Fitoterapia w pediatrii – przeziębienia u dzieci.



Organizm dziecka wymaga innego traktowania niż organizm dorosłego człowieka.

Również leczenie za pomocą ziół i leków ziołowych ma swoją specyfikę, zgodną z etapami rozwoju dziecka.

Fitoterapia w praktyce:

Przeziębienie u dzieci rozwija się stosunkowo szybko, dlatego gdy zareagujemy już przy pierwszych objawach, możemy uniknąć poważniejszych infekcji wymagających radykalnego leczenia.

Zioła i leki pochodzenia naturalnego stosujemy przede wszystkim do leczenia wczesnych objawów przeziębienia, takich jak kaszel, katar, niewielka gorączka. Bardzo ważnym elementem fitoterapii przeziębień jest podawanie większej ilości płynów, które mają na celu uzupełnianie strat wody w organizmie spowodowanych osłabieniem i nadmiernym poceniem się. W takich przypadkach możemy podawac dzieciom herbatę kwiatostanu lipy czy kwiatu bzu czarnego.

Zioła te stosujemy w początkowym okresie przeziębienia, działają one natopnie i obniżają temperaturę ciała. Ponadto mają przyjemny smak, co również ma ogromne znaczenie przy lekach podawanych dzieciom. Wśród cennych napojów, które możemy podawac przeziębionemu dziecku nie powinno zbraknąc bardzo smacznej herbaty z soku malinowego. Miód i cytryna, będą nie tylko dodatkami smakowymi, ale również będą źródłem witamin i substancji wspomagających leczenie.



Fitoterapia a kaszel u dzieci.

Z kaszlem poradzimy sobie podając dzieciom preparaty zawierające surowce śluzowe takie jak liśc i korzeń prawoślazu, czy liśc babki lancetowatej, które są szczególnie polecane ze względu na ich łagodny i przyjemny smak. Łagodzą one podrażnione błony śluzowe, działając przeciwbólowo i hamując suchy kaszel.

Śluzy roślinne rozrzedzają także zalegającą wydzielinę, dzięki czemu łatwiej ja odkrztusic. W przypadku kaszlu mokrego należy podac preparaty wykrztuśne, które pomagają usunąć zallegajacą gęstą wydzielinę.

Należy pamiętac o tym, że preparaty wykrztuśne podajemy w ciagu dnia do godzin popołudniowych 16-17, tak aby nie pobudzac odruchów kaszlowych w nocy. Wśród surowców roślinnych o działaniu wykrztuśnym znajdziemy liśc bluszczu, korzeń pierwiosnka, owoc anyżu, czy ziele tymianku.

W fitoterapii przeziębień od wieków stosuje się czosnek i jego przetwory, zawierające związki o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybicznym i przeciwwirusowym. Dlatego czosnek okreslany jest mianem „naturalnego antybiotyku”.

Nie wolno zapominac o tym, że w przypadku pogorszenia się objawów przeziębienia, utrzymującej się wysokiej temperatury, powyżej 39 C, duszności pojawienia się ropnej plwociny, czy bólu podczas wdechu, konieczna jest konsultacja z lekarzem pediatra.

Mniej marnowania, więcej radości. 
Problem świątecznego marnotrawstwa żywności w Polsce

Marnotrawstwo żywności w okresie Świąt jest szczególnie istotnym problemem. Grudzień to czas wzmożonych zakupów, przygotowywania potraw w dużych ilościach i…
CZYTAJ

Magia świątecznych smaków – tradycja w nowoczesnym wydaniu

Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen rodzinnego ciepła i okres kultywowania wielu tradycji. Wspólne gotowanie i delektowanie się świątecznymi…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe warzywa czy nabiał chętnie zamieniamy na ciepłe posiłki…
CZYTAJ

Jak rozciągnąć świąteczny budżet? Odkryj inspiracje na niedrogie prezenty pod choinkę za mniej niż 50 zł!

Czas świąt należy do najtrudniejszych finansowo okresów w roku, co potwierdza 47% polskich uczestników badania. Od kupowania prezentów i przygotowywania…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Szacuje się, że w Polsce dotyczy…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ