Przepis na lody lawendowe. Polne smaki – jadalne kwiaty i zioła w wakacyjnym menu



Nie trzeba być właścicielem ogrodu, by zbierać plony. Wystarczy wykorzystać w kuchni dziko rosnące rośliny, aby przekonać się, że stanowią one smaczne dopełnienie naszego menu. Uważnie przyglądając się temu, co kryje pobliska łąka bez trudu dostrzeżemy jadalne kwiaty i aromatyczne zioła, które staną się idealną podstawą dla letnich delicji.

Kwitnąca kuchnia

Wśród niekonwencjonalnych, niemniej wyjątkowo apetycznych dodatków kulinarnych, znajdują się między innymi jadalne kwiaty. Podziwiając ich barwne płatki często zapominamy, że większość z nich może być włączona do naszego menu, wypełniając je aromatem letniej łąki. Do najpopularniejszych kwiatów jadalnych należą chabry, bratki, fiołki, stokrotki, lawenda, nagietki, róże, wrzosy.

Korzystając z sezonu kwitnienia lawendy warto zasmakować jej niezwykle aromatycznych, drobnych kwiatów. Intensywny i przywodzący na myśl bajeczne pejzaże Prowansji zapach sprawi, że domowe lody zmienią się w niezwykle wykwintny deser. Kilka suszonych kwiatów warto pozostawić do jego dekoracji.

Innym smakołykiem stworzonym na kwiatowej bazie jest lemoniada fiołkowa o przepięknym purpurowym odcieniu i słodyczy, jaka unosi się nad łąką skąpaną w promieniach letniego słońca. Wszystkie kwiaty jadalne możemy także poddać kandyzowaniu, przez co staną się nie tylko apetycznym dodatkiem, ale i wyjątkową dekoracją deserów i dań.

Z sekretnika zielarki

Wśród rosnących dziko dobrodziejstw znajdziemy też niezliczone zioła, które nieopatrznie zdarza nam się nazwać chwastami. Co ciekawe, prawie połowa roślin występujących w Polsce, w swoim naturalnym środowisku jest jadalna. Istotne, by zbiory odbyły się w najlepszym momencie dla danego gatunku, kiedy każda z roślin osiąga pełnię aromatu i odpowiednie walory smakowe.

Wybierając się na spacer po łące nie pomińmy takich aromatycznych smakołyków jak mniszek lekarski, lebioda, koniczyna, macierzanka oraz oczywiście pokrzywa, w której tkwi ogromny i bardzo smakowity potencjał. Poza znaną od wieków herbatką z pokrzywy, która zbawiennie wpływa na organizm oczyszczając go z toksyn i poprawiając wygląd cery oraz włosów, z zielonych listków przygotujemy także bardziej treściwe rarytasy.

Delikatnie zabielona i dopełniona aromatem tymianku, bazylii i czosnku aksamitna zupa z pokrzyw zaledwie po jednej degustacji bez wątpienia dołączy do kanonu najpyszniejszych dań domowej kuchni.

Wśród innych przepisów włączonych do kolekcji „Jadalne chwasty. Z łąki na stół” znajdują się również tak apetyczne propozycje, jak kwiaty czarnego bzu smażone w cieście, syrop fiołkowy, pesto z czosnku niedźwiedziego czy niezwykle orzeźwiający drink Hugo.




LODY LAWENDOWE

SKŁADNIKI NA 8 PORCJI

CUKIER LAWENDOWY

200 g cukru
3 łyżeczki suszonych kwiatów lawendy

LODY LAWENDOWE

2/3 laski wanilii
600 g mleka (3,5% tłuszczu)
200 g śmietany, min 30% tłuszczu
140 g miodu płynnego
6 żółtek
2 łyżki skórki otartej cytryny (bez białych błonek)

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA

CUKIER LAWENDOWY

1 Do czystego i suchego naczynia miksującego wsypać cukier, dodać lawendę, zmielić 20 s/obr. 10. Przesypać do szczelnie zamykanego słoika lub pojemnika.

LODY LAWENDOWE

1 ½ laski wanilii przekroić wzdłuż, wyskrobać ziarna.
2 Do naczynia miksującego włożyć ziarna i rozciętą laskę wanilii, dodać cukier lawendowy, mleko, śmietanę, miód, żółtka i skórkę z cytryny, podgrzewać 8 min/90oC/obr. 2. Laskę wanilii ostrożnie usunąć.
3 Masę przelać do foremek do zamrażania (np. aluminiowych, 4 silikonowych) do wysokości maks. 4 cm. Całkowicie wystudzić, przykryć folią spożywczą, wstawić do zamrażalnika na co najmniej 10 godz. Zamrożoną masę pokroić ostrym, długim nożem na kawałki (ok. 4 x 4 cm).
4 Do naczynia miksującego włożyć pół porcji zamrożonej masy, zmiksować 15 s/obr. 6. Lody przełożyć do miski, odstawić.
5 Lody lawendowe podawać w miseczkach lub pucharkach.

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ