Kliniki stomatologiczne jak centra diagnostyki



Jeszcze kilka lat temu bardziej skomplikowane leczenie stomatologiczne często wymagało podróżowania nie tylko po mieście, ale po całym regionie w celu przejścia przez wszystkie jego etapy.

W jednej placówce leczyliśmy zęby, w innej wykonywaliśmy zdjęcia pantomograficzne, a jeszcze w innej usuwaliśmy ósemki. Fakt ten związany był z niewystarczającym wyposażeniem poszczególnych gabinetów dentystycznych.

W ciągu kilku lat sytuacja całkowicie się zmieniła.

Diagnostyka na najwyższym poziomie

W tej chwili nie tylko największe, ale także średnie kliniki stomatologiczne tworzą kompleksowe centra diagnostyczne dla swoich pacjentów. Bowiem, jak wynika z danych portalu dentysta.eu, aż 45% badanych oczekuje najnowocześniejszego sprzętu medycznego u swojego dentysty. To nie tylko wygoda, ale także podnoszenie bezpieczeństwa skomplikowanych zabiegów.

– W trakcie jednej wizyty zaplanowane może zostać szczegółowe leczenie, bez konieczności długiego oczekiwania na poszczególne badania czy poszukiwania placówki, która je wykona. Jesteśmy w stanie nie tylko reagować szybko, skracając stres i cierpienia pacjenta, ale także zwiększyć precyzyjność wykonywanych zabiegów – tłumaczy dr n. med. Mariusz Duda, właściciel Duda Clinic w Katowicach.




Polskie gabinety stale podnoszą standardy oferowanych usług. Doceniają to nie tylko rodacy, ale również obcokrajowcy, którzy coraz chętniej odwiedzają nasz kraj w celu przeprowadzenia leczenia dentystycznego. Zachęcają ich nie tylko niskie ceny, ale także poziom wykonywanych usług oraz dostęp do najnowocześniejszego sprzętu.

Co się zmieniło?

– Przede wszystkim unowocześniony został sprzęt, jaki pacjenci doskonale znają sprzed lat – chociażby rentgeny. Dzisiejsza aparatura do wykonywania zdjęć RTG przeszła znaczne modyfikacje, dzięki którym zmniejszono emisję promieniowania, a wykonane zdjęcie od razu trafia do systemu komputerowego i na ekran komputera lekarza. Technologię analogową wypiera powszechna cyfryzacja – wyjaśnia dr Mariusz Duda.

Pacjenci powoli zapomnieć mogą także o znieczuleniu podawanym w strzykawce, którego aplikacja była niejednokrotnie bardziej bolesna niż sam zabieg. Widok wielkiej igły został zastąpiony przez niewielkie urządzenia, swoim wyglądem przypominające długopis. W tej chwili stomatolodzy coraz częściej decydują się na znieczulanie komputerowe, choć wg wand.pl w Polsce wyposażonych jest w nie dopiero około 600 gabinetów.

Dla komfortu pacjenta pojawiają się także urządzenia oraz zabiegi redukujące stres i strach np. sedacja czyli działanie gazem rozweselającym. Obecność lasera, czy kamery dzięki której na monitorze widoczne jest wnętrze jamy ustnej, pokazujące obraz w doskonałej rozdzielczości i dużo precyzyjniej niż dostępne niegdyś lusterka przestaje dziwić.

Tomograf u dentysty

Tomograf komputerowy kojarzy się wielu osobom z urządzeniem zaawansowanym i trudnodostępnym. Tymczasem zwłaszcza w implantologii stomatologicznej jest niezbędny do prawidłowego rozmieszczenia implantów oraz zaplanowania leczenia. Pozwala na trójwymiarową rekonstrukcję szczęki, czego nie zapewni nam zdjęcie RTG.

Przede wszystkim na zdjęciu rentgenowskim obraz jest powiększony i nie oddaje faktycznych rozmiarów, co uniemożliwia wykonania precyzyjnych pomiarów. Dla zdrowia i komfortu pacjenta tomografy stomatologiczne mają zredukowaną dawkę promieniowania, a czas badania został znacznie skrócony. Oprócz wspomnianej implantologii, tomografia może zostać wykorzystana przy diagnostyce związanej ze skomplikowanymi ekstrakcjami zębów mądrości,  pęknięciami i złamaniami szczęki czy perforacją korzeni zębowych.

 – Zdarza się, że przy okazji wykonywanego badania tomograficznego wykrywane są zmiany nowotworowe lub laryngologiczne, o których pacjent nie wiedział. Obraz uwzględnia zatoki szczękowe, ponieważ są one usytuowane blisko obszaru poddawanego obserwacji. Takie badanie może być więc także przydatne w późniejszej diagnozie laryngologicznej – tłumaczy dr  Mariusz Duda.

Dalszy rozwój gabinetów stomatologicznych:

Wartość europejskiego rynku stomatologicznego pod koniec 2012 roku wyniosła 79 mld euro. Specjaliści szacują, że w 2020 roku osiągnie 93 mld euro ( wg raportu Platform for Better Oral Health in Europe). Stały wzrost wartości rynku stomatologicznego oraz sprzętów stomatologicznych związany jest z dynamicznym rozwojem nowych dziedzin, takich jak implantologia dentystyczna.

Analitycy PMR szacują, że wartość rynku implantologicznego w Polsce w 2013 roku będzie wynosić 10 mld złotych. W porównaniu z rokiem 2010 daje to 3 miliardowy wzrost. Rożnie także zainteresowanie zabiegami estetycznymi. Kliniki przygotowują się więc na kompleksową obsługę pacjentów obejmującą zarówno leczenie, jak i diagnostykę.

modanaurode.pl  -   dr Mariusz Duda

Dr n. med. Mariusz Duda ( na zdjęciu )jest uznanym stomatologiem, specjalistą w dziedzinie implantologii i chirurgii stomatologicznej. Działa aktywnie na forum międzynarodowych stowarzyszeń implantologicznych, jest współzałożycielem i aktualnym prezesem Polskiego Stowarzyszenia Implantologicznego oraz wiceprezydentem ICOI – International Congress of Oral Implantologists a także wiceprezydentem DGOI – Deutsche Gesellschaft für Orale Implantologie na Polskę.

Założył klinikę stomatologiczną Silesia Med, która w 2010 roku została przekształcona w klinikę Duda Clinic, jedną z najnowocześniejszych .

Dr n. med. Mariusz Duda

klinik stomatologicznych i implantologicznych na południu Polski. W Duda Clinic pacjenci obejmowani są kompleksową opieką stomatologiczną obejmującą m.in. diagnostykę, profilaktykę, endodoncję, stomatologię estetyczną i leczenie implantologiczne. Wysokie kwalifikacje i doświadczenie lekarzy Duda Clinic oraz dbałość o najwyższy komfort pacjenta gwarantują skuteczne i efektywne leczenie w doskonałej atmosferze.

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie właściwie skompletowanej apteczki. Jej zawartość powinna umożliwiać szybką…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ