Jaki masz fototyp skóry? Sprawdź!



Depilacja laserowa, a fototyp skóry

Fototyp skóry – określenie zagadkowe i nadal mało znane. To nasza zdolność do opalania, reakcja skóry na działanie promieni słonecznych, siła skuteczności działania depilacji laserowej. Fototyp, czyli po prostu typ skóry, warunkuje to, jak wrażliwa jest nasza skóra. Jakie są jego rodzaje i co się z tym wiąże? Sprawdź!

Według klasyfikacji Fitzpatricka u ludzi można wyróżnić 6 typów skóry, które zależą od ilości melaniny. Klasyfikację wprowadził w 1975 roku dr Thomas Fitzpatrick, dermatolog z Harvard Medical School. Czemu świadomość swojego fototypu skóry jest tak ważna? Pomaga on w ustaleniu czasu, jaki możemy poświęcić na opalanie. Jest również przydatny w ustaleniu typu filtra, jakiego powinniśmy używać i tego, jaki kolor będzie miała nasza opalenizna.

O fototypie skóry mówią często lekarze wykonujący depilację laserową. Jak tłumaczą eksperci, w przypadku skrajnych typów skóry I i VI depilacja laserowa nie jest wskazana. Zabieg u osoby z fototypem I wiąże się z minimalnym efektem, zaś fototyp VI odznacza się zbyt dużą ilością barwnika i grozi spowodowaniem poparzeń. W Polsce najczęściej spotykany jest fototyp II – ten rodzaj skóry dobrze reaguje na zabiegi epilacji.

– Przeprowadzam zabieg depilacji na nowoczesnym sprzęcie – laserze diodowym LinScanJego wysoką skuteczność gwarantuje technologia linearnego skanowania i automatyczny dobór parametrów zabiegu do typu skóry i rodzaju włosów. System podpowiada konkretne ustawienia, niemniej bardzo istotne w dobraniu odpowiednich parametrów zabiegowych jest rozpoznanie zarówno koloru, jak i grubości włosów. Co ciekawe, w przypadku grubszych włosów rezultaty epilacji na ogół są dużo lepsze twierdzi dr Maciej Rogala z kliniki medycyny estetycznej Gold Clinic.

– Epilacja zazwyczaj może być stosowana na wszystkich partiach skóry, ale skuteczność tej metody w dużej mierze zależy od odcienia karnacji i koloru owłosienia. Dla osób, które nie potrafią jednoznacznie określić swojego fototypu skóry, polecam LinScan– dzięki kontaktowemu chłodzeniu skóry oraz inteligentnemu oprogramowaniu daje gwarancję bezpiecznej i skutecznej epilacji zarówno w przypadku jaśniejszych, jak i ciemniejszych typów skóry – dodaje dr Maciej Rogala.



Klasyfikacja fototypów przedstawia się następująco:

I – skóra biała, bardzo jasna; włosy rude lub blond; niebieskie oczy, piegi

II – skóra biała, blada; włosy rude lub blond; niebieskie, piwne lub zielone oczy

III – skóra kremowo biała, blada; każdy kolor oczu lub włosów

IV – skóra brązowa; typowo śródziemnomorska

V – skóra ciemnobrązowa; środkowo-wschodni rodzaj skóry

VI – skóra czarna

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ