Wybielanie zębów. Fakty i mity



Wybielanie zębów to bardzo popularny zabieg stomatologii estetycznej, wokół którego narosło wiele mitów. Czy jest bezpieczny dla zdrowia zębów? Jak długo utrzymuje się jego efekt? Kto może z niego skorzystać? Wątpliwości rozwiewa dr Michał Rancewicz – stomatolog z Kliniki Medycyny Estetycznej ESTELL.

Wszystkie metody wybielania zębów są bezpieczne – MIT

Nie wszystkie sposoby wybielania zębów są bezpieczne. Metody bardzo agresywne, przy których stosowane są preparaty o dużym stężeniu mogą powodować oparzenia dziąseł i tkanek miękkich, a naświetlania mogą przyczyniać się do schorzeń miazgi zęba. Dużo zależy od lekarza i tego jaką metodę dobierze do problemu pacjenta. Istnieją metody bezpieczne, które nie powodują komplikacji, są sprawdzone i stosowane od wielu lat. Należy jednak pamiętać, że każdy zabieg obarczony jest ryzykiem.

Wybielanie niszczy szkliwo i osłabia zęby – MIT

Zabieg nie niszczy szkliwa i nie osłabia zębów pod warunkiem, że jest przeprowadzony prawidłowo. Podczas kuracji zęby mogą być tkliwe i bolesne ze względu na fakt, że następuje częściowa demineralizacja szkliwa, jednak dzięki zastosowaniu odpowiednich preparatów oraz zabiegowi remineralizacji można się przed tym zabezpieczyć.

Po jednym zabiegu można mieć śnieżnobiały uśmiech – FAKT/MIT

Po jednym zabiegu można rozjaśnić zęby, tak by wydawały się widocznie bielsze niż przed procedurą. Jeśli chce się uzyskać kolor o wiele jaśniejszy od pierwotnego, należy zdecydować się na cykl zabiegów w gabinecie stomatologicznym. Polecam sprawdzone metody, takie jak Philips Zoom, Opalescence, wybieralnie laserowe.

Za pomocą preparatów dostępnych w drogeriach i aptekach można uzyskać taki sam efekt, jak korzystając z wybielania przeprowadzanego u stomatologa – MIT

Uważam, że nie da się samodzielnie wybielić zębów tak dobrze, jak w gabinecie. Pacjent nie dysponuje metodami, które ma do dyspozycji stomatolog. Do użytku domowego stosuje się produkty o znacznym mniejszym stężeniu środka wybielającego, które są mniej skuteczne i mniej trwale.

Zęby można wybielić raz na zawsze – FAKT/MIT

Z badań i moich obserwacji wynika, że zęby raz wybielone już zawsze będą jaśniejsze, a zadowalający efekt utrzymuje się przez okres 7-10 lat. Dużo zależy jednak od samego pacjenta – jeżeli dba o zęby, nie pali tytoniu, nie pije ciemnych napojów i kawy, istnieje duża szansa, że efekt wybielania utrzyma się bardzo długo.




Wybielanie zębów to bolesny zabieg – FAKT/MIT

Wybielanie bywa bolesne – gdy jest przeprowadzane z większym stężeniem aktywnego środka, zaleca się podanie ibuprofenu. Osoby, które miały już raz wybielane zęby, zazwyczaj za drugim razem nie odczuwają dolegliwości bólowych, ale bardzo dużo zależy od pacjenta. 

Każde zęby da się wybielić – MIT

Niestety nie każde zęby można wybielić. Wszystko wynika z tego, co jest przyczyną zmiany koloru zęba. Przykładowo u pacjentów, którzy w dzieciństwie byli długotrwale leczeni antybiotykami, struktura zębów jest tak zmieniona, że niemożliwe jest ich wybielenie.

Przed wybielaniem trzeba usunąć kamień nazębny – FAKT

Przed wybielaniem powinno się usunąć kamień i osad, ponieważ przeszkadzają one w pokryciu zęba aktywną substancją i uniemożliwiają jej równomierne rozprowadzenie.

Pasty wybielające naprawdę wybielają zęby – FAKT/MIT

Pasty tego typu mogą odrobinę wybielić zęby, jednak nie zapewnią spektakularnego efektu. Ich działanie odbywa się głównie na zasadzie ścierania osadu, a nie wskutek oddziaływania na strukturę szkliwa, jak w przypadku profesjonalnych metod.

Wybielanie zębów sodą oczyszczoną lub sokiem z cytryny jest bezpieczne – MIT

Soda może pomoc oczyścić zęby z osadu, podobnie jak sok z cytryny, jednak ze względu na możliwość uszkodzenia powierzchni szkliwa nie zalecam tych metod. Chwilowo mogą sprawić, że zęby staną się jaśniejsze, jednak długofalowo przyczyniają się do nadmiernej wrażliwości szyjek zębowych i uszkodzeń szkliwa.

***
Klinika Medycyny Estetycznej ESTELL

Klinika Medycyny Estetycznej ESTELL, należąca do Grupy ENEL-MED, oferuje usługi z zakresu medycyny i ginekologii estetycznej, chirurgii plastycznej oraz kosmetologii. Zespół kliniki stanowią certyfikowani lekarze medycyny estetycznej, posiadający specjalizacje m.in. z zakresu onkologii, chirurgii plastycznej, ginekologii, czy też dermatologii. Wszystkie zabiegi w ESTELL wykonywane są na najnowocześniejszym sprzęcie, rekomendowanym przez najwyższej klasy specjalistów. Klinika ESTELL mieści się w budynku Senator przy ulicy Bielańskiej 12 w Warszawie.

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie właściwie skompletowanej apteczki. Jej zawartość powinna umożliwiać szybką…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ