Jak załagodzić atopowe zapalenie skóry?



Wszystkie osoby z AZS doskonale wiedzą, że pielęgnacja skóry atopowej nie należy do łatwych zadań. Istnieją jednak skuteczne sposoby na złagodzenie objawów choroby. Poznaj 4 kroki do osiągnięcia tego celu.

Atopowe zapalenie skóry (w skrócie: AZS, nazywane również egzemą lub świerzbiączką) to choroba skóry o podłożu genetycznym. Objawia się dużym wysuszeniem i swędzeniem skóry oraz czerwonymi zmianami na jej powierzchni. Skóra atopowa jest wyjątkowo wrażliwa i podatna na uszkodzenia, zatem wymaga szczególnej ochrony i pielęgnacji. Jak skutecznie o nią zadbać?

1. Dieta może pomóc – spróbuj zmienić jadłospis

Część specjalistów twierdzi, że objawy AZS można załagodzić zmianą diety, np. wykluczając z jadłospisu produkty mleczne. Zawierają one laktozę – alergen, który może potęgować zmiany skórne związane z AZS. Dlatego spróbuj zrezygnować z sera, masła czy śmietany lub wybierać produkty bez laktozy, których w sklepach jest obecnie coraz więcej. Podobnie jest z mlekiem – krowie możesz zastąpić jego roślinnymi odpowiednikami, takimi jak: mleko sojowe, migdałowe bądź ryżowe.

Poza dietą eliminacyjną, spróbuj zastosować tzw. dietę antyhistaminową, która może pomóc załagodzić świąd. Unikaj produktów, które zawierają sztuczne aromaty i barwniki. Zrezygnuj także z ryb i owoców morza, pomidorów, szpinaku oraz niestety… czekolady. Wprowadź za to do diety płatki owsiane, kiwi oraz figi.

Temat diety eliminacyjnej i antyhistaminowej w zwalczaniu objawów AZS jest jednak dość kontrowersyjny – ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Najlepiej w tym temacie zasięgnąć porady lekarza specjalisty.

2. Zadbaj o odpowiedni środek myjący

Nie od dziś wiadomo, że woda ma negatywny wpływ na skórę i powoduje jej przesuszenie. Właśnie z tego powodu osobom z AZS do tej pory dla zachowania higieny zalecano szybki prysznic z użyciem hipoalergicznego emolientu. Dobra wiadomość dla wielbicieli relaksujących kąpieli w wannie jest taka, że dermatolodzy odchodzą od tego zalecenia. Wystarczy, że będziesz przestrzegać kilku zasad.

Przede wszystkim, nie używaj mydła ani płynów zawierających detergenty (SLS i SLES), ponieważ działają agresywnie na skórę atopową, jeszcze mocniej ją wysuszając. Używaj wyłącznie antyalergicznych środków przeznaczonych do skóry problematycznej. W tej roli świetnie sprawdzi się odpowiedni dermokosmetyk. Najlepiej, jeśli wybierzesz taki, który jednocześnie oczyszcza oraz zapewnia skórze długie nawilżenie i ochronę przed alergenami (np. Atoderm Huile de douche marki Bioderma).

Uwaga! Nie wycieraj skóry ręcznikiem po kąpieli. Pogłębi to podrażnienia i zmiany skórne. Aby się wysuszyć, delikatnie przykładaj ręcznik do skóry. Następnie przejdź do zabiegów pielęgnacyjnych.




3. Codziennie odżywiaj i regeneruj skórę

Skóra atopowa potrzebuje naturalnej i łagodnej pielęgnacji. Dlatego zapomnij o wazelinie i perfumowanych balsamach zawierających oleje mineralne (np. parafinę). Używaj antyalergicznego preparatu, który koi podrażnioną skórę, a najlepiej żeby odbudowywał jej barierę ochronną zapobiegając zakażeniom.

To zadanie świetnie zrealizuje unikalny, opracowany przez markę Bioderma kompleks Lipigenium, zawarty w kojącym balsamie emolientowym Atoderm Intensive Baume. Kompleks ten zbudowany jest z naturalnie występujących w skórze biolipidów, dzięki czemu przynosi najlepsze rezultaty w regeneracji naskórka. Dodatkowo, tworzy na skórze płaszcz ochronny, pomagając zapobiegać jej podrażnieniu i wysuszeniu.

4. Pozbądź się uporczywego swędzenia!

Najbardziej dokuczliwym objawem AZS jest świąd. Niestety, drapanie narusza uszkodzoną skórę, doprowadzając do nadkażeń wzmagających swędzenie. Tak powstaje błędne koło skutkujące zaostrzaniem się objawu. Uporczywy świąd może także w dużym stopniu utrudnić codzienne życie. Wiele osób twierdzi, że jest gorszy od bólu. Zaburza spokojny sen i uniemożliwia normalne funkcjonowanie, przez co prowadzi do wyczerpania i frustracji.

Szukając skutecznego sposobu na złagodzenie swędzenia skóry, nie sposób pominąć nowość na polskim rynku – Atoderm SOS marki Bioderma. To nowoczesny spray, który w 60 sekund koi skórę i uwalnia od swędzenia do 6 godzin. Dodatkowym plusem jest aspekt higieniczny – spray nie wymaga rozsmarowywania, zatem nie ma potrzeby dotykania zmienionej, bardzo wrażliwej skóry. Wstępuje w dwóch pojemnościach 200 ml i 50 ml, dzięki czemu tą mniejszą możesz mieć zawsze przy sobie.

Wprawdzie atopowego zapalenia skóry nie da się całkowicie wyleczyć. Ale jedno jest pewne: da się z nim żyć. Wystarczy skutecznie łagodzić jego objawy.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ