Skuteczne sposoby mam na ból brzucha u niemowlaka



Każde dziecko przechodzi w okresie niemowlęctwa przez szereg uciążliwych dolegliwości. Kolka, przeziębienie, uczulenia czy ból brzucha u niemowlaka to codzienność rodziców małego dziecka.

 

Nie w każdym przypadku trzeba od razu iść do lekarza. Maluszek z wiekiem nabiera odporności i coraz rzadziej boryka się z różnymi nieprzyjemnymi dolegliwościami. Dzieci najczęściej mają problemy z układem trawiennym. Jak zaradzić biegunce i bólowi żołądka u małych dzieci? Kiedy konieczna może okazać się wizyta u pediatry?

 

Skąd się bierze ból brzucha u niemowląt?

 

Przyczyny tej powszechnej niemowlęcej dolegliwości są różne. Ból brzucha u niemowlaka, któremu mogą towarzyszyć wzdęcia, kolka, nudności czy biegunka, wynika najczęściej z wrażliwości nie w pełni jeszcze rozwiniętego układu trawiennego. Wśród innych, o wiele rzadszych możliwych przyczyn, można wymienić:

 

  • Zatrucie pokarmowe.
  • Alergię pokarmową.
  • Nietolerancję laktozy.
  • Podrażnienie żołądka przyjmowanymi lekami.




Rodzice powinni mieć powody do niepokoju tylko wtedy, jeśli bólowi brzucha u niemowlaka towarzyszy gorączka, wymioty i biegunka, a dziecko nie chce jeść, płacze, a wskutek odwodnienia spada masa jego ciała. Takie objawy mogą wskazywać na zakażenie bakteryjne lub wirusowe lub alergię pokarmową i konieczna będzie wizyta u lekarza.

Pediatra na podstawie przeprowadzonego wywiadu potwierdzi lub wykluczy możliwe przyczyny dolegliwości dziecka. W przypadku alergii pokarmowych trzeba będzie zmienić dietę niemowlęcia, by ograniczyć ryzyko wystąpienia objawów alergicznych.

Jednak gdy maluszek ma jedynie wzdęcie, kolkę lub sporadyczne nudności, wystarczy przygotować mu ziołową herbatkę, która pomoże ukoić ból i uporać się z problemami trawiennymi.

Ziołowa herbatka sposobem na ból brzucha u niemowlaka

 

Lecznicze właściwości ziół wykorzystano przy opracowywaniu składu środków spożywczych specjalnego przeznaczenia, przydatnych w walce z dolegliwościami układu trawiennego. Jeśli bólowi brzucha u niemowlaka nie towarzyszą inne niepokojące objawy, to maluszkowi pomóc może herbatka na ból brzuszka, którą można znaleźć pod adresem http://humana-baby.pl/produkt/herbatka-na-brzuszek/.

W składzie produktu znajduje się wyciąg z kopru włoskiego, który ma działanie rozkurczowe i wiatropędne oraz kminku, który zapobiega biegunkom. Herbatka została sklasyfikowana jako żywność uzupełniająca i można ją wprowadzić do diety dziecka po czwartym miesiącu życia, wraz z sokami i owocami. Warto po nią sięgać zawsze, gdy ból brzucha u niemowlaka będzie się nasilać, pamiętając, że w przypadku pojawienia się dodatkowych niepokojących objawów, trzeba iść z maluszkiem do lekarza.

Czego żałujemy przed śmiercią?

Ponad 30% badanych chciałoby, aby ich ostatni list trafił do partnera lub współmałżonka. Jako społeczeństwo unikamy rozmów o śmierci, budzi…
CZYTAJ

Zespół jelita drażliwego – rosnący problem zdrowotny. Czy przeszczep mikrobioty jelitowej może zmienić życie pacjentów?

Ostatnia dekada przyniosła przełomowe odkrycia dotyczące mikrobioty jelitowej, które zmieniają podejście do leczenia zespołu jelita drażliwego (IBS). Szacuje się, że…
CZYTAJ

Jak zadbać o jelita po Świętach Wielkanocnych?

Wielkanoc dobiegła końca, a wraz z nią czas intensywnego biesiadowania przy suto zastawionych stołach. Wiele osób zastanawia się, jak teraz…
CZYTAJ

Szybki detoks po świętach? Dietetyczka ostrzega przed niebezpiecznymi środkami przeczyszczającymi

Po świątecznym przejedzeniu wiele osób sięga po herbatki i tabletki przeczyszczające, licząc na szybki detoks. Jednak Ania Janiszewska-Janowicz, dietetyczka Grupy…
CZYTAJ

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Zespół jelita drażliwego – rosnący problem zdrowotny. Czy przeszczep mikrobioty jelitowej może zmienić życie pacjentów?

Ostatnia dekada przyniosła przełomowe odkrycia dotyczące mikrobioty jelitowej, które zmieniają podejście do…
CZYTAJ

Jak zadbać o jelita po Świętach Wielkanocnych?

Wielkanoc dobiegła końca, a wraz z nią czas intensywnego biesiadowania przy suto…
CZYTAJ

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ