Ratunku! Bolą mnie oczy!, czyli “zespół suchego oka”.



Współczesny świat wymaga od nas częstego kontaktu z komputerem. Począwszy od szkoły, poprzez studia, a na pracy skończywszy. Korzystamy z niego także w celach czysto rozrywkowych. Jednak coraz więcej osób odczuwa różne dolegliwości, będące skutkiem zbyt długiego przebywania przed komputerem.

Zespół „suchego oka”.

Najczęstszym rezultatem długotrwałej pracy z komputerem jest „zespół suchego oka”. W czasie wpatrywania się w monitor mrugamy około 2-3 razy rzadziej, niż w normalnych warunkach. Aby zapewnić powierzchni oka odpowiednie nawilżenie poprzez równomierne rozprowadzenie łez, powinniśmy mrugać około 20 razy na minutę. Zbyt rzadkie mruganie doprowadza do stanu zapalnego i zwiększa się ryzyko uszkodzenia oka.

Typowe objawy “zespołu suchego oka:

Typowymi objawami zespołu „suchego oka” są swędzenie, pieczenie, łzawienie lub wysychanie oczu. Oczy puchną, bolą i są zaczerwienione. Masz wrażenie ucisku na gałki oczne i skronie, pod powiekami czujesz piasek, a ból głowy nie pozwala skupić się na pracy. Zdecydowanie pogarsza się ostrość widzenia (zamglenie przy patrzeniu w dal i z bliska, często również widzisz podwójnie). Coraz trudniej jest coś dostrzec w ciemności, a jednocześnie oczy są bardziej wrażliwe na światło.




Jak możesz sobie pomóc?

Choć wykonując wiele zawodów jesteśmy skazani na wielogodzinne tkwienie przed monitorem, możemy ulżyć naszym oczom.
– Po pierwsze, aby nie dopuścić do ich nadmiernego wysuszenia – pamiętaj o mruganiu. Jeśli zauważyć, że robisz to za rzadko wręcz wymuszaj u siebie ten odruch. Wówczas ryzyko zbyt słabego nawilżenia gałki ocznej spadnie.
– Po drugie, co jakiś czas spójrz w dal. Najlepiej na coś zielonego, ponieważ kolor ten idealnie koi zmęczone oczy. Jeśli więc za twoim oknem znajduje się trochę zieleni – śmiało to wykorzystuj.
modanaurode.pl – objawy suchego oka
– Po trzecie, nie zmuszaj oczu do dodatkowego wysiłku i ustaw w swoim komputerze dość duży rozmiar czcionki. Nie będą się wówczas męczyć usiłując złapać ostrość.
– Po czwarte, w przypadku jeśli stosujesz sztuczne światło pamiętaj o jego równomiernym rozproszeniu oraz o tym, aby nie było dużego kontrastu w oświetleniu ekranu i pomieszczenia.
– Po piąte, zaopatrz się w krople do oczu lub sól fizjologiczną. W razie dużej potrzeby przyniesie to ulgę twoim oczom.
Udaj się do lekarza okulisty

modanaurode.pl  -  objawy suchego oka

Jeśli pomimo twoich starań dolegliwości nie ustają lub wręcz się nasilają – nie bagatelizuj tego. Konsekwencje mogą być poważne. Koniecznie udaj się do lekarza okulisty. Musisz się liczyć z tym, że w przeciwieństwie do prywatnej wizyty okulistycznej (która może być bardzo kosztowna), na tę w ramach Funduszu będziesz, być może, musiała poczekać. Natomiast ubezpieczenia zdrowotne prywatne zagwarantuje ci szybki dostęp do okulisty bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli…
CZYTAJ

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji i diecie

Suche włosy to częsty problem, który może wynikać z wielu przyczyn, takich jak na przykład stylizowanie na gorąco, używanie agresywnych…
CZYTAJ

Mniej marnowania, więcej radości. 
Problem świątecznego marnotrawstwa żywności w Polsce

Marnotrawstwo żywności w okresie Świąt jest szczególnie istotnym problemem. Grudzień to czas wzmożonych zakupów, przygotowywania potraw w dużych ilościach i…
CZYTAJ

Magia świątecznych smaków – tradycja w nowoczesnym wydaniu

Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen rodzinnego ciepła i okres kultywowania wielu tradycji. Wspólne gotowanie i delektowanie się świątecznymi…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe warzywa czy nabiał chętnie zamieniamy na ciepłe posiłki…
CZYTAJ

Jak rozciągnąć świąteczny budżet? Odkryj inspiracje na niedrogie prezenty pod choinkę za mniej niż 50 zł!

Czas świąt należy do najtrudniejszych finansowo okresów w roku, co potwierdza 47% polskich uczestników badania. Od kupowania prezentów i przygotowywania…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Szacuje się, że w Polsce dotyczy…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ