Ratunku! Bolą mnie oczy!, czyli “zespół suchego oka”.



Współczesny świat wymaga od nas częstego kontaktu z komputerem. Począwszy od szkoły, poprzez studia, a na pracy skończywszy. Korzystamy z niego także w celach czysto rozrywkowych. Jednak coraz więcej osób odczuwa różne dolegliwości, będące skutkiem zbyt długiego przebywania przed komputerem.

Zespół „suchego oka”.

Najczęstszym rezultatem długotrwałej pracy z komputerem jest „zespół suchego oka”. W czasie wpatrywania się w monitor mrugamy około 2-3 razy rzadziej, niż w normalnych warunkach. Aby zapewnić powierzchni oka odpowiednie nawilżenie poprzez równomierne rozprowadzenie łez, powinniśmy mrugać około 20 razy na minutę. Zbyt rzadkie mruganie doprowadza do stanu zapalnego i zwiększa się ryzyko uszkodzenia oka.

Typowe objawy “zespołu suchego oka:

Typowymi objawami zespołu „suchego oka” są swędzenie, pieczenie, łzawienie lub wysychanie oczu. Oczy puchną, bolą i są zaczerwienione. Masz wrażenie ucisku na gałki oczne i skronie, pod powiekami czujesz piasek, a ból głowy nie pozwala skupić się na pracy. Zdecydowanie pogarsza się ostrość widzenia (zamglenie przy patrzeniu w dal i z bliska, często również widzisz podwójnie). Coraz trudniej jest coś dostrzec w ciemności, a jednocześnie oczy są bardziej wrażliwe na światło.




Jak możesz sobie pomóc?

Choć wykonując wiele zawodów jesteśmy skazani na wielogodzinne tkwienie przed monitorem, możemy ulżyć naszym oczom.
– Po pierwsze, aby nie dopuścić do ich nadmiernego wysuszenia – pamiętaj o mruganiu. Jeśli zauważyć, że robisz to za rzadko wręcz wymuszaj u siebie ten odruch. Wówczas ryzyko zbyt słabego nawilżenia gałki ocznej spadnie.
– Po drugie, co jakiś czas spójrz w dal. Najlepiej na coś zielonego, ponieważ kolor ten idealnie koi zmęczone oczy. Jeśli więc za twoim oknem znajduje się trochę zieleni – śmiało to wykorzystuj.
modanaurode.pl – objawy suchego oka
– Po trzecie, nie zmuszaj oczu do dodatkowego wysiłku i ustaw w swoim komputerze dość duży rozmiar czcionki. Nie będą się wówczas męczyć usiłując złapać ostrość.
– Po czwarte, w przypadku jeśli stosujesz sztuczne światło pamiętaj o jego równomiernym rozproszeniu oraz o tym, aby nie było dużego kontrastu w oświetleniu ekranu i pomieszczenia.
– Po piąte, zaopatrz się w krople do oczu lub sól fizjologiczną. W razie dużej potrzeby przyniesie to ulgę twoim oczom.
Udaj się do lekarza okulisty

modanaurode.pl  -  objawy suchego oka

Jeśli pomimo twoich starań dolegliwości nie ustają lub wręcz się nasilają – nie bagatelizuj tego. Konsekwencje mogą być poważne. Koniecznie udaj się do lekarza okulisty. Musisz się liczyć z tym, że w przeciwieństwie do prywatnej wizyty okulistycznej (która może być bardzo kosztowna), na tę w ramach Funduszu będziesz, być może, musiała poczekać. Natomiast ubezpieczenia zdrowotne prywatne zagwarantuje ci szybki dostęp do okulisty bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ