Babcine sposoby na ból głowy



Nasze babcie nie miały do dyspozycji popularnych leków na ból głowy, dostępnych bez recepty. Na swoje sposoby walczyły z bólem, z różnym skutkiem. Może i ty znajdziesz wśród nich coś dla siebie?

 

Ból głowy to przypadłość częsta w życiu człowieka. Niektórych dotyka częściej, innych rzadziej. Na pewno bywa nieznośny i utrudniający normalne funkcjonowanie. Niewielu ludzi poddaje się bólowi bez walki. Najczęściej każdy, kto go doświadcza próbuje z nim walczyć na wszelkie sposoby. Najważniejsze, to nie czekać, aż się nasila, lepiej zareagować, gdy tylko pojawiają się pierwsze objawy.

Przyczyny bólu głowy

Nie zawsze trzeba korzystać z pomocy leków przeciwbólowych, chociaż leki na bazie paracetamolu, ibuprofenu lub kwasu acetolsalicynowego dostępne są nie tylko w aptekach, ale też sklepach  i stacjach benzynowych. To popularne i łatwo dostępne środki przeciwbólowe.

Można jednak uniknąć łykania leków i obciążania nimi wątroby. Wystarczy zastosować jeden z domowych, prostych i szybkich sposobów na ból głowy, który pojawia się na skutek zmian ciśnienia atmosferycznego, wahań pogody czy na skutek zmiany strefy klimatycznej.

Ból głowy pojawia się również w sytuacjach stresowych, wówczas, kiedy poddawani jesteśmy długotrwałemu napięciu psychicznemu, kiedy długo przebywamy w zamkniętym pomieszczeniu. Ból wywołać mogą zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie, a także czerwone wino, papierosy, słodziki, środki konserwujące, żółty ser, orzechy,czekolada i wiele innych czynników.

Czasem przyczyną bólu głowy jest głód lub pragnienie. Kiedy ból zaczyna się pojawiać,  pomyśl,co może być jego przyczyną? Jadłeś śniadanie? Długo podróżujesz? Może spotkało cię coś, co mocno cię zdenerwowało? Przede wszystkim zaś, nie czekaj aż ból sam przejdzie, bo to może potrwać i wiązać się z niepotrzebnym cierpieniem.



Babcine sposoby na ból głowy

Babcie stosowały na ból głowy swoje bezlekowe sposoby. Zanim się nasila, możesz spróbować opanować go ich metodami. Może, wśród garści sposobów znajdziesz taki, który będzie działał na ciebie.  Kiedy pojawia się ból głowy, idź na spacer, rób głębokie oddechy.

Wypij w ciągu godziny litr chłodnej wody, najlepiej małymi łykami. Możesz też moczyć stopy w chłodnej wodzie i robić sobie zimne okłady na czoło i skronie. Jeśli nie pomaga chłodna woda, to może ciepła okaże się pomocna, przygotuj więc dla siebie ciepłą wodę. Możesz też poprosić partnera o masaż karku i ramion.

Na ból głowy pomaga również odpoczynek w ciszy, w ciemnym pokoju,  do którego nie docierają drażniące bodźce otoczenia. Wśród niekonwencyjnych środków na ból głowy cieszą się aromaterapia, akupresura. Można też pić napary z ziół.

Kiedy bólu nie wolno lekceważyć?

Kiedy jednak wraz z bólem głowy pojawia się sztywność karku i chory nie jest w stanie dotknąć brodą klatki piersiowej, niedowłady kończyn górnych i dolnych, problemy z mową, zaburzenia równowagi, utrata lub zaburzenia świadomości, wysoka gorączka czy ból oka, jeśli głowa boli dłużej niż trzy dni, albo ból szybko przybiera na sile, nie zwlekaj, lecz udaj się do lekarza.

Podobne objawy, towarzyszące bólowi głowy wskazują na niezwykle groźne dla życia choroby, jak zapalenie opon  mózgowo-rdzeniowych czy nadciśnienie. Nie powinieneś również bagatelizować uderzenia w głowę, które może powodować wstrząs mózgu.

Z jednej strony, ból głowy to zjawisko do którego nie przywiązujemy większej wagi i uwagi, a tymczasem, kiedy boli głowa, to znak, że organizmie dzieje się coś niedobrego. Warto posłuchać informacji, które wysyła do nas nasz organizm, nie lekceważyć ich, a wręcz przeciwnie, skonsultować się z lekarzem.

ctz

Autor artykułu:
Artykuł przygotowało Centrum Terapii Zintegrowanej z Wrocławia zajmujące się min. leczeniem bólu poprzez fizjoterapię, osteopatię czy masaże.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ