Domowa kampania antycellulitowa



Cellulit, czyli popularnie skórka pomarańczowa, to zmora większości współczesnych kobiet. Postęp cywilizacyjny i ogromna zmiana stylu życia w ciągu ostatnich dziesięcioleci spowodowały, że aktualnie nawet szczupłe (!) nastolatki zmagają się z tym defektem estetycznym skóry. Czy prostymi, domowymi sposobami uda się zmniejszyć cellulit? Okazuje się, że tak, ale przygotujmy się na dłuższą i wymagającą systematyczności pracę nad naszym ciałem. Im więcej będziemy wiedzieć o naszym przeciwniku, tym rozsądniej będziemy powstępować.

W nagrodę przywrócimy skórze jędrność, a organizm odwdzięczy się nam lepszym samopoczuciem i kondycją.

Najczęściej cellulit pojawia się w takich okresach życia, które związane są z burzą hormonalną (dojrzewanie, ciąża, menopauza, kuracje hormonalne), kiedy wzrasta w organizmie kobiety poziom estrogenu i progesteronu. Konsekwencją zachwiania równowagi poziomu hormonów są zaburzenia krążenia krwi i limfy w tkance podskórnej, będące przyczyną pojawienia się obrzęków i nierówności. W dużym uproszczeniu patogeneza cellulitu jest następująca: kiedy wzrasta poziom hormonów (estrogenów), zwiększa się przepuszczalność naczyń krwionośnych, co prowadzi do tworzenia się obrzęków. Uciśnięte naczynia krwionośne i limfatyczne nie mogą skutecznie odprowadzać toksyn z komórek tłuszczowych, które w efekcie rozrastają się i dalej uciskają na otaczające je struktury tkanek.



Na wystąpienie skórki pomarańczowej dodatkowo wpływ mają inne czynniki:

– stosowanie używek: kawa, papierosy

– dieta bogata w sól, tłuszcze, cukry, spożywanie wysoko przetworzonej żywności

– brak aktywności fizycznej

– częste gorące kąpiele, korzystanie z sauny

– siedzący tryb życia, zakładanie nogi na nogę w czasie siedzenia

– obcisłe ubrania, długotrwałe chodzenie w butach na wysokich obcasach.

Niezależnie od typu i stopnia zaawansowania możemy zmniejszyć widoczność problemu i znacznie poprawić wygląd skóry. Niestety przy zmianach głębokich i długotrwałych nie ma możliwości zredukowania cellulitu do zera bez pomocy chirurga. Cellulit dzielimy na dwa główne typy: wodny-twardy i tłuszczowy-miękki. Ten pierwszy spotykamy u osób młodych, aktywnych fizycznie, tutaj zmieniona tkanka przylega ściśle do tkanki mięśniowej i skórkę pomarańczową można zauważyć przy uciśnięciu skóry w fałd. Typ tłuszczowy występuje u osób z nadwagą i przy dużym spadku masy ciała. Bywa bolesny, jest wyraźnie luźniejszy, a zmienioną tkankę da się oddzielić od mięśni (w wyglądzie skóra jest pofałdowana).

 

Spotyka się jeszcze cellulit typu mieszanego (wodno-tłuszczowy) i rzekomy – kiedy np. po schudnięciu mamy nadmiar skóry i stała się ona wiotka.

Aby przywrócić skórze jędrność i zmniejszyć cellulit (przynajmniej ten w stopniu odwracalnym) należy rozpocząć walkę na kilku frontach:

1) dieta:jeśli już wiemy czego unikać, skupmy się na tym, co wspomaga naszą walkę: potrawy lekkostrawne, bogate w NNKT, potas, zawierające dużo błonnika; owoce i warzywa; 2 litry niegazowanej wody mineralnej dziennie + zielona herbata + sok z brzozy (działa moczopędnie i przyspiesza uwalnianie toksyn)

2) regularna aktywność fizyczna: jazda na rowerze, pływanie, wzmacnianie mięśni partii ciała objętych cellulitem, a dla osób z nadwagą trening kardio.

3) systematyczny masaż: usprawnia krążenie i przepływ limfy, przyspiesza eliminację toksyn, najlepsza technika to drenaż limfatyczny (w warunkach domowych wykonywany za pomocą bańki chińskiej, masażera), aby był skuteczny powinien być wykonywany co drugi dzień przez minimum 10 minut na daną partię ciała

4) kosmetyki: już wiemy, że cellulit to problem, leżący poza zasięgiem jakiegokolwiek kosmetyku, ale wykonując masaż warto wsmarować przy okazji odpowiedni preparat nawilżający, dzięki któremu skóra stanie się bardziej jędrna i sprężysta.

Balsam brzozowy z betuliną powstał na bazie naturalnego oleju z pestek winogron, bogatego w flawonoidy i antyutleniacze, które wspomagają regenerację, a przede wszystkim znacznie opóźniają efekty starzenia się skóry. Dzięki specjalnej formule zapobiega wiotczeniu, zapewniając gładką i jędrną skórę Główne substancje aktywne – betulina i kwas betulinowy, uzyskiwane z kory brzozy, łagodzą wszelkie podrażnienia i pobudzają komórki do odnowy. Ekstrakt z aloesu przywraca skórze właściwy poziom nawilżenia, natomiast dodatek witaminy E zabezpiecza ją przed negatywnym wpływem środowiska. Składniki: woda, olej z pestek winogron, triglicerydy kwasu kaprylowego i kaprynowego, naturalny emulgator z oleju kokosowego, stearynian glicerolu, kwas stearynowy, alkohol cetylostearylowy, alkohol benzylowy, betulina, octan tokoferolu, ekstrakt z aloesu, guma ksantanowa, kwas dehydrooctowy, lupeol, kwas oleanolowy, kwas betulinowy.

Opakowanie: dozownik. Pojemność: 150 ml. Przebadany dermatologicznie. Hypoalergiczny. Bezzapachowy. Sugerowana cena detaliczna: 35 zł.

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie właściwie skompletowanej apteczki. Jej zawartość powinna umożliwiać szybką…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ