Przed urlopem upewnij się, jak zadbać o swój aparat ortodontyczny
Leczenie ortodontyczne to wielomiesięczny i ciągły proces, który dla pożądanych efektów wymaga regularnych wizyt kontrolnych u ortodonty. Mają one na celu nie tylko sprawdzenie, czy wszystko przebiega bez zarzutów, ale również odpowiednie aktywowanie aparatu. Ortodonta Kamila Wasiluk z warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium, autorka bloga Mama Ortodonta, proponuje kilka rozwiązań, aby podczas dalekich, wakacyjnych podróży, móc cieszyć się w urlopem i nie zaszkodzić swojemu zgryzowi.
Okres wakacyjny w pełni, wiele osób obawia się dalekich podróży w trakcie leczenie ortodontycznego, martwi się pogorszeniem stanu zdrowia ich uzębienia i ewentualnymi przesunięciami struktury aparatu. Dr Kamila Wasiluk również zwraca na to uwagę. – W okresie wakacyjnym większość moich pacjentów wyjeżdża, często na dłużej.
Wielokrotnie pytają wtedy, co zrobić, gdy wydarzy się sytuacja awaryjna, a od mojego gabinetu będzie dzielić ich duża odległość. Specjalistka proponuje kilka rozwiązań, o których należy pamiętać przed zaplanowaniem długoterminowego urlopu.
Poinformuj swojego ortodontę o wyjeździe
Należy pamiętać, że aparat stały, który nie jest regularnie aktywowany, ani kontrolowany, po upływie kilku tygodni przestaje działać, a w gorszych przypadkach może nawet spowodować cofnięcie się zmian oraz przesunięcie się zębów w niepożądanym kierunku. Z tego właśnie powodu, planując dłuższy wyjazd, koniecznie należy powiadomić o tym wcześniej swojego ortodontę. Będzie mógł on zaplanować leczenie oraz ostatnią wizytę, tuż przed wyjazdem. Dzięki temu aktywacja aparatu wystarczy na całą nieobecność, nie spowoduje też ewentualnych szkód w zgryzie pacjenta.
Czego należy unikać na urlopie, nosząc aparat ortodontyczny
Istnieje kilka sytuacji, które mogą uprzykrzyć dobrze zapowiadający się urlop. – Złamany, pęknięty lub kłujący w policzek drut, a także odklejony zamek – to tylko kilka z przykładów które podaje doktor Kamila Wasiluk.
Podczas leczenia ortodontycznego profilaktyka jest bardzo ważna, dlatego należy unikać m.in.: nagryzania twardych przedmiotów, jedzenia orzechów, twardych owoców lub warzyw, żucia gumy, żelków, czy ciągnących cukierków lub rozgryzania kostek lodu. W momencie pojawienia się przypadkowych powikłań, należy zachować spokój i ustalić, co było ich bezpośrednią przyczyną. Specjalistka przedstawia kilka najczęstszych przypadków awarii w trakcie noszenia aparatu ortodontycznego i nie zastosowania się do zaleceń specjalisty.
– Odklejony zamek to zdecydowanie najczęstsza awaria ortodontyczna, nie wiąże się jednak z żadnymi dolegliwościami bólowymi, może jedynie irytować – tłumaczy ortodontka.
– Kłujący drut, który może podrażniać policzek pacjenta, to kolejna możliwa awaria aparatu. Jej przyczyną może być przesunięcie się drutu w złą stronę. Często w ortodoncji, stosuje się tzw. „stopy”, które zaciśnięte na drucie zapobiegają przemieszczaniu się konstrukcji aparatu. Jeżeli pacjent nie posiada tego typu blokady, jedynym rozwiązaniem jest wosk ortodontyczny, którym zakleić można drażliwy element aparatu. Należy pamiętać, aby zaklejane miejsce było w miarę możliwości suche, aby aplikowany wosk utrzymywał się na dłużej.
Do wymienionych powyżej awarii aparatu ortodontycznego, należy doliczyć również ruszający się pierścień, który może się odklejać. W takim przypadku, należy całkowicie usunąć go z jamy ustnej. Pacjent nie powinien odczuwać nieprzyjemnego kłucia i spokojnie może dotrwać do kolejnej wizyty. Jeżeli jednak drut przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, można przyciąć go cążkami, wtedy wizyta u ortodonty powinna nastąpić tuż po powrocie z wakacji.
Kolejna dolegliwość, która może wydarzyć się podczas podróży to ruszający się aparat na podniebieniu, a jego najczęstszą przyczyną jest pęknięcie jednego z pierścieni, bądź wykruszenie się kleju. Sytuacji tej może towarzyszyć podrażnienie śluzówek jamy ustnej. Jedynym ratunkiem pozostaje oklejanie tego miejsca wcześniej wspomnianym woskiem.
Do przyczyn awarii, które podaje doktor Kamila Wasiluk, zaliczają się także rany i otarcia. Wyjeżdżając na urlop, należy pamiętać o zabraniu pasty dentystycznej, dostępnej w aptekach bez recepty, która przyspiesza gojenie się uszkodzonych tkanek.
Lot samolotem, a aparat ortodontyczny
– Pacjenci często nie wiedzą, czy mogą latać samolotem z aparatem ortodontycznym na zębach. Martwią się, czy to nie wpłynie negatywnie na proces leczenia. Zawsze odpowiadam im, że to w niczym nie przeszkadza i mogą w pełni cieszyć się swoim urlopem – uspokaja ortodontka Triclinium.
Produkty niezbędne w podróży
Specjalistka przedstawia też listę rzeczy, niezbędnych dla osób użytkujących aparat ortodontyczny: szczoteczka manualna lub ortodontyczna, pasta do zębów, nić dentystyczna, szczoteczka międzyzębowa, wosk ortodontyczny (2 opakowania), płyn do płukania jamy ustnej, paczkę wyciągów ortodontycznych (jeśli zaleci je lekarz), a także podróżny irygator.
Należy pamiętać, aby tuż po wakacjach zgłosić się do swojego ortodonty na kontrolę. – Awarie ortodontyczne zdarzają się u większości pacjentów i niestety mogą przydarzyć się również podczas urlopu. Pamiętajmy wtedy, że tak naprawdę nie ma wtedy potrzeby skracania zaplanowanego wypoczynku – podkreśla doktor Kamila Wasiluk.