Wybielanie zębów. Fakty i mity



Wybielanie zębów to bardzo popularny zabieg stomatologii estetycznej, wokół którego narosło wiele mitów. Czy jest bezpieczny dla zdrowia zębów? Jak długo utrzymuje się jego efekt? Kto może z niego skorzystać? Wątpliwości rozwiewa dr Michał Rancewicz – stomatolog z Kliniki Medycyny Estetycznej ESTELL.

Wszystkie metody wybielania zębów są bezpieczne – MIT

Nie wszystkie sposoby wybielania zębów są bezpieczne. Metody bardzo agresywne, przy których stosowane są preparaty o dużym stężeniu mogą powodować oparzenia dziąseł i tkanek miękkich, a naświetlania mogą przyczyniać się do schorzeń miazgi zęba. Dużo zależy od lekarza i tego jaką metodę dobierze do problemu pacjenta. Istnieją metody bezpieczne, które nie powodują komplikacji, są sprawdzone i stosowane od wielu lat. Należy jednak pamiętać, że każdy zabieg obarczony jest ryzykiem.

Wybielanie niszczy szkliwo i osłabia zęby – MIT

Zabieg nie niszczy szkliwa i nie osłabia zębów pod warunkiem, że jest przeprowadzony prawidłowo. Podczas kuracji zęby mogą być tkliwe i bolesne ze względu na fakt, że następuje częściowa demineralizacja szkliwa, jednak dzięki zastosowaniu odpowiednich preparatów oraz zabiegowi remineralizacji można się przed tym zabezpieczyć.

Po jednym zabiegu można mieć śnieżnobiały uśmiech – FAKT/MIT

Po jednym zabiegu można rozjaśnić zęby, tak by wydawały się widocznie bielsze niż przed procedurą. Jeśli chce się uzyskać kolor o wiele jaśniejszy od pierwotnego, należy zdecydować się na cykl zabiegów w gabinecie stomatologicznym. Polecam sprawdzone metody, takie jak Philips Zoom, Opalescence, wybieralnie laserowe.

Za pomocą preparatów dostępnych w drogeriach i aptekach można uzyskać taki sam efekt, jak korzystając z wybielania przeprowadzanego u stomatologa – MIT

Uważam, że nie da się samodzielnie wybielić zębów tak dobrze, jak w gabinecie. Pacjent nie dysponuje metodami, które ma do dyspozycji stomatolog. Do użytku domowego stosuje się produkty o znacznym mniejszym stężeniu środka wybielającego, które są mniej skuteczne i mniej trwale.

Zęby można wybielić raz na zawsze – FAKT/MIT

Z badań i moich obserwacji wynika, że zęby raz wybielone już zawsze będą jaśniejsze, a zadowalający efekt utrzymuje się przez okres 7-10 lat. Dużo zależy jednak od samego pacjenta – jeżeli dba o zęby, nie pali tytoniu, nie pije ciemnych napojów i kawy, istnieje duża szansa, że efekt wybielania utrzyma się bardzo długo.




Wybielanie zębów to bolesny zabieg – FAKT/MIT

Wybielanie bywa bolesne – gdy jest przeprowadzane z większym stężeniem aktywnego środka, zaleca się podanie ibuprofenu. Osoby, które miały już raz wybielane zęby, zazwyczaj za drugim razem nie odczuwają dolegliwości bólowych, ale bardzo dużo zależy od pacjenta. 

Każde zęby da się wybielić – MIT

Niestety nie każde zęby można wybielić. Wszystko wynika z tego, co jest przyczyną zmiany koloru zęba. Przykładowo u pacjentów, którzy w dzieciństwie byli długotrwale leczeni antybiotykami, struktura zębów jest tak zmieniona, że niemożliwe jest ich wybielenie.

Przed wybielaniem trzeba usunąć kamień nazębny – FAKT

Przed wybielaniem powinno się usunąć kamień i osad, ponieważ przeszkadzają one w pokryciu zęba aktywną substancją i uniemożliwiają jej równomierne rozprowadzenie.

Pasty wybielające naprawdę wybielają zęby – FAKT/MIT

Pasty tego typu mogą odrobinę wybielić zęby, jednak nie zapewnią spektakularnego efektu. Ich działanie odbywa się głównie na zasadzie ścierania osadu, a nie wskutek oddziaływania na strukturę szkliwa, jak w przypadku profesjonalnych metod.

Wybielanie zębów sodą oczyszczoną lub sokiem z cytryny jest bezpieczne – MIT

Soda może pomoc oczyścić zęby z osadu, podobnie jak sok z cytryny, jednak ze względu na możliwość uszkodzenia powierzchni szkliwa nie zalecam tych metod. Chwilowo mogą sprawić, że zęby staną się jaśniejsze, jednak długofalowo przyczyniają się do nadmiernej wrażliwości szyjek zębowych i uszkodzeń szkliwa.

***
Klinika Medycyny Estetycznej ESTELL

Klinika Medycyny Estetycznej ESTELL, należąca do Grupy ENEL-MED, oferuje usługi z zakresu medycyny i ginekologii estetycznej, chirurgii plastycznej oraz kosmetologii. Zespół kliniki stanowią certyfikowani lekarze medycyny estetycznej, posiadający specjalizacje m.in. z zakresu onkologii, chirurgii plastycznej, ginekologii, czy też dermatologii. Wszystkie zabiegi w ESTELL wykonywane są na najnowocześniejszym sprzęcie, rekomendowanym przez najwyższej klasy specjalistów. Klinika ESTELL mieści się w budynku Senator przy ulicy Bielańskiej 12 w Warszawie.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ