BÓLE KRĘGOSŁUPA I ZNIESIONA LORDOZA SZYJNA



Coraz więcej siedzimy, intensywnie korzystamy z komputerów, nie tylko w pracy, ale również w czasie wolnym. Ruszamy się znacznie mniej niż powinniśmy. To prosta droga do problemów zdrowotnych. Jedną z ofiar naszych zaniedbań jest kręgosłup szyjny, a jednym z coraz częściej występujących problemów – zniesiona lordoza szyjna.

 

Ból szyi – skąd się bierze?

Przyczyną bólu szyi są jej uszkodzenia, do których oprócz urazów prowadzą także przeciążenia. Możemy je podzielić na przeciążenia dynamiczne (częste wśród tenisistów odbijających piłkę setki razy w ten sam sposób każdego dnia) oraz statyczne (grożące pracownikowi biurowemu siedzącemu z głową wysuniętą do przodu, którego mięśnie szyi muszą wciąż pracować, żeby utrzymać taką pozycję).

Czym jest lordoza?

Kręgosłup dzielimy na odcinki: szyjny, piersiowy, lędźwiowy, krzyżowy.

Patrząc na kręgosłup z boku, zobaczymy, że nie jest on prosty. Wygięcia zwiększają jego odporność na działające na niego siły.

Wypukłe wygięcie w kierunku pleców nazywa się kifozą, a wklęsłe w kierunku pleców – lordozą.

Naturalnym wygięciem odcinka szyjnego jest lordoza.

Zniesienie lordozy szyjnej to zmniejszenie tego wygięcia aż do wypłaszczenia.

CMC_Lordoza_prawidlowa_RTG
CMC_Lordoza_zniesiona_RTG

RTG odcinka szyjnego Po lewej stronie – prawidłowa lordoza; po prawej –zniesiona lordoza.

Konsekwencje zniesionej lordozy odcinka szyjnego

Sam fakt zniesionej lordozy szyjnej nie jest powodem bólu kręgosłupa. Za bezpośrednią przyczynę bólu można uznać uszkodzenia korzeni nerwowych, pierścieni włóknistych krążka międzykręgowego, płytki granicznej kręgu, tylnej i przedniej części opony twardej i inne. Zniesiona lordoza szyjna predysponuje np. do dyskopatii, a konkretniej przepukliny jądra miażdżystego i uszkodzenia pierścienia włóknistego.

 

– Wśród moich pacjentów z dolegliwościami odcinka szyjnego dość często widzę przypadki zniesionej lordozy, co oznacza, że kąt pomiędzy pierwszym i drugim kręgiem szyjnym (C1-C2) jest powiększony. Przy tym często też dochodzi do zmniejszenia kifozy górnych kręgów piersiowych, ponieważ organizm dąży do ustawienia wzroku horyzontalnie, co przy wypłaszczeniu odcinka szyjnego nie byłoby możliwe gdyby nie te właśnie mechanizmy kompensacyjne  twierdzi Dominik Kupka, fizjoterapeuta z Carolina Medical Center.

Komputer i komórka a zniesienie lordozy szyjnej

Jest wiele przyczyn zniesienia lordozy szyjnej, m.in. osłabienie mięśniowe i prowadzące do nich czynniki: urazy (np. komunikacyjne), siedzący tryb życia, mała aktywność ruchowa. Jednym z coraz częstszych powodów jest długotrwałe przyjmowanie takiej postawy ciała, w której lordoza szyjna jest zmniejszona (często robimy to korzystając z laptopa lub komórki). Nic złego nie stanie się, jeżeli przyjmiemy „złą postawę” na krótki czas. Gorzej, jeżeli będziemy w niej trwać wiele godzin każdego dnia, szczególnie bez zmian pozycji. Efekt może być zauważony dopiero po dłuższym czasie, nawet po latach.

 

Na ból szyi najczęściej skarżą się pracownicy biurowi. Badania naukowe przeprowadzone niezależnie w ciągu ostatnich kilku lat w Europie wykazują, że blisko połowa z nich ma różnego rodzaju problemy z kręgosłupem szyjnym. Odczuwają dolegliwości szyi, barków, ramion i rąk. Większość to osoby około 30-tki, pracujące średnio 7,5 godziny w tej samej pozycji siedzącej.

 

Dlatego też osoby pracujące przed komputerem powinny unikać pozycji z głową w tzw. protrakcji, czyli wysunięciu do przodu. Niebezpieczna jest również pozycja z głową pochyloną w dół – patrzenie w ekran komórki czy laptopa, leżącego na kolanach. Długotrwałe pozostawanie w tych pozycjach, może być bezpośrednią przyczyną bolesnych napięć mięśniowych rejonu szyi, karku czy głowy, a w konsekwencji może doprowadzić m.in. do uszkadzania krążków międzykręgowych, bolesnego ograniczenia ruchów głowy. Z czasem jest to też prosta droga to wad postawy, najczęściej zniesienia lordozy szyjnej.

Aby oszczędzać kręgosłup szyjny należy:

  • siedzieć w pozycji, w której głowa jest w jednej linii z tułowiem;
  • w pracy korzystać z wyprofilowanego krzesła lub z podparcia pod odcinek lędźwiowy;
  • ekran komputera ustawić na odpowiedniej wysokości, tak żeby kierunek obserwacji mieścił się pomiędzy kątami 15ş-35ş względem linii horyzontalnej. Jeżeli nie mamy możliwości regulacji stołu ani ekranu, możemy podłożyć coś pod monitor;
  • często zmieniać pozycję – regularne zmienianie pozycji jest lepsze niż pozostawanie w jednej, nawet najlepszej;
  • zmieniać style w czasie pływania. Dla osób z hiperlordozą szyjną nie jest wskazane intensywne pływanie żabką. Najlepsze dla kręgosłupa jest pływanie na grzbiecie. Przy prawidłowej technice, gdzie głowa leży swobodnie na wodzie, nie jest to przeciwwskazane dla osób ani ze zniesioną ani powiększoną lordozą szyjną.
  • unikać unoszenia barków oraz wysuwania ich do przodu.

Kiedy boli szyja

W przypadku silnych dolegliwości bólowych, niezbędna jest właściwa diagnoza, na podstawie odpowiednich badań klinicznych i obrazowych. Należy też zwrócić uwagę na postawę całego ciała. Warto zadbać, aby dany problem nie rozwijał się z upływem czasu. Dlatego leki przeciwbólowe i przeciwzapalne należy traktować jedynie jako doraźne wsparcie i skorzystać z pomocy odpowiedniego specjalisty. Najczęściej w stanie ostrym jest to ortopeda lub neurochirurg, a w podostrym i przewlekłym: fizjoterapeuta, osteopata, chiropraktyk lub terapeuta manualny.

 

Leczenie zachowawcze (nieoperacyjne):

  • 1. Wiedza jak unikać przeciążeń
  • 2. Praca technikami manualnymi, których celem będzie:
  • rozluźnienie nadmiernie napiętych mięśni;
  • zwiększenie elastyczności i ruchomości napiętych mięśni oraz innych tkanek;
  • zapewnienie prawidłowej ruchomości we wszystkich stawach kręgosłupa;
  • dzięki ww. działaniom, poprawa postawy ciała i biomechaniki;
  • poprawa regeneracji uszkodzonych tkanek.
  • 3. Ćwiczenia ruchowe
  • Odpowiednio dobrane ćwiczenia mają na celu przede wszystkim:
  • wzmocnienie tych mięśni, które mają istotne znaczenie dla prawidłowej postawy ciała oraz utrzymania właściwej stabilizacji kręgosłupa;
  • poprawę jakości ruchu (biomechaniki);
  • zwiększenie gibkości ciała, elastyczności danych struktur.

Przykładowe ćwiczenia prewencyjne dolegliwości odcinka szyjnego kręgosłupa można znaleźć na:

https://carolina.pl/cwiczenia-prewencyjne-dolegliwosci-bolowych-odcinka-szyjnego-2/ oraz

https://www.youtube.com/watch?v=aSTghYvyZXQ

  • 4. Inne działania optymalizujące regenerację uszkodzonych struktur, m.in.: farmakoterapia, fizykoterapia (elektroterapia, laseroterapia, ultradźwięki, magnetoterapia, zabiegi cieplne, krioterapia, hydroterapia), masaż, właściwa dieta.

Osoby ze zniesioną lordozą odcinka szyjnego powinny unikać:

  • brzuszków wykonywanych dynamicznie i w małym zakresie ruchu – szczególnie dotyczy to pracowników biurowych czy kierowców. W tym ćwiczeniu intensywnie pracują mięśnie szyi (te same, które pracują w celu utrzymania głowy, kiedy jest wysunięta do przodu);
  • dźwigania dużych ciężarów;
  • sportów walki, w których może dojść do szarpnięcia głowy.

Informacje o Carolina Medical Center

Carolina Medical Center to pierwsza w Polsce prywatna placówka medyczna specjalizująca się w leczeniu i prewencji urazów układu mięśniowo-szkieletowego. Zatrudnia m.in. specjalistów ortopedii, neurochirurgii, chirurgii dziecięcej, reumatologii, neurologii i rehabilitacji. Zapewnia kompleksową opiekę medyczną – całodobowe ambulatorium urazowe, konsultacje specjalistyczne, diagnostykę obrazową i funkcjonalną, leczenie operacyjne i nieinwazyjne, rehabilitację, badania biomechaniczne, trening motoryczny.

Klinika ma bardzo duże doświadczenie w medycynie sportowej – jest wieloletnim partnerem medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Polskiego Baletu Narodowego. Placówka została także wybrana przez Europejską Unię Piłkarską (UEFA) do sprawowania opieki medycznej nad uczestnikami UEFA EURO 2012, a Międzynarodowa Federacja Piłkarska wyróżniła ją tytułem FIFA Medical Clinic of Excellence.

Carolina Medical Center jest częścią Grupy LUX MED – lidera rynku prywatnych usług medycznych w Polsce.



ĆWICZENIA PREWENCYJNE ODCINKA SZYJNEGO

  • Skręty głowy z brodą blisko szyi
  • Postawa: Usiądź na brzegu krzesła, wyprostuj sylwetkę, zbliż brodę do szyi.  (zdjęcie 1 i 2)
  • Ruch: Utrzymując brodę blisko szyi skręć głowę w lewo, następnie w prawo. (zdjęcie 3 i 4)
  • Ilość powtórzeń: 6x na każdą stronę. Ilość serii: 2
cwiczenia na kregoslup ból kregoslupa odcinek szyjny 1
cwiczenia na kregoslup ból kregoslupa odcinek szyjny 2
cwiczenia na kregoslup ból kregoslupa odcinek szyjny 3
cwiczenia na kregoslup ból kregoslupa odcinek szyjny 4
  • Wyprost ze skrętem
  • Postawa: Usiądź na brzegu krzesła, wyprostuj sylwetkę, oprzyj się rękoma o siedzisko krzesła.
  • Ruch: Odchyl głowę do tyłu, następnie skręć głowę w lewo i w prawo.
  • Ilość powtórzeń: 6x na każdą stronę. Ilość serii: 2
cwiczenia na kregoslup ból kregoslupa odcinek szyjny 5
cwiczenia na kregoslup ból kregoslupa odcinek szyjny 6
cwiczenia na kregoslup ból kregoslupa odcinek szyjny 7
cwiczenia na kregoslup ból kregoslupa odcinek szyjny 8
  • Wzmacnianie mięśni szyi.
  • Postawa: W pozycji stojącej przy ścianie połóż piłkę za głowę.
  • Ruch: Dociśnij piłkę mniej więcej na 50% siły. Możesz utrudnić ćwiczenie poprzez stanie na jednej nodze. Utrzymaj stabilną pozycję całego ciała.
  • Czas 1 powtórzenia: 10 sekund. Ilość powtórzeń: 4 (po 2 na każdą nogę). Ilość serii: 1-2.
cwiczenia na kregoslup ból kregoslupa odcinek szyjny 9
cwiczenia na kregoslup ból kregoslupa odcinek szyjny 10
  • Skręty tułowia i szyi z oporem gumy
  • Postawa: W pozycji wykroczno-zakrocznej, guma do ćwiczeń znajduje się pod noga wykroczną. Chwyć gumę przeciwną ręką.
  • Ruch: Rozciągnij gumę poprzez skręt tułowia. Podążaj wzrokiem za ręką rozciągającą gumę.
  • Ilość powtórzeń: 10x na każdą stronę. Ilość serii: 2
cwiczenia na kregoslup ból kregoslupa odcinek szyjny 11
cwiczenia na kregoslup ból kregoslupa odcinek szyjny 13
cwiczenia na kregoslup ból kregoslupa odcinek szyjny 14
cwiczenia na kregoslup ból kregoslupa odcinek szyjny 15
  • Wzmacnianie mięśni pleców z utrzymaniem stabilnej pozycji szyi
  • Postawa: W pozycji stojącej, guma do ćwiczeń znajduje się z przodu.
  • Ruch: Rozciągnij gumę oddalając ręce od siebie.
  • Ilość powtórzeń: 12x. Ilość serii: 2
cwiczenia na kregoslup ból kregoslupa odcinek szyjny 16
cwiczenia na kregoslup ból kregoslupa odcinek szyjny 17
  • Podpór tyłem na rękach kolanach
  • Na macie/materacu przejdź z pozycji wyjściowej do podporu tyłem na kolanach i utrzymaj pozycję przez 5-10 sekund. Zwróć uwagę, żeby broda była blisko szyi.
  • Ilość powtórzeń: 3-5x Ilość serii: 2
cwiczenia na kregoslup ból kregoslupa odcinek szyjny 18
cwiczenia na kregoslup ból kregoslupa odcinek szyjny 19
  • Rozciąganie mięśni unoszących barki
  • Postawa: Usiądź na brzegu krzesła, wyprostuj sylwetkę, oprzyj 1 rękę o siedzisko krzesła pod pośladkiem. Drugą ręką chwyć głowę.
  • Ruch: Rozciągnij mięsień wykonując skłon głowy w bok i lekko w przód oraz naciskając z niewielką siłą ręką w siedzisko.
  • Czas rozciągania: 30-60 sekund. Ilość serii: 1 na każdą stronę.
cwiczenia na kregoslup ból kregoslupa odcinek szyjny 20
  • Rozciąganie mięśni szyi (mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy)
  • Postawa: Usiądź na brzegu krzesła, wyprostuj sylwetkę, oprzyj 1 rękę o siedzisko krzesła pod pośladkiem, odchyl głowę do tyłu. Drugą ręką chwyć głowę.
  • Ruch: Rozciągnij mięsień odchylając głowę do tyłu i skręcając
  • Czas rozciągania: 30-60 sekund. Ilość serii: 1 na każdą stronę.
cwiczenia na kregoslup ból kregoslupa odcinek szyjny 21
  • Uwagi do ćwiczeń:
  • Żadne z ćwiczeń nie powinno wywoływać dolegliwości bólowych.
  • Ćwiczenia można wykonywać codziennie.
  • Przed podporem tyłem warto wykonać krótką rozgrzewkę np. wymachy ramion.

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli…
CZYTAJ

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji i diecie

Suche włosy to częsty problem, który może wynikać z wielu przyczyn, takich jak na przykład stylizowanie na gorąco, używanie agresywnych…
CZYTAJ

Mniej marnowania, więcej radości. 
Problem świątecznego marnotrawstwa żywności w Polsce

Marnotrawstwo żywności w okresie Świąt jest szczególnie istotnym problemem. Grudzień to czas wzmożonych zakupów, przygotowywania potraw w dużych ilościach i…
CZYTAJ

Magia świątecznych smaków – tradycja w nowoczesnym wydaniu

Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen rodzinnego ciepła i okres kultywowania wielu tradycji. Wspólne gotowanie i delektowanie się świątecznymi…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe warzywa czy nabiał chętnie zamieniamy na ciepłe posiłki…
CZYTAJ

Jak rozciągnąć świąteczny budżet? Odkryj inspiracje na niedrogie prezenty pod choinkę za mniej niż 50 zł!

Czas świąt należy do najtrudniejszych finansowo okresów w roku, co potwierdza 47% polskich uczestników badania. Od kupowania prezentów i przygotowywania…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Szacuje się, że w Polsce dotyczy…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ