Alergia choroba cywilizacyjna.
Alergia dotyczyła lub będzie dotyczyć każdego z nas! Alergia jest bowiem chorobą współczesnej cywilizacji. W krajach rozwiniętych co piąta osoba ma katar sienny, a co dwudziesta pokrzywkę. Skłonności do występowania alergii są często dziedziczne, jednak najważniejszą jej przyczyną są czynniki zewnętrzne.
Czynniki zewnętrzne, wysteępujące pod postacią, zanieczyszczeń środowiska, np. spaliny oraz zanieczyszczenia domowe jak kurz, preparaty czyszczące, rozpuszczalniki, aerozole, niektóre składniki kosmetyków, wyziewy z kuchni czy dym papierosowy.
Najczęstsze objawy Alergii:
– katar sienny, w okresach wiosenno-letnich, uczulenie na pyłki traw, drzew oraz chwastów,
– całoroczny nieżyt nosa,
– astma,
– uczulenie na jad os i pszczół,
– pokrzywka,
– atopowe zapalenie skóry,
– wstrząs anafilaktyczny, jest to najpowazniejsza i zarazem najżadsza postać alergii, która może doprowadzić nawet do śmierci.
Najbardziej pospolite Alergeny i objawy:
– odchody roztoczy kurzu domowego (astma, katar sienny)
– pyłki traw i drzew (astma, katar sienny)
– zarodki pleśni (katar sienny i astma)
– sierść zwierząt domowych (katar sienny, astma, zmiany skórne)
– produkty mleczne: jaja, ryby, orzechy, owoce (często truskawki), leki np. penicyliny (objawy żołądkowo-jelitowe, pokrzywka, obrzęk naczyniowy, anafilaksja)
– składniki kosmetyków (zobacz co zawierają kosmetyki)
– jad os i pszczół (pokrzywka anafilaksja)
Niektóre alergie ujawniają się częściej w wieku niemowlęcym (alergie pokarmowe, zapalenie skóry), inne zaś w wieku dziecięcym (astma), jeszcze inne u nastolatków (katar sienny), lub u osób dorosłych (pokrzywka, uczulenie na jad os i pszczół, wyprysk alergiczny.
Jak rozpoznać alergię?
Alergię nietrudno zidentyfikować. Jeśli objawy występują szybko i po działaniu alergenu. Napad kichania, kataru, łzawienia i swędzenia spojówek w słoneczny dzień to katar sienny.
Nocny napad kaszlu, duszności i świszczący oddech u młodej osoby, to niemal pewna astma. Zaczerwienienie skóry, świąd i bąble po zjedzeniu konkretnego produktu, np. truskawek, są objawami alergii pokarmowej.
Bolesny obrzęk skóry i pokrzywka po użądleniu osy lub pszczoły (jad os i pszczół) też sa objawami alergii. Często rozpoznawanie przyczyn alergii jest trudne, wymaga przeprowadzenia różnych badań, np. testów skórnych (punktowych i płatkowych), które polegają na wprowadzeniu do skóry lub nałożeniu na nią alergenów w bardzo niskim stężeniu. Pojawienie się zaczerwienienia na skórze w miejscu umieszczonego alergenu, świadczyn o uczuleniu na dany alergen.
Reakcja alergiczna na niektóre składniki kosmetyków i środków czystości najczęściej objawia się w postaci kontaktowego zapalenia skóry, czyli wyprysku. Gdy skóra zetknie się z danym preparatem, powstają na niej swędzące zaczerwienione zmiany, pęcherzyki lub złuszczenia. Niekiedy zmiany pojawiają się poza miejscem kontaktu z preparatem (np. zapalenie spojówek w przypadku uczulenia na składniki lakieru do paznokci)
Aby sprawdzić czy jesteśmy uczuleni na jakiś składnik najlepiej przeprowadzić test z danym kosmetykiem, czyli posmarować deliktanie preparatem wewnętrzną część dłoni. Objawy powinny pojawić się najpóźniej po 48 godzinach. Dla upewnienia się test można powtórzyć. Osoby z takimi objawami powinny stosować kosmetyków hipoalergicznych ( z których wykluczono potencjalne składnicki uczulające).
Jak leczyć Alergię?
Alergię trzeba leczyć wielokierunkowo. Najważniejsze w alergii jest rozpoznanie alergenu i o ile to możliwe unikanie go. W przypadku alergii pokarmowej nie ma z tym problemu. Z uczuleniem na pyłki kwiatów niewiele można zrobić, nalezy unikać miejsc o dużym stężeniu pyłków w powietrzu.
Małe dzieci szczególnie niemowlęta z rodzin alergicznych, trzeba chronić przed alergenami, zwłaszcza przed roztoczem kurzu domowego i sierścią zwierząt domowych. W mieszkaniach alergików nie powinno być mebli tapicerowych i puszystych dywanów, trzeba często zmieniać pościel i wietrzyć mieszkanie.
modanaurode.pl – alergia, kobieta i zdrowie
Dobór i stosowanie leków przeciwhistaminowych, zawsze należy skonsultować z lekarzem, ponieważ niektóre z tych leków osłabiają koncentrację i nie są wskazane przy prowadzeniu samochodu.
Pozwól sobie pomóc
Jeśli objawy długotrwałego stresu nie ustępują, a wszelkie próby redukcji napięcia nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, należy skonsultować się ze specjalistą – być może konieczne jest wdrożenie farmakologii lub też regularnej psychoterapii, która powoli wyizolować sensory stresowe i indywidulanie przepracować występujące zaburzenia, lęki i obawy. Najważniejsze jednak, aby przewlekłego stresu nie lekceważyć.