Kiedy najlepiej rozpocząć walkę ze zmarszczkami i który z zabiegów jest do tego najlepszy? – radzi dr n. med. Iwona Chlebińska.



Po ukończeniu 25 roku życia na powierzchni skóry zaczynają być zauważalne oznaki starzenia się. Z upływem czasu procesy regeneracyjne zachodzące w skórze stają się wolniejsze i jej struktura ulega osłabieniu. Ilość substancji, dzięki którym skóra jest jędrna i gładka, zaczyna się zmniejszać. Jest to spowodowane oddziaływaniem czynników zewnętrznych na przebieg naturalnego procesu starzenia się organizmu.

 

Rodzaje zmarszczek

Jedną z najbardziej zauważalnych oznak starzenia się skóry są zmarszczki, które są efektem upływającego czasu. Proces starzenia się obniża w naszym organizmie poziom substancji, tj. kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, dzięki którym skóra jest jędrna oraz gładka. Na skórze pojawiają się zmarszczki, które można podzielić na 3 grupy: płytkie/głębokie, statyczne/dynamiczne (mimiczne) i postarzające/obojętne.

Ilość zmarszczek, jak i rodzaj naszej skóry jest uwarunkowana genetycznie. Ogólnie zasada poprawy zmarszczek polega na tym, że dynamiczne się blokuje, a fałdy – wypełnia. Preparaty stosuje się adekwatnie do rodzaju zmarszczek. Do dynamicznych wykonuje się blokadę ruchową, czyli botulinę, której działanie polega na przejściowym ograniczeniu ruchu mięśni twarzy. Iniekcje toksyny botulinowej najczęściej stosuje się je na czole i wokół oczu.

Służą zmniejszeniu zmarszczek powodowanych mimiką twarzy. Efekt mija po kilku miesiącach, a zabieg trzeba powtarzać, aby utrzymać jego rezultat. Natomiast do ubytków stosuje się iniekcje wypełniaczy – ich celem jest wypełnienie zmarszczek i ujędrnianie skóry, najczęściej przy użyciu kwasu hialuronowego.



Zmarszczki dynamiczne vs statyczne

Małe niedobory wypełnia się lżejszym kwasem, powierzchownie, głębsze – gęściejszym. Do dynamicznych zmarszczek najlepiej nadają się preparaty lekkie i giętkie, które pod powierzchnią skóry same się rozprowadzają, np. Teosyal Redensity II.

To idealny preparat do stosowania w okolicach oczu, gdzie skóra jest bardzo cienka, pomarszczona, często występuje sinawe zabarwienie oraz widoczne są przebijające przez skórę naczynia, nakłuwanie może być niebezpieczne. Preparat ten doskonale nadaje się do ujędrnienia, odżywienia, napięcia skóry oraz zniwelowania ciemnego koloru w oczodole. Zabiegi, by utrzymać napięcie i elastyczność skóry, należy powtórzyć kilka razy w odstępach miesięcznych.

Na zmarszczki statyczne w ofercie szwajcarskiej firmy Teoxane znajdziemy całą gamę produktów do wypełnień, od First Line do Ultimate oraz RHA 2 do 4. Preparaty te można ze sobą łączyć oraz stosować w różnych strefach twarzy. Zasada jest jedna: nie za dużo, ponieważ preparat może powiększyć swoją objętość i stać się widoczny, zwłaszcza wtedy kiedy stosujemy go, np. pod okiem, na czole lub skroni.

Im wcześniej tym lepiej

Im wcześniej zaczniemy dbać o skórę tym lepiej będziemy wyglądać na starość. Uzupełnienie drobnych zmarszczek jest prostsze niż zrobienie uzupełnienia na obszarze całej twarzy. Badania medyczne wykazały, że stosowanie produktów do pielęgnacji skóry, zawierających kwas hialuronowy może znacznie zwiększyć efekty zabiegów wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym, jeżeli produkty te stosuje się regularnie przez dłuższy czas po zabiegu.

Najlepsze zabiegi, które poleca się dla młodych osób to rewitalizacja oraz odnowienie napięcia całej skóry z wykorzystaniem Teosyal Redensity. Dla starszych osób sprawdzi się wypełnienie z wykorzystaniem preparatu Teosyal Global Action lub Deep Lines.

 

O marce

Od 12 lat firma TEOXANE dostarcza pacjentom na całym świecie innowacyjne rozwiązania w zakresie poprawy kondycji skóry. Wszystkie produkty są opracowywane w laboratoriach TEOXANE Laboratories w Genewie, skąd trafiają na rynek 90 krajów świata. TEOSYAL to szeroka gama preparatów na bazie kwasu hialuronowego przeznaczonych m.in. do wypełnień ust, fałd nosowo-wargowych, zmarszczek, a także zabiegów wolumetrycznych. Nowością na rynku jest linia preparatów dedykowanych najbardziej dynamicznym obszarom twarzy – TEOSYAL RHA, a także bogata linia kosmeceutyków. W Polsce produkty TEOSYAL są dostępne od 2006 r. Ich wyłącznym dystrybutorem jest firma NewDerm sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie. www.newderm.pl

dr_n_med_Iwona_Chlebinska

Ekspert:

Dr n. med. Iwona Chlebińska

– absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (1996), ukończyła specjalizację z chorób wewnętrznych i nefrologii. Stypendystka stypendium naukowego w Japonii w Hamamatsu.

Obroniła doktorat w 2007 roku. Od 2006 r. zajmuje się medycyną estetyczną, od kilku lat jest trenerem, prowadzi szkolenia. Członek Towarzystwa Lekarzy Medycyny Estetycznej i Anti-Aging. Pracuje w prywatnym gabinecie LekMed przy ul. Ogrodowej 19 w Białymstoku.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ