Ratunku! Bolą mnie oczy!, czyli “zespół suchego oka”.
Współczesny świat wymaga od nas częstego kontaktu z komputerem. Począwszy od szkoły, poprzez studia, a na pracy skończywszy. Korzystamy z niego także w celach czysto rozrywkowych. Jednak coraz więcej osób odczuwa różne dolegliwości, będące skutkiem zbyt długiego przebywania przed komputerem.
Zespół „suchego oka”.
Najczęstszym rezultatem długotrwałej pracy z komputerem jest „zespół suchego oka”. W czasie wpatrywania się w monitor mrugamy około 2-3 razy rzadziej, niż w normalnych warunkach. Aby zapewnić powierzchni oka odpowiednie nawilżenie poprzez równomierne rozprowadzenie łez, powinniśmy mrugać około 20 razy na minutę. Zbyt rzadkie mruganie doprowadza do stanu zapalnego i zwiększa się ryzyko uszkodzenia oka.
Typowe objawy “zespołu suchego oka:
Typowymi objawami zespołu „suchego oka” są swędzenie, pieczenie, łzawienie lub wysychanie oczu. Oczy puchną, bolą i są zaczerwienione. Masz wrażenie ucisku na gałki oczne i skronie, pod powiekami czujesz piasek, a ból głowy nie pozwala skupić się na pracy. Zdecydowanie pogarsza się ostrość widzenia (zamglenie przy patrzeniu w dal i z bliska, często również widzisz podwójnie). Coraz trudniej jest coś dostrzec w ciemności, a jednocześnie oczy są bardziej wrażliwe na światło.
Jak możesz sobie pomóc?
Choć wykonując wiele zawodów jesteśmy skazani na wielogodzinne tkwienie przed monitorem, możemy ulżyć naszym oczom.
– Po pierwsze, aby nie dopuścić do ich nadmiernego wysuszenia – pamiętaj o mruganiu. Jeśli zauważyć, że robisz to za rzadko wręcz wymuszaj u siebie ten odruch. Wówczas ryzyko zbyt słabego nawilżenia gałki ocznej spadnie.
– Po drugie, co jakiś czas spójrz w dal. Najlepiej na coś zielonego, ponieważ kolor ten idealnie koi zmęczone oczy. Jeśli więc za twoim oknem znajduje się trochę zieleni – śmiało to wykorzystuj.
modanaurode.pl – objawy suchego oka
– Po trzecie, nie zmuszaj oczu do dodatkowego wysiłku i ustaw w swoim komputerze dość duży rozmiar czcionki. Nie będą się wówczas męczyć usiłując złapać ostrość.
– Po czwarte, w przypadku jeśli stosujesz sztuczne światło pamiętaj o jego równomiernym rozproszeniu oraz o tym, aby nie było dużego kontrastu w oświetleniu ekranu i pomieszczenia.
– Po piąte, zaopatrz się w krople do oczu lub sól fizjologiczną. W razie dużej potrzeby przyniesie to ulgę twoim oczom.
Udaj się do lekarza okulisty
Jeśli pomimo twoich starań dolegliwości nie ustają lub wręcz się nasilają – nie bagatelizuj tego. Konsekwencje mogą być poważne. Koniecznie udaj się do lekarza okulisty. Musisz się liczyć z tym, że w przeciwieństwie do prywatnej wizyty okulistycznej (która może być bardzo kosztowna), na tę w ramach Funduszu będziesz, być może, musiała poczekać. Natomiast ubezpieczenia zdrowotne prywatne zagwarantuje ci szybki dostęp do okulisty bez ponoszenia dodatkowych kosztów.