Wyzwania diety bezglutenowej



Osoby uczulone lub nietolerujące glutenu, a także chorujące na celiakię zmagają się z trudnościami w przygotowywaniu posiłków, które będą dla nich bezpieczne. W ich codziennej diecie wiele produktów jest zabronionych, a nawet ich znikoma ilość w posiłku może poważnie zaszkodzić. Co można jeść, a czego bezwzględnie trzeba unikać w diecie bezglutenowej?

Czym jest gluten? Pod tą nazwą kryją się białka roślinne występujące w wielu popularnych zbożach: pszenicy, życie, jęczmieniu i orkiszu. Osoby uczulone powinny się wystrzegać tych ziaren pod każdą postacią, nawet jeśli występują jako dodatek. Uwagę należy zwrócić również na owies – w jego przypadku ważne jest pochodzenie i jego produkcja, podczas której może dojść do zanieczyszczenia alergenem. Przy tylu ograniczeniach w diecie bezglutenowej, warto mieć przy sobie listę produktów dozwolonych oraz mały zbiór inspiracji kulinarnych.

Mąka nie tylko pszenna

W wyrobach piekarniczych i cukierniczych, w zdecydowanej większości, przeważa mąka pszenna: ciasta drożdżowe, słodkie bułki, pączki czy ciastka. Ale także dania obiadowe, czyli klasyczna pizza włoska, biały makaron pod każdą postacią czy naleśniki na słono powstają na bazie mąki pszennej.

Dla wszystkich miłośników kuchni włoskiej i słodyczy przyrządzenie jedzenia niezawierającego glutenu jest sprawdzianem wiedzy i kulinarnych umiejętności. Na ratunek przychodzą naturalnie bezglutenowe mąki, takie jak: kokosowa, ryżowa, gryczana czy kukurydziana. Zazwyczaj miesza się kilka rodzajów mąk w różnych proporcjach, aby uzyskać odpowiednią masę na wypiek. Rozwiązaniem są również specjalnie przygotowane mieszanki mąk, które gwarantują dobre proporcje.

Gotowe mieszanki usprawniają usprawnią proces przygotowania ciasta oraz znacznie oszczędzają czas. Z mieszanek przygotujemy pyszne włoskie przysmaki, takie jak pizzę i foccacię, a także ciasta, które pozwolą na cieszenie się słodkimi chwilami bez obawy o alergię – mówi Karol Sadowski, ekspert marki Ocelio.

Mieszanki dostępne na rynku występują również z dodatkami, np. mąki gryczanej, która wzbogaca mieszankę nie tylko o kolor i smak, ale również o wartościowe białko, błonnik oraz składniki mineralne, takie jak: magnez, wapń, potas, fosfor, żelazo oraz cynk. Niewątpliwą jej zaletą jest również niski indeks glikemiczny, tak ważny dla cukrzyków oraz osób na diecie bezglutenowej.




Pyszne musli na śniadanie

Osoby nietolerujące glutenu, oprócz zmagania się z produktami powstającymi z mąki pszennej, powinny również zwracać uwagę na tak popularne obecnie śniadaniowe musli. Owies często bywa zanieczyszczony glutenem, dlatego tak ważne jest zwracanie szczególnej uwagi na jego pochodzenie.

– Proces produkcji musli z płatkami owsianym jest niezwykle ważny w przypadku produktów bezglutenowych. Tylko dzięki specjalnemu procesowi izolacji i kontroli na każdym etapie produkcji płatków owsianych, musli może pozostać w pełni bezglutenowe – podkreśla ekspert marki Ocelio.

Co ważne, musli jest bogatym źródłem błonnika, ułatwiającego trawienie, oraz węglowodanów złożonych, dodających energii na cały dzień. Doskonale łączą się z mlekiem, napojami roślinnymi czy gorącą wodą. Możemy także wykorzystać je do upieczenia wyśmienitych ciasteczek lub batoników owsianych – wystarczy jedynie wymieszać musli z masłem lub olejem kokosowym i miodem, a następnie upiec je w piekarniku.

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie właściwie skompletowanej apteczki. Jej zawartość powinna umożliwiać szybką…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ