Babcine sposoby na ból głowy



Nasze babcie nie miały do dyspozycji popularnych leków na ból głowy, dostępnych bez recepty. Na swoje sposoby walczyły z bólem, z różnym skutkiem. Może i ty znajdziesz wśród nich coś dla siebie?

 

Ból głowy to przypadłość częsta w życiu człowieka. Niektórych dotyka częściej, innych rzadziej. Na pewno bywa nieznośny i utrudniający normalne funkcjonowanie. Niewielu ludzi poddaje się bólowi bez walki. Najczęściej każdy, kto go doświadcza próbuje z nim walczyć na wszelkie sposoby. Najważniejsze, to nie czekać, aż się nasila, lepiej zareagować, gdy tylko pojawiają się pierwsze objawy.

Przyczyny bólu głowy

Nie zawsze trzeba korzystać z pomocy leków przeciwbólowych, chociaż leki na bazie paracetamolu, ibuprofenu lub kwasu acetolsalicynowego dostępne są nie tylko w aptekach, ale też sklepach  i stacjach benzynowych. To popularne i łatwo dostępne środki przeciwbólowe.

Można jednak uniknąć łykania leków i obciążania nimi wątroby. Wystarczy zastosować jeden z domowych, prostych i szybkich sposobów na ból głowy, który pojawia się na skutek zmian ciśnienia atmosferycznego, wahań pogody czy na skutek zmiany strefy klimatycznej.

Ból głowy pojawia się również w sytuacjach stresowych, wówczas, kiedy poddawani jesteśmy długotrwałemu napięciu psychicznemu, kiedy długo przebywamy w zamkniętym pomieszczeniu. Ból wywołać mogą zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie, a także czerwone wino, papierosy, słodziki, środki konserwujące, żółty ser, orzechy,czekolada i wiele innych czynników.

Czasem przyczyną bólu głowy jest głód lub pragnienie. Kiedy ból zaczyna się pojawiać,  pomyśl,co może być jego przyczyną? Jadłeś śniadanie? Długo podróżujesz? Może spotkało cię coś, co mocno cię zdenerwowało? Przede wszystkim zaś, nie czekaj aż ból sam przejdzie, bo to może potrwać i wiązać się z niepotrzebnym cierpieniem.



Babcine sposoby na ból głowy

Babcie stosowały na ból głowy swoje bezlekowe sposoby. Zanim się nasila, możesz spróbować opanować go ich metodami. Może, wśród garści sposobów znajdziesz taki, który będzie działał na ciebie.  Kiedy pojawia się ból głowy, idź na spacer, rób głębokie oddechy.

Wypij w ciągu godziny litr chłodnej wody, najlepiej małymi łykami. Możesz też moczyć stopy w chłodnej wodzie i robić sobie zimne okłady na czoło i skronie. Jeśli nie pomaga chłodna woda, to może ciepła okaże się pomocna, przygotuj więc dla siebie ciepłą wodę. Możesz też poprosić partnera o masaż karku i ramion.

Na ból głowy pomaga również odpoczynek w ciszy, w ciemnym pokoju,  do którego nie docierają drażniące bodźce otoczenia. Wśród niekonwencyjnych środków na ból głowy cieszą się aromaterapia, akupresura. Można też pić napary z ziół.

Kiedy bólu nie wolno lekceważyć?

Kiedy jednak wraz z bólem głowy pojawia się sztywność karku i chory nie jest w stanie dotknąć brodą klatki piersiowej, niedowłady kończyn górnych i dolnych, problemy z mową, zaburzenia równowagi, utrata lub zaburzenia świadomości, wysoka gorączka czy ból oka, jeśli głowa boli dłużej niż trzy dni, albo ból szybko przybiera na sile, nie zwlekaj, lecz udaj się do lekarza.

Podobne objawy, towarzyszące bólowi głowy wskazują na niezwykle groźne dla życia choroby, jak zapalenie opon  mózgowo-rdzeniowych czy nadciśnienie. Nie powinieneś również bagatelizować uderzenia w głowę, które może powodować wstrząs mózgu.

Z jednej strony, ból głowy to zjawisko do którego nie przywiązujemy większej wagi i uwagi, a tymczasem, kiedy boli głowa, to znak, że organizmie dzieje się coś niedobrego. Warto posłuchać informacji, które wysyła do nas nasz organizm, nie lekceważyć ich, a wręcz przeciwnie, skonsultować się z lekarzem.

ctz

Autor artykułu:
Artykuł przygotowało Centrum Terapii Zintegrowanej z Wrocławia zajmujące się min. leczeniem bólu poprzez fizjoterapię, osteopatię czy masaże.

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli…
CZYTAJ

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji i diecie

Suche włosy to częsty problem, który może wynikać z wielu przyczyn, takich jak na przykład stylizowanie na gorąco, używanie agresywnych…
CZYTAJ

Mniej marnowania, więcej radości. 
Problem świątecznego marnotrawstwa żywności w Polsce

Marnotrawstwo żywności w okresie Świąt jest szczególnie istotnym problemem. Grudzień to czas wzmożonych zakupów, przygotowywania potraw w dużych ilościach i…
CZYTAJ

Magia świątecznych smaków – tradycja w nowoczesnym wydaniu

Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen rodzinnego ciepła i okres kultywowania wielu tradycji. Wspólne gotowanie i delektowanie się świątecznymi…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe warzywa czy nabiał chętnie zamieniamy na ciepłe posiłki…
CZYTAJ

Jak rozciągnąć świąteczny budżet? Odkryj inspiracje na niedrogie prezenty pod choinkę za mniej niż 50 zł!

Czas świąt należy do najtrudniejszych finansowo okresów w roku, co potwierdza 47% polskich uczestników badania. Od kupowania prezentów i przygotowywania…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Szacuje się, że w Polsce dotyczy…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ