Moda na Zdrowe odżywianie – Lekka odsłona makaronowych przysmaków



Moda na zdrowe odżywianie trwa. Coraz częściej przywiązujemy wagę do tego co jemy. Czytamy etykiety, liczymy kalorie, poszukujemy wysmakowanych inspiracji na zdrowe dania. Dobór odpowiednich składników oraz znajomość zbilansowanej diety wymaga zdobycia wiedzy na temat wartości składników pokarmowych i ich zdrowych połączeń. Chcemy nakłonić Was do wykorzystywania dostępnej wiedzy, tak  aby  jeść makarony w zdrowej, lekkiej wersji.

Zdrowe węglowodany

Makaron składa się głównie z węglowodanów, pozostałe wartości to białko, tłuszcze, witaminy, minerały i błonnik. Węglowodany złożone powinny stanowić do 80% dziennego spożycia, pełnią one szereg ważnych funkcji w organizmie ludzkim m.in. dostarczają nam energii, regulują poziom glukozy we krwi, odpowiadają za uczucie głodu i sytości oraz korzystnie wpływają na motorykę jelit. Ilość węglowodanów oraz ich rodzaj istotnie oddziałuje na stan zdrowia człowieka. Chcąc dostarczyć organizmowi odpowiedniej dawki energii warto sięgnąć po makaron z pszenicy durum.

 Makaron z semoliny ugotowany „al dente”, na długo zaspokaja głód, ponieważ zawiera dużo skrobi – czyli węglowodanów złożonych, które są rozkładane w organizmie powoli i równomiernie. Taki makaron jest również dobrym źródłem witamin B1, B6, PP oraz kwasu foliowego. Ponadto dostarcza nam żelaza, magnezu oraz cynku – mówi Beata Szostak, ekspert firmy Międzybrodzki Makaron.

Na rynku dodatkowo znajdziemy makarony, w których składzie są prawdziwe jaja. Posiadają one cenne składniki odżywcze.

modanaurode.pl Fot. Międzybrodzki Makaron -warzywa JULIENNE

– Makarony ze świeżo wybijanych jaj dodatkowo zawierają pełnowartościowe białko. Niedzielny rosół z udziałem takiego makaronu jest niewątpliwie sycącą porcją energii – dodaje ekspert firmy Międzybrodzki Makaron.

Makaron w parze z…

Wiadomo, że pewne kombinacje składników na talerzu są korzystne, inne nie. Makarony, które połączymy z produktami roślinnymi, zwłaszcza ze świeżymi warzywami pozytywnie wpływają na nasz organizm. Dzięki takim wariacją spożywamy większą ilości błonnika pokarmowego, witamin i składników mineralnych.

Dietetycy zgodnie twierdzą, że makaron z odpowiednio dobranymi składnikami jest bardzo zdrowy . Niekorzystne mogą być natomiast nieodpowiednio dobrane dodatki. Chcąc jeść makaron w wersji light należy zastąpić śmietanę jogurtem naturalnym, olej oliwą, a ser tłusty serem chudym. Warto również łączyć  makaron z rybami, które są cennym źródłem kwasów OMEGA-3, jest to istoty składnik wpływający korzystnie na nasz układ krążenia.

Umiejętne łączenie jedzenia i dodawanie określonych przypraw nie jest jedynie kwestią smaku. Przyprawy z kolei bywają pomocne w poprawie trawienia i regulowaniu metabolizmu. Duża ilość ziół prowansalskich wpływa korzystnie na perystaltykę jelit, podobnie jak grzyby i warzywa, które są naturalnym źródłem błonnika. Poświadcza to również popularna dieta śródziemnomorska składająca się z ryb, makaronu, warzyw i owoców.



Kulinarne inspiracje

Makaron z wstążkami z warzyw

Składniki:

  • Międzybrodzki Makaron wstążki – 250 g
  • Cukinia – 1 średnia sztuka
  • Marchewka – 2 średnie sztuki
  • Zioła prowansalskie – 1 łyżka
  • Oliwa – ok. 20 ml
  • Sól, pieprz
  • Świeża natka pietruszki

Wykonanie:

  • Makaron gotujemy al dente.
  • Przy pomocy obieraczki do warzyw wycinamy paski z marchewki pomijając jej rdzeń
  • Z cukinii wycinamy środek i również wycinamy paski
  • Tak przygotowane warzywa wrzucamy na osoloną wodę z dodatkiem oliwy i gotujemy przez 2 minuty
  • Na talerz wykładamy makaron, posypujemy ziołami i na to wykładamy podgotowane warzywa

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ