Wybielanie zębów. Fakty i mity



Wybielanie zębów to bardzo popularny zabieg stomatologii estetycznej, wokół którego narosło wiele mitów. Czy jest bezpieczny dla zdrowia zębów? Jak długo utrzymuje się jego efekt? Kto może z niego skorzystać? Wątpliwości rozwiewa dr Michał Rancewicz – stomatolog z Kliniki Medycyny Estetycznej ESTELL.

Wszystkie metody wybielania zębów są bezpieczne – MIT

Nie wszystkie sposoby wybielania zębów są bezpieczne. Metody bardzo agresywne, przy których stosowane są preparaty o dużym stężeniu mogą powodować oparzenia dziąseł i tkanek miękkich, a naświetlania mogą przyczyniać się do schorzeń miazgi zęba. Dużo zależy od lekarza i tego jaką metodę dobierze do problemu pacjenta. Istnieją metody bezpieczne, które nie powodują komplikacji, są sprawdzone i stosowane od wielu lat. Należy jednak pamiętać, że każdy zabieg obarczony jest ryzykiem.

Wybielanie niszczy szkliwo i osłabia zęby – MIT

Zabieg nie niszczy szkliwa i nie osłabia zębów pod warunkiem, że jest przeprowadzony prawidłowo. Podczas kuracji zęby mogą być tkliwe i bolesne ze względu na fakt, że następuje częściowa demineralizacja szkliwa, jednak dzięki zastosowaniu odpowiednich preparatów oraz zabiegowi remineralizacji można się przed tym zabezpieczyć.

Po jednym zabiegu można mieć śnieżnobiały uśmiech – FAKT/MIT

Po jednym zabiegu można rozjaśnić zęby, tak by wydawały się widocznie bielsze niż przed procedurą. Jeśli chce się uzyskać kolor o wiele jaśniejszy od pierwotnego, należy zdecydować się na cykl zabiegów w gabinecie stomatologicznym. Polecam sprawdzone metody, takie jak Philips Zoom, Opalescence, wybieralnie laserowe.

Za pomocą preparatów dostępnych w drogeriach i aptekach można uzyskać taki sam efekt, jak korzystając z wybielania przeprowadzanego u stomatologa – MIT

Uważam, że nie da się samodzielnie wybielić zębów tak dobrze, jak w gabinecie. Pacjent nie dysponuje metodami, które ma do dyspozycji stomatolog. Do użytku domowego stosuje się produkty o znacznym mniejszym stężeniu środka wybielającego, które są mniej skuteczne i mniej trwale.

Zęby można wybielić raz na zawsze – FAKT/MIT

Z badań i moich obserwacji wynika, że zęby raz wybielone już zawsze będą jaśniejsze, a zadowalający efekt utrzymuje się przez okres 7-10 lat. Dużo zależy jednak od samego pacjenta – jeżeli dba o zęby, nie pali tytoniu, nie pije ciemnych napojów i kawy, istnieje duża szansa, że efekt wybielania utrzyma się bardzo długo.




Wybielanie zębów to bolesny zabieg – FAKT/MIT

Wybielanie bywa bolesne – gdy jest przeprowadzane z większym stężeniem aktywnego środka, zaleca się podanie ibuprofenu. Osoby, które miały już raz wybielane zęby, zazwyczaj za drugim razem nie odczuwają dolegliwości bólowych, ale bardzo dużo zależy od pacjenta. 

Każde zęby da się wybielić – MIT

Niestety nie każde zęby można wybielić. Wszystko wynika z tego, co jest przyczyną zmiany koloru zęba. Przykładowo u pacjentów, którzy w dzieciństwie byli długotrwale leczeni antybiotykami, struktura zębów jest tak zmieniona, że niemożliwe jest ich wybielenie.

Przed wybielaniem trzeba usunąć kamień nazębny – FAKT

Przed wybielaniem powinno się usunąć kamień i osad, ponieważ przeszkadzają one w pokryciu zęba aktywną substancją i uniemożliwiają jej równomierne rozprowadzenie.

Pasty wybielające naprawdę wybielają zęby – FAKT/MIT

Pasty tego typu mogą odrobinę wybielić zęby, jednak nie zapewnią spektakularnego efektu. Ich działanie odbywa się głównie na zasadzie ścierania osadu, a nie wskutek oddziaływania na strukturę szkliwa, jak w przypadku profesjonalnych metod.

Wybielanie zębów sodą oczyszczoną lub sokiem z cytryny jest bezpieczne – MIT

Soda może pomoc oczyścić zęby z osadu, podobnie jak sok z cytryny, jednak ze względu na możliwość uszkodzenia powierzchni szkliwa nie zalecam tych metod. Chwilowo mogą sprawić, że zęby staną się jaśniejsze, jednak długofalowo przyczyniają się do nadmiernej wrażliwości szyjek zębowych i uszkodzeń szkliwa.

***
Klinika Medycyny Estetycznej ESTELL

Klinika Medycyny Estetycznej ESTELL, należąca do Grupy ENEL-MED, oferuje usługi z zakresu medycyny i ginekologii estetycznej, chirurgii plastycznej oraz kosmetologii. Zespół kliniki stanowią certyfikowani lekarze medycyny estetycznej, posiadający specjalizacje m.in. z zakresu onkologii, chirurgii plastycznej, ginekologii, czy też dermatologii. Wszystkie zabiegi w ESTELL wykonywane są na najnowocześniejszym sprzęcie, rekomendowanym przez najwyższej klasy specjalistów. Klinika ESTELL mieści się w budynku Senator przy ulicy Bielańskiej 12 w Warszawie.

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ

Wiosenny detoks – hit czy mit?

Wiosną wielu pacjentów szuka porady dietetycznej, często pytając o detoks. – To rzeczywiście popularny temat o tej porze roku –…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza…
CZYTAJ