Opryszczka, jak z nią walczyć?, co to jest? i jak zapobiegać?
Zacznijmy od początku, co to jest opryszczka?
Opryszczka to nic innego jak zmiany skórne lub na błonach śluzowych. Opryszczka może przybierac mniej lub bardziej nasilone formy tak samo jak może przybierac róne rozmiary, sa to głównie pecherzyki i zaczerwienienia którym towarzyszy swędzenie oraz pieczenie. Opryszka jest dolegliwościa która obecna jest w naszej kulturze od wielu wielu lat a mimo to i tak do końca nie posiadamy wystarczającej wiedzy niż nam się wydaje. Opryszczka potocznie nazywana jest “zimnem”, wystepuje głównie w przesileniach atmosferycznych, czyli wiosna, jesień.
Co wywołuje opryszczke?
Opryszczkę wywołują 2 wirusy wirusy HSV-1 oraz HSV-2 . Tak naprawde to prawie każdy człowiek jest nosicielem wirusa opryszczki jednak nie u wszystkich on się uaktywnia. W momencie zarażenia się wirusem opryszczki, pozostaje on w naszym organizmie juz do końca życia. Sposób zarażenia się jest bardzo łatwy, jest to kontak z osobą zarażona wirusem opryszczki.
Tak jak wspominalismy są dwa wirusy odpowiedzialne za opryszczkę. Pierwszy z nich to HSV-1, wirus ten odpowiada za najbardziej “popularne” odmiany opryszczki czyli w obrebie ust, może występowac w okolicach oczu, uszu oraz jamy ustnej.
Drugi wirus HSV-2 to opryszczka wystepująca na narzadach płciowych. Do zakażenia dochodzi podczas zbliżeń sexualnych, bardzo często też tym wirusem zarażane od matki są noworodki podczas porodu.
Opryszczka bardzo często jest w stanie uspienia w naszym organizmie i uaktywnia się w momentach gdy nasz organizm jest osłabiony.
Jak zapobiegac? i jak walczyc z opryszczka?
Opryszczce i jej atakom możemy w pewnym stopniu zapobiegac. Niesteyty nie da się uniknąc jej nawrotom ale poprzez odpowiednią profilaktyke możemy zniwelowac do minimum ryzyko zakażenia tym wirusem jak i nawrotom samej opryszczki.
- unikanie bezpośredniego kontaktu z miejscami w których zaszły zmiany chorobowe
- używanie prezerwatyw w przygodnych kontaktach seksualnych, chodzi tu o odmiane opryszczki wywołaną wirusem HSV-2
- jeśli mamy kontakt z osobą mającą opryszczkę, unikajmy używania wspólnych szklanek, widelcy, noży, łyżek oraz innych wspólnych przedmiotów przez które możemy zarazic się wirusem opryszczki
Przy opryszczce wskazana jest suplementacja witamin głównie z grupy B witaminy B1 i B2. Mimo tak zawansowanej medycyny do chwili obecnej nie wymyślono jeszcze skutecznej szczepionki która by chroniła nasz organizm przed zakażeniem wirusem opryszczki.