Moda na Zdrowe odżywianie – Lekka odsłona makaronowych przysmaków



Moda na zdrowe odżywianie trwa. Coraz częściej przywiązujemy wagę do tego co jemy. Czytamy etykiety, liczymy kalorie, poszukujemy wysmakowanych inspiracji na zdrowe dania. Dobór odpowiednich składników oraz znajomość zbilansowanej diety wymaga zdobycia wiedzy na temat wartości składników pokarmowych i ich zdrowych połączeń. Chcemy nakłonić Was do wykorzystywania dostępnej wiedzy, tak  aby  jeść makarony w zdrowej, lekkiej wersji.

Zdrowe węglowodany

Makaron składa się głównie z węglowodanów, pozostałe wartości to białko, tłuszcze, witaminy, minerały i błonnik. Węglowodany złożone powinny stanowić do 80% dziennego spożycia, pełnią one szereg ważnych funkcji w organizmie ludzkim m.in. dostarczają nam energii, regulują poziom glukozy we krwi, odpowiadają za uczucie głodu i sytości oraz korzystnie wpływają na motorykę jelit. Ilość węglowodanów oraz ich rodzaj istotnie oddziałuje na stan zdrowia człowieka. Chcąc dostarczyć organizmowi odpowiedniej dawki energii warto sięgnąć po makaron z pszenicy durum.

 Makaron z semoliny ugotowany „al dente”, na długo zaspokaja głód, ponieważ zawiera dużo skrobi – czyli węglowodanów złożonych, które są rozkładane w organizmie powoli i równomiernie. Taki makaron jest również dobrym źródłem witamin B1, B6, PP oraz kwasu foliowego. Ponadto dostarcza nam żelaza, magnezu oraz cynku – mówi Beata Szostak, ekspert firmy Międzybrodzki Makaron.

Na rynku dodatkowo znajdziemy makarony, w których składzie są prawdziwe jaja. Posiadają one cenne składniki odżywcze.

modanaurode.pl Fot. Międzybrodzki Makaron -warzywa JULIENNE

– Makarony ze świeżo wybijanych jaj dodatkowo zawierają pełnowartościowe białko. Niedzielny rosół z udziałem takiego makaronu jest niewątpliwie sycącą porcją energii – dodaje ekspert firmy Międzybrodzki Makaron.

Makaron w parze z…

Wiadomo, że pewne kombinacje składników na talerzu są korzystne, inne nie. Makarony, które połączymy z produktami roślinnymi, zwłaszcza ze świeżymi warzywami pozytywnie wpływają na nasz organizm. Dzięki takim wariacją spożywamy większą ilości błonnika pokarmowego, witamin i składników mineralnych.

Dietetycy zgodnie twierdzą, że makaron z odpowiednio dobranymi składnikami jest bardzo zdrowy . Niekorzystne mogą być natomiast nieodpowiednio dobrane dodatki. Chcąc jeść makaron w wersji light należy zastąpić śmietanę jogurtem naturalnym, olej oliwą, a ser tłusty serem chudym. Warto również łączyć  makaron z rybami, które są cennym źródłem kwasów OMEGA-3, jest to istoty składnik wpływający korzystnie na nasz układ krążenia.

Umiejętne łączenie jedzenia i dodawanie określonych przypraw nie jest jedynie kwestią smaku. Przyprawy z kolei bywają pomocne w poprawie trawienia i regulowaniu metabolizmu. Duża ilość ziół prowansalskich wpływa korzystnie na perystaltykę jelit, podobnie jak grzyby i warzywa, które są naturalnym źródłem błonnika. Poświadcza to również popularna dieta śródziemnomorska składająca się z ryb, makaronu, warzyw i owoców.



Kulinarne inspiracje

Makaron z wstążkami z warzyw

Składniki:

  • Międzybrodzki Makaron wstążki – 250 g
  • Cukinia – 1 średnia sztuka
  • Marchewka – 2 średnie sztuki
  • Zioła prowansalskie – 1 łyżka
  • Oliwa – ok. 20 ml
  • Sól, pieprz
  • Świeża natka pietruszki

Wykonanie:

  • Makaron gotujemy al dente.
  • Przy pomocy obieraczki do warzyw wycinamy paski z marchewki pomijając jej rdzeń
  • Z cukinii wycinamy środek i również wycinamy paski
  • Tak przygotowane warzywa wrzucamy na osoloną wodę z dodatkiem oliwy i gotujemy przez 2 minuty
  • Na talerz wykładamy makaron, posypujemy ziołami i na to wykładamy podgotowane warzywa

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ

Wiosenny detoks – hit czy mit?

Wiosną wielu pacjentów szuka porady dietetycznej, często pytając o detoks. – To rzeczywiście popularny temat o tej porze roku –…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza…
CZYTAJ