zmarszczki zostają zniwelowane, a skóra odzyskuje gładkość.

Zabieg tylko dla starszych?

Absolutnie nie! Widoczne zmarszczki słusznie kojarzą nam się z bardziej zaawansowanymi procesami starzenia się skóry, ale pamiętajmy, że pierwsze zmarszczki mimiczne pojawiają się już w wieku ok. 25 lat. Toksyna botulinowa w zasadzie sprawdza się w obu przypadkach, ponieważ działa zarówno na zaawansowane zmiany, jak i te dopiero pojawiające się.

– W takim przypadku toksyna botulinowa może działać również profilaktycznie – im mniej będziemy marszczyć czoło, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że zmarszczka się utrwali i będzie bardzo widoczna – wyjaśnia dr Monika Kuźmińska z Instytutu Yonelle.

Nie tylko jedno wskazanie

Chociaż zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej w większości z nas kojarzą się ze zmarszczkami mimicznymi to nie możemy zapominać o innych zastosowaniach tego preparatu. Pamiętajmy, że mechanizm działania botoksu wykorzystywany był pierwotnie w neurologii i okulistyce, a wygładzanie zmarszczek wokół oczu zostało po raz pierwszy zauważone jako… efekt uboczny przy leczeniu zeza.

Do najbardziej popularnych wskazań zastosowania toksyny botulinowej można zaliczyć m.in. nadpotliwość (hamuje nadczynność gruczołów łojowych), bruksizm (rozluźnia mięśnie i tym samym uniemożliwia zaciskanie zębów) oraz uśmiech dziąsłowy (wstrzyknięta w mięśnie okrężne ust powoduje ich powiększenie oraz zmniejszenie widoczności dziąseł).




Czy botoks jest bezpieczny?

Wielu z nas obawia się zabiegów medycyny estetycznej ze względu na bezpieczeństwo i możliwe skutki uboczne. Pamiętajmy jednak, że botoks obecny jest w medycynie od lat i został gruntownie przebadany. Ważne jest oczywiście korzystanie z sprawdzonych preparatów medycznych, ale ich dobór warto zostawić doświadczonemu lekarzowi, który podejdzie do naszego problemu indywidualnie. A co z ewentualnymi skutkami ubocznymi?

– Zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej należą do bardzo bezpiecznych i, co szczególnie ważne latem, można je wykonywać o każdej porze roku. Sama procedura nie jest skomplikowana, polega jedynie na iniekcji preparatu w wybrane obszary i właściwie od razu pacjent może wrócić do swoich codziennych obowiązków. Przez pierwsze godziny po zabiegu należy jedynie unikać schylania się czy masowania twarzy, gdyż mogłoby to spowodować przemieszczenie się preparatu – dodaje dr Kuźmińska.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ