Opryszczka, jak z nią walczyć?, co to jest? i jak zapobiegać?



Zacznijmy od początku, co to jest opryszczka?

Opryszczka  to nic innego jak zmiany skórne lub na błonach śluzowych. Opryszczka może przybierac mniej lub bardziej nasilone formy tak samo jak może przybierac róne rozmiary, sa to głównie pecherzyki i zaczerwienienia którym towarzyszy swędzenie oraz pieczenie. Opryszka jest dolegliwościa która obecna jest w naszej kulturze od wielu wielu lat a mimo to i tak do końca nie posiadamy wystarczającej wiedzy niż nam się wydaje. Opryszczka potocznie nazywana jest “zimnem”, wystepuje głównie w przesileniach atmosferycznych, czyli wiosna, jesień.

Co wywołuje opryszczke?

Opryszczkę wywołują 2 wirusy wirusy HSV-1 oraz HSV-2 . Tak naprawde to prawie każdy człowiek jest nosicielem wirusa opryszczki jednak nie u wszystkich on się uaktywnia. W momencie zarażenia się wirusem opryszczki, pozostaje on w naszym organizmie juz do końca życia. Sposób zarażenia się jest bardzo łatwy, jest to kontak z osobą zarażona wirusem opryszczki.

Tak jak wspominalismy są dwa wirusy odpowiedzialne za opryszczkę. Pierwszy z nich to HSV-1, wirus ten odpowiada za najbardziej “popularne” odmiany opryszczki czyli w obrebie ust, może występowac w okolicach oczu, uszu oraz jamy ustnej.

Drugi wirus HSV-2 to opryszczka wystepująca na narzadach płciowych. Do zakażenia dochodzi podczas zbliżeń sexualnych, bardzo często też tym wirusem zarażane od matki są noworodki podczas porodu.

Opryszczka bardzo często jest w stanie uspienia w naszym organizmie i uaktywnia się w momentach gdy nasz organizm jest osłabiony.

Jak zapobiegac? i jak walczyc z opryszczka?



Opryszczce i jej atakom możemy w pewnym stopniu zapobiegac. Niesteyty nie da się uniknąc jej nawrotom ale poprzez odpowiednią profilaktyke możemy zniwelowac do minimum ryzyko zakażenia tym wirusem jak i nawrotom samej opryszczki.

  • unikanie bezpośredniego kontaktu z miejscami w których zaszły zmiany chorobowe
  • używanie prezerwatyw w przygodnych kontaktach seksualnych, chodzi tu o odmiane opryszczki wywołaną wirusem HSV-2
  • jeśli mamy kontakt z osobą mającą opryszczkę, unikajmy używania wspólnych szklanek, widelcy, noży, łyżek oraz innych wspólnych przedmiotów przez które możemy zarazic się wirusem opryszczki

Przy opryszczce wskazana jest suplementacja witamin głównie z grupy B witaminy B1 i B2. Mimo tak zawansowanej medycyny do chwili obecnej nie wymyślono jeszcze skutecznej szczepionki która by chroniła nasz organizm przed zakażeniem wirusem opryszczki.

Mniej marnowania, więcej radości. 
Problem świątecznego marnotrawstwa żywności w Polsce

Marnotrawstwo żywności w okresie Świąt jest szczególnie istotnym problemem. Grudzień to czas wzmożonych zakupów, przygotowywania potraw w dużych ilościach i…
CZYTAJ

Magia świątecznych smaków – tradycja w nowoczesnym wydaniu

Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen rodzinnego ciepła i okres kultywowania wielu tradycji. Wspólne gotowanie i delektowanie się świątecznymi…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe warzywa czy nabiał chętnie zamieniamy na ciepłe posiłki…
CZYTAJ

Jak rozciągnąć świąteczny budżet? Odkryj inspiracje na niedrogie prezenty pod choinkę za mniej niż 50 zł!

Czas świąt należy do najtrudniejszych finansowo okresów w roku, co potwierdza 47% polskich uczestników badania. Od kupowania prezentów i przygotowywania…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Szacuje się, że w Polsce dotyczy…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ