Jak wybrać kubek niekapek dla malucha?



Nauka picia z kubeczka to ważny krok, dzięki któremu maluch zdobywa kolejne umiejętności pozwalające mu osiągać coraz większą samodzielność. Zanim jednak dziecko zacznie korzystać z „dorosłych” szklanek czy kubków, musi przejść odpowiedni trening. Pomaga w tym m.in. kubek niekapek. Sprawdź, jak wybrać ten właściwy.

Chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, aby w nauce picia wykorzystać „dorosłe” kubki, mało kto decyduje się na takie rozwiązanie. Powodów jest kilka, m.in. większe ryzyko zakrztuszenia się czy bardzo duże prawdopodobieństwo rozlewania płynów. Chcąc tego uniknąć, większość rodziców wybiera kubek niekapek.

Jak działa kubek niekapek?

Niezależnie od tego, na jaki kubek niekapek się zdecydujesz, zasada działania jest identyczna. Specjalny zaworek pod nakrętką uniemożliwia wydostawanie się płynów – pod warunkiem, że kubek jest solidnie dokręcony. Aby pobrać napój, koniecznością jest zassanie ustnika.

Na co zwrócić uwagę wybierając kubek niekapek?

Chociaż kubki niekapki wydają się podobne, różnią się detalami. I to właśnie szczegóły mogą zadecydować o przewadze jednego modelu nad drugim. Co zatem wziąć pod uwagę?

Pojemność

Pojemność kubka powinna być dostosowana do wieku malucha. Sześciomiesięcznym niemowlakom wystarczy pojemność 150 ml, dla dzieci starszych (12 miesięcy i więcej) niezbędny będzie kubek o pojemności 250 ml.

Ustnik

Wybierając niekapek, warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonany jest ustnik. W przypadku niemowląt świetnie sprawdzi się miękki ustnik silikonowy – dzięki czemu nie zrani delikatnych dziąseł. Natomiast dla dzieci starszych polecane są ustniki twarde wykonane z tworzywa.




Materiał wykonania

Wszystkie kubki niekapki wykonane są z tworzywa sztucznego. Ważne jest jednak to, aby plastik był wolny od BPA (bisfenolu A). Jest to szkodliwa substancja, która może przenikać do organizmu.

Regulacja siły ssania

Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość regulacji siły ssania. Dzięki specjalnemu zaworkowi wyciek płynu możliwy jest wyłącznie na skutek ssania. Nie ma więc możliwości, aby zawartość wylała się – nawet jeśli kubek się przewróci.

Kompatybilność z innymi elementami

Osoby ceniące nowoczesne i oszczędne rozwiązania powinny zwrócić uwagę na kubki niekapki kompatybilne z innym i akcesoriami. Taką możliwość dają butelki i kubki od Lovi – wystarczy zmienić ustnik, aby butelka ze smoczkiem zmieniła się w niekapek. Warto przy tym podkreślić, że kubki niekapki tego rodzaju są kompatybilne z laktatorami tej marki.

Im więcej parametrów porównasz, tym większa pewność wyboru niekapka – bezpiecznego i dopasowanego do potrzeb dziecka.

22 lipca – Światowy Dzień Mózgu. Innowacyjne podejście do diagnostyki oraz terapie chorób mózgu ratują życie i poprawiają jego jakość

Choroby neurologiczne - niektóre pojawiają się z wiekiem, inne mają podłoże genetyczne, są też takie, które wynikają z urazu albo…
CZYTAJ

MIH – hipomineralizacja zębów u dzieci „Plamy na zębach dziecka to nie kosmetyka, to sygnał choroby”

Białe, żółte lub brązowe plamy na zębach dziecka mogą być pierwszym sygnałem MIH, czyli hipomineralizacji trzonowcowo-siekaczowej. To zaburzenie rozwoju szkliwa…
CZYTAJ

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie właściwie skompletowanej apteczki. Jej zawartość powinna umożliwiać szybką…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

22 lipca – Światowy Dzień Mózgu. Innowacyjne podejście do diagnostyki oraz terapie chorób mózgu ratują życie i poprawiają jego jakość

Choroby neurologiczne - niektóre pojawiają się z wiekiem, inne mają podłoże genetyczne,…
CZYTAJ

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ