modanaurode-zdrowie-moda-uroda-medycyna estetyczna

moda, zdrowie, uroda, medycyna estetyczna


 

Medycyna estetyczna rewitalizacjas mezoterapia osoczem bogatoplytkowym wyjasnia lekarz
fb
twitt
g+
kontakt
Medycyna estetyczna zabiegi porady specjalistów najnowsze zabiegi i trendy w medycynie estetycznej

Kontuzje i ból kolana – dobra diagnoza i szybkie leczenie chroni przed powikłaniami

modanaurode.pl kontuzje kolana i urazy stawu skokowego

Słońce, śnieg, białe szaleństwo na stoku – tak najczęściej wyobrażamy sobie idealny zimowy urlop. Często jednak zimowe sporty wiążą się z mniejszymi lub większymi stłuczeniami czy urazami stawów kolanowych. Za granicą, w zimowych warunkach urlopowych nie każdy narciarski uraz kolana kończy się wizytą u lokalnego lekarza, czasem z różnych względów trzeba z tym poczekać.

Wiele osób liczy również, że „samo przejdzie” lub uważa, że kontuzję należy „rozchodzić”. Oczywiście masywne, utrudniające funkcjonowanie urazy zazwyczaj są zaopatrywane od razu, a pacjenci wracają do domu z informacją co im dolega i jak dalej postępować. Jednak nie zawsze tak się dzieje, nie mamy czasu po powrocie udać się na dalsze konsultacje lub satysfakcjonuje nas szybka diagnoza z ostrego dyżuru typu „to tylko stłuczenie kolana” – gdzie mniejsze i większe urazy mogą zostać niezauważone.

Najczęstsze kontuzje stawu kolanowego

Niefortunny skręt, grząski śnieg, szybki manewr wymijający albo totalna wywrotka powodujące nagły ból w kolanie. Brzmi znajomo? W takich sytuacjach najczęściej dochodzi do urazów skrętnych i bezpośrednich stawu. Wiele osób lekceważy sobie niepozorne urazy, a w kolejnych sezonach – uskarżając się na mniejszy lub większy ból – jeździ ze stabilizatorem lub na środkach przeciwbólowych zrzucając to na wiek. Przyjrzyjmy się więc najczęstszym kontuzjom:

Ekspert radzi: Lek. med. Paweł Adamczyk – ortopeda w Centrum Medycznym Gamma w Warszawie

Jeśli odczuwamy charakterystyczny ból po wewnętrznej stronie kolana przy kucaniu i chodzeniu może to oznaczać uszkodzoną łąkotkę przyśrodkową. Jest ona specjalnym „amortyzatorem” pomiędzy kłykciem przyśrodkowym kości udowej i piszczelowej. Warto pamiętać, że urazom może ulegać, chociaż zdecydowanie rzadziej, także łąkotka boczna pomiędzy kłykciami bocznymi ww. kości. Bardzo niepokojącym objawem jest brak swobodnego wyprostu kolana po urazie (nawet 5-10stopni), ponieważ może świadczyć o uszkodzeniu łąkotki ze zwichnięciem jej oderwanego fragmentu, który zablokował staw. Jeżeli stwierdzamy brak swobodnego wyprostu kolana to koniecznie trzeba to pokazać specjaliście. Kolejną częstą przyczyną bólu jest naderwanie więzadła pobocznego przyśrodkowego, czyli silnego pasma stabilizującego kolano po stronie przyśrodkowej.

Uraz charakteryzuje się podobnymi dolegliwościami, dodatkowo pacjent odczuwa ból przy koślawieniu kolana (czyli wyginaniu do środka, w kierunku sąsiedniej kończyny). Przy większych urazach należy liczyć się z uszkodzeniem więzadła krzyżowego przedniego (stabilizującego kolano w płaszczyźnie strzałkowej czyli przód-tył). Tutaj zazwyczaj mamy masywny uraz skrętny lub bezpośredni, krwiak kolana mogący wymagać punkcji (nakłucia), początkowo silne dolegliwości bólowe, po urazie kolano może „uciekać” (czyli jest niestabilne i zachowuje się w sposób nieprzewidywalny dla pacjenta). Warto wiedzieć, że część osób mogła zerwać więzadło krzyżowe w przeszłości i nie zdaje sobie z tego sprawy, co przy nowym urazie czy podwichnięciu kolana prowadzi do wtórnych uszkodzeń.

Rozległe urazy mogą być także kombinacją ww. uszkodzeń i innych struktur np. więzadła krzyżowego tylnego, czy łąkotki bocznej. Takie urazy zazwyczaj wymagają interwencji na miejscowym ostrym dyżurze, jednak nie jest to regułą. Pamiętajmy, że częstą przyczyną bólów kolana jest również niestabilność rzepki. Problem dotyczy często młodych kobiet, u których pierwsze zwichnięcie może mieć dość dramatyczny przebieg. Najczęściej pacjent wyraźne czuje przeskoczenie rzepki w kierunku bocznym, czasem objawy opisuje podobnie jak w przypadku uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego, czyli m.in. „ucieknięcie” kolana.  Zazwyczaj rzepka nastawia się samoistnie. Warto wspomnieć że podczas zwichnięcia i późniejszego nastawienia się rzepki może dojść do zerwania kawałka chrząstki z powierzchni stawowej.

Jeśli jest on duży to trzeba go przyczepić w miejsce, z którego został oderwany, ponadto fragmenty chrząstki mogą pływać w stawie i mechanicznie go blokować. Pamiętajmy także, że urazy skrętne mogą spowodować tzw. złamanie kompresyjne („wgniecenie” powierzchni stawowej), które może być niewidoczne na podstawowym RTG.

A co jeśli kolano boli bez wcześniejszego urazu?

– Uszkodzona łąkotka przyśrodkowa może wywoływać ból w stawie także w mechanizmie przeciążeniowym/zwyrodnieniowym, którego objawy są podobne do wyżej opisanych. Charakterystyczny ból z przodu kolana (często tzw. „kolano kinomana”, czyli narastający tępy ból w przednim przedziale kolana/pod rzepką przy wymuszonym zgięciu kolana np. w samolocie) sygnalizuje typowe zmiany przeciążeniowe, uszkodzenie chrząstki w stawie rzepkowo-udowym.

Co ciekawe ból często jest większy przy schodzeniu z góry, niż przy podchodzeniu. Ból stawu kolanowego nie jest jednak przynależny tylko osobom starszym czy tym, które uległy urazom. U dzieci, nastolatków i młodych osób trzeba pamiętać np. o jałowych martwicach chrzęstno-kostnych (wydzieleniu ulega fragment chrząstki w stawie), jałowe martwice (np. choroba Osgood-Schlattera czyli „wyrywanie” jądra kostnienia guzowatości kości piszczelowej przez m. czworogłowy, częste u aktywnej sportowo młodzieży), czy wadach anatomicznych (łąkotka tarczowata, która wcześniej nie musi dawać objawów). Nie wolno zapominać o nowotworach, najczęściej są to łagodne zmiany wymagające jedynie obserwacji, ale może zdarzyć się coś poważniejszego, dlatego nie wolno bagatelizować żadnych symptomów, ani mylnie wiązać ich z błahym urazem kolana. Duża ilość płynu w stawie może wskazywać na dnę moczanową, czyli chorobę ogólnoustrojową.

Na skutek wysokiego stężenie kwasu moczowego w osoczu dochodzi do jego krystalizacji, a co za tym idzie do zapalenia stawu (bardzo często jest to właśnie kolano). Zdarza się również zapalenie kaletki przedrzepkowej, które może być związane ze stłuczeniem przedniej powierzchni kolana. Do jego objawów należą ból, zaczerwienie, obrzęk i czasem wyczuwalny zbiornik płynu przed rzepką – wyjaśnia Paweł Adamczyk.

Nie bagatelizujmy

Każdy ból czy zmiana w stawie kolanowym powinna nas zaniepokoić, w dobie obecnej diagnostyki oraz metod leczenia, warto reagować jak najszybciej. Szybka konsultacja lekarska i badanie ortopedyczne z pewnością wskaże dalszą drogę leczenia lub rozwieje wątpliwości, zapewniając nam spokój i zdrowie. Uszkodzenie łąkotki może prowadzić do trwałych uszkodzeń stawu kolanowego. Zwłaszcza jeśli doszło do pęknięcia, a następnie przemieszczenia się oderwanego fragmentu pomiędzy powierzchnie stawowe. Niszczy to chrząstkę i samą łąkotkę oraz może blokować zakres ruchomości – dodaje Paweł Adamczyk z CM Gamma. – Jeśli uszkodzenie jest świeże to można podjąć próbę zszycia łąkotki, czyli ratowania amortyzatora i spowolnienia rozwoju zmian zwyrodnieniowych. Zdecydowanie warto szybko wyjaśnić jej stan aby uniknąć przykrych konsekwencji.

Pamiętajmy, że wiele z tych patologii może wymagać leczenia operacyjnego. Np. nieleczone uszkodzenia więzadeł prowadzą do przewlekłej niestabilności stawu i poważnych wtórnych następstw, czyli uszkadzania chrząstki stawowej i łąkotek. Przy tego typu zaniedbaniach, powrót do aktywności sportowej na poziomie sprzed urazu, nawet przy zastosowaniu najlepszych terapii leczniczych, może nie być możliwy. Ponadto, przy całkowitym uszkodzeniu więzadła krzyżowego przedniego u młodych i aktywnych osób z ambicjami sportowymi (zwłaszcza jeżeli mają epizody „uciekania” kolana) wskazane jest leczenie operacyjne. Może być ono wskazane także przy innych z wymienionych w tekście patologii np. przy powtarzających się zwichnięciach rzepki, które nie tylko utrudniają codzienne funkcjonowanie, ale mogą również uszkadzać staw.

Jak postępować?

Jeśli domowe sposoby (chłodzenie, maści z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi i inne) nie pomagają, a dolegliwości kolana nie ustępują, a wręcz narastają nie wolno tego bagatelizować. Należy skonsultować się z doświadczonym lekarzem, który jeżeli będzie taka konieczność zleci dobrej jakości badania obrazowe, pozwalające na precyzyjną diagnozę urazu.

Badania obrazowe czyli RTG, USG, CT i RM to po rozmowie i badaniu rękoma najważniejsze narzędzie diagnostyczne w pracy ortopedy. Niestety w Polsce pacjenci najczęściej korzystają z najtańszych rozwiązań refundowanych przez NFZ lub zawartych w popularnych, wykupywanych przez pracodawcę pakietach medycznych, nie chcąc ponosić kosztów dodatkowych badań. Pacjenci także rzadko kiedy interesują się tym, na jakiej jakości urządzeniu wykonywane są badania. Duża część placówek medycznych posiada tylko podstawową aparaturę diagnostyczną, niesprofilowaną na narząd ruchu, za pomocą której wykonuje wszystkie rodzaje obrazowania. Na podstawie takich obrazów diagnostycznych lekarz nie zawsze może właściwie ocenić schorzenie, które często dotyczy mikrourazów: kości, chrząstki czy mięśni.

To trochę tak jakby pod lupą oglądać coś, co wymaga mikroskopu. Dlatego jeżeli z rozmowy z lekarzem wynikają takie wskazania, powinniśmy zadbać o dobrej jakości diagnostykę obrazową, będącą podstawą do planowania dalszego leczenia. Udając się na badanie RTG czy USG wybierzmy miejsce, które specjalizuje się w badaniach danego narządu – mówi Paweł Adamczyk z CM Gamma. Drugi istotny problem to brak komunikacji między lekarzem a radiologiem. Zlecone badania wykonywane są często w innym miejscu niż placówka macierzysta, pacjent wraca więc z wynikami do lekarza prowadzącego, który rzadko w takim przypadku ma możliwość uzupełnienia badań lub szczegółowej konsultacji z diagnostą. Jeżeli nasze badania są złe jakościowo, to może się okazać że część będzie wymagała powtórzenia, co zabiera przede wszystkim czas (tak istotny w procesie przywracania sprawności), ale też generuje dodatkowe koszty.

Dlatego przy leczeniu urazów narządu ruchu powinniśmy wybrać placówkę medyczną, która specjalizuje się w tej dziedzinie, dysponuje zapleczem diagnostycznym, prowadzi leczenie operacyjne i rehabilitację. Wtedy nasz problem medyczny, pod jednym dachem, może być skonsultowany jednocześnie przez lekarzy różnych specjalizacji i współpracujących ze sobą ramię w ramię. Pamiętajmy, że dzięki szybkiej diagnozie i ścisłej współpracy pomiędzy klinicystą (ortopedą, reumatologiem, neurochirurgiem, chirurgiem itd.), a diagnostą (radiologiem, laboratorium) oraz rehabilitantem leczenie urazów narządu ruchu ma szansę przynieść optymalne rezultaty dla pacjenta

modanaurode.pl  - strefa niskich cen
modanaurode.pl - strefa niskich cen
modanaurode.pl  - strefa niskich cen, upusty , rabaty 30% 45% 60%
modanaurode.pl -  tabela kalorii - sprawdz ile kalorii zawieraja produkty ktore najczesciej spozywasz
modanaurode.pl - tabela kalorii
modanaurode.pl - ile kalorii zjadamy dziennie
modanaurode.pl - tabela kalorii dzienna ilosc kalorii
modanaurode.pl - kalorie zupa jarzynowa - tabela kalorii
modanaurode.pl - liczymy kalorie - tabela kalorii
modanaurode.pl - zupa z warzyw - tabela kalorii
modanaurode.pl -  tabela kalorii - sprawdz ile kalorii zawieraja produkty ktore najczesciej spozywasz
Modanaurode.pl Poleca! zdrowe zęby, wszystko o pięknym usmiechu
modanaurode.pl -Poleca, zdrowe zęby, wszystko o pieknym usmiechu!!!
modanaurode.pl Poleca ! zdrowe zęby

modanaurode.pl - kobieta i zdrowie
modanaurode.pl  -  Łysienie androgenowe a łysienie plackowate
modanaurode.pl Łysienie plackowate to problem emocji dlatego wymaga zupełnie innych metod leczenia od łysienia androgenowego

Łysienie dotyka coraz młodsze pokolenie. I to nie tylko mężczyzn, ale coraz częściej także kobiety. Związane jest to głównie z szybszym tempem życia i stresującym trybem pracy. Co możemy zrobić, aby nie tracić kolejnych włosów z głowy?..Łysienie androgenowe a łysienie plackowate

modanaurode.pl  - alergia, choroba wspolczesnej cywilizacji
modanaurode.pl - alergia

Alergia dotyczyła lub będzie dotyczyć każdego z nas! Alergia jest bowiem chorobą współczesnej cywilizacji. W krajach rozwiniętych co piąta osoba ma katar sienny, a co dwudziesta pokrzywkę. Skłonności do występowania alergii są często dziedziczne, jednak najważniejszą jej przyczyną...alergia>>>


Zobacz więcej:

modanaurode.pl - halluksy-profilaktyka
modanaurode.pl  - halluksy,dlaczego powstaja?
modanaurode.pl - mogrena, objawy
modanaurode.pl  - Migrena...
modanaurode.pl - rak szyjki macicy, zrob badania na obecnosc wirusa hpv
modanaurode.pl  - rak szyjki macicy,warto zrobic badanie okresowe,to moze uratowac nam ZYCIE!!
modanaurode.pl - depresja, nie wstydz sie poprosic o pomoc
modanaurode.pl  -  jak rozpoznac pierwsze objawy?
modanaurode.pl - zylaki
modanaurode.pl  -  co to sa zylaki?,jak je usunac?,jak zapobiegac ich powstawaniu?
modanaurode.pl - spadek libido, samotnosc w lozku
modanaurode.pl  - samotnosc w lozku, spadek libido
modanaurode.plk - bezsennosc, brak snu
modanaurode.pl  -  bezsennosc, czemu nam doskwiera i co ja powoduje?
modanaurode.pl - znamiona skorne, pieprzyki, brodawki na skorze
modanaurode.pl  - znamiona skorne, pieprzyki oraz zmany skorne
modanaurode.pl - kobieta i zdrowie. Zobacz więcej.

Najczęstsze urazy stawu skokowego

Symptomy

konsekwencje nieleczenia

uszkodzona łąkotka przyśrodkowa

ból po wewnętrznej stronie kolana przy chodzeniu i kucaniu

bół i utrudnianie codziennego funkcjonowania. Dalsze uszkadzanie łąkotki, wtórne uszkodzenie chrząstki stawowej, czyli znaczące przysieszenie zmian zwyrodnieniowych.

uszkodzona łąkotka boczna

ból zlokalizowane w rzucie szpary stawu, w jej części bocznej

jw.

naderwanie więzadła bocznego przyśrodkowego

ból po wewnętrznej stronie kolana, ból przy koślawieniu kolana, czyli wyginanaia do środka

wytworzenie bolesnej lub niewydolnej blizny - przewlekła niestabilność

uszkodzenie więzdała krzyżowego przedniego

silne dolegliwości bólowe, po urazie kolano może “uciekać” czyli jest niestabilne i zachowuje się w sposób nieprzewidywalny

niestabilność kolana, czyli kolejne ucieknięcia kolana, wtórne uszkodzenia łąkotek i powierzchni chrzęstnych

niestabilność rzepki

pacjent wyraźnie czuje przeskoczenia rzepki w kierunku bocznym, czasem objawy opisuje podobnie jak w przypadku uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego

niestabilność rzepki czyli kolejne zwichnięcia, uszkodzenia chrząstki na rzepce lub bloszku kości udowej

Zobacz także inne artykuły “kobieta i zdrowie”

Modanaurode.pl na G+

 
modanaurode.pl choroby ukladu sercowo-naczyniowego
modanaurode.pl  - Choroby układu sercowo-naczyniowego

Choroby układu krążenia (sercowo-naczyniowego) pozostają niezmiennie od ponad 50 lat najważniejszą przyczyną umieralności mieszkańców Polski. W roku 2011 ok. 45,5 % zgonów spowodowanych było chorobami układu krążenia (CHUK)....Choroby układu sercowo-naczyniowego

modanaurode.pl - jedrny biust
modanaurode.pl - jedrne i piekne piersi

Biust jest chyba jednym z najważniejszych atrybutów kobiety. Oczywiście nie można spłycac i sprowadzac wszystkiego tylko do biustu, ale fakt jest faktem iż Wszystkie chcemy mieć jędrny i piękny biust. Chcemy by mimo upływających lat zachowywal swoja jędrnośc i młodo wyglądał....jędrny biust>>>

modanaurode.pl - zylaki, sposoby usuwania i zapobiegania
modanaurode.pl  -  co to sa zylaki?,jak je usunac?,jak zapobiegac ich powstawaniu?

Żylaki to przewlekła niewydolnośc żylna. Na tego typu dolegliwośc cierpi ponad połowa dorosłych osób na świecie. Żylaki częsciej wystepują u kobiet niż u mężczyzn. Czynnikami które powodują wystepowanie tej dolegliwości u nas to przede wszytskim obciążenia genetyczne ale też i ciąża....żylaki>>>

modanaurode.pl - bezsennosc
modanaurode.pl  -  bezsennosc, czemu nam doskwiera i co ja powoduje?

Przyczyn bezsenności jest wiele, począwszy od nadmiernego stresu kończywszy na złej diecie. Głównym jednak przyczynami bezsenności jest stres. Zbyt dużo emocji i zmartwień wpływa na naszą zdolnośc do zasypiania. Brak snu pozbawia nas energi i sił witalnych. Nasz organizm nejlepiej.... bezsennośc>>>

modanaurode.pl  - halluksy, dlaczego powstaja?
modanaurode.pl  - halluksy,dlaczego powstaja?

Halluksy inaczej zmiany deformacyjne stopy. Do powstawania Halluksów mogą skłonic predyspozycje naszej stopy (stopa egipska). Jednak duży wpływ na ich powstawanie jest noszenie złego obuwia.  Wpływ też na ich powstawanie ma obciążenie genetyczne, dodatkowo też dochodzi stojący tryb życia....halluksy>>>

modanaurode.pl  -  rak szyjki macicy
modanaurode.pl  - rak szyjki macicy,warto zrobic badanie okresowe,to moze uratowac nam ZYCIE!!

Mimo szeroko zakrojonej kampanii walki z rakiem szyjki macicy, wiele kobiet lekceważy problem. W celu zastosowania profilaktyki wystarczy raz do roku poddac się badaniu,które nic nie boli. Jedną zgłównych przyczyn występowania raka szyjki macicy jest wirus HPV,który przenoszony jest drogą płciową....rak szyjki macicy>>>

modanaurode-spadek-libido-glowna
modanaurode.pl  - samotnosc w lozku, spadek libido

Od czego się zaczyna ? Jakie są pierwsze sygnały ? Dlaczego początkowo bagatelizujemy  a później w panice szukamy ratunku ? W następstwie czego najczęściej z  bezsilności , niemocy a czasami z braku dobrej woli którejś ze stron ranimy się wzajemnie.  Spadek libido i niechęć do zbliżeń....spadekk libido>>>

modanaurode.pl  -  migrena
modanaurode.pl  - Migrena...

Wg. badań, szacuje się że na migrene choruje około 20% populacji. Migrenowy ból głowy jest najbardziej symptomatycznym i doskwierającym objawem migreny. Musimy jednak zauważyc iż nie każdy ból głowy jest spowodowany migreną. Ból głowy wywołany przez migrene ma kilka cech....migrena>>>

modanamode.pl - depresja,jak rozpoznac pierwsze objawy?
modanaurode.pl  -  jak rozpoznac pierwsze objawy?

Gdy zauwazyłeś u siebie oznaki typu: trudności ze spaniem, np. w sytuacja stresowych bardzo łatwo ulegasz irytacji, do tego dochodzi ciągłe zmęczenie, jest to sygnał iż powinno się zgłosic do specjalisty. Tego typu objawy choc nie zawsze muszą ale mogą prowadzic właśnie do depresji....depresja>>>

modanaurode.pl - rekonstrukcja piersi
modanaurode.pl  - rekonstrukcja piersi, nowoczesne metody

Wybór metody rekonstrukcji piersi, powinien być i jest indywidualny w zalezności od upodobań, może nie tyle upodoban co do warunków anatomicznych pacjentki oraz stanu jej zdrowia. W rekonstrukcji piersi wykorzystuje się silikonowe protezy, które umieszczanie są pod mięsniem piersiowym...rekonstrukcja piersi>>>

modanaurode.pl - znamiona, pieprzyki, brodawki na skorze
modanaurode.pl  - znamiona skorne, pieprzyki oraz zmiany skorne

Czy jest chociaż jedna osoba, która nie posiada żadnych zmian skórnych, znamion lub pieprzyków??? Chyba NIE!!! Do końca nie wiemy, które pieprzyki i znamiona są groźne i którymi musimy się martwić. Zawsze tegi typu rozsterki dopadają nas przed sezonem letnim, gdy nasze ciało wystawione jest na słońce....znamiona skórne,pieprzyki oraz zmiany skórne>>>

modanaurode.pl - piegi, plamki, przebarwienia na skorze
modanaurode.pl  - piegi, przebarwienia, plamki

Piegi, plamki, przebarwienia.Jedni uważają, że dodają uroku, inni najchętniej by się ich pozbyli – a mowa o… piegach. Przebarwienia pojawiające się na skórze często są źródłem kompleksów. Na szczęście można się ich skutecznie pozbyć... piegi, plamki i przebarwienia na skórze>>>

zobacz więcej artykułów w “ Kobieta i Zdrowie”


modanaurode.pl - diety:wybierz odpowiednia diete dla siebie
modanaurode.pl - dieta bananowa
modanaurode.pl - dieta figura jablko
modanaurode.pl - dieta 24 godzinna
modanaurode.pl - dieta 30 latek
modanaurode.pl - dieta cytrynowa
modanaurode.pl - dieta na ladna cere
modanaurode.pl - dieta jogurtowa
modanaurode.pl - dieta figura gruszka
modanaurode.pl - dieta 3 dniowa
modanaurode.pl - dieta 40 latek
modanaurode.pl - dieta truskawkowa
modanaurode.pl - dieta tygodniowa
modanaurode.pl - dieta piekna i zdrowa cera
modanaurode.pl - dieta 5:2, dieta piec na dwa
modanaurode.pl - Dwudniowa dieta odtruwajšca
modanaurode.pl - Dieta dla biegaczy
modanaurode.pl - Dieta dla zpracowanych
modanaurode.pl - Kapsaicynowa dieta
modanaurode.pl - Dieta papryka cayenne

Zobacz także:

Modanaurode.pl na G+

 
modanaurode.pl -  tabela kalorii - sprawdz ile kalorii zawieraja produkty ktore najczesciej spozywasz
modanaurode.pl - tabela kalorii
modanaurode.pl - ile kalorii zjadamy dziennie
modanaurode.pl - tabela kalorii dzienna ilosc kalorii
modanaurode.pl - kalorie zupa jarzynowa - tabela kalorii
modanaurode.pl - liczymy kalorie - tabela kalorii
modanaurode.pl - zupa z warzyw - tabela kalorii
modanaurode.pl zupa rybna zdrowe odzywianie
zupa rybna zdrowe odzywianie
modanaurode.pl - zupa jarzynowa
zupa jarzynowa zdrowe odzywianie
modanaurode.pl - zupa z dyni
zupa z dyni zdrowe odzywianie
modanaurode.pl - zupa gulaszowa
zupa gulaszowa zdrowe odzywianie
modanaurode.pl - zupa krem z marchwi
zupa krem z marchwi zdrowe odzywianie
modanaurode.pl - zbujnicka zupa z papryka
zupa zbujnicka z papryka zdrowe odzywianie
modanaurode.pl - domowe syropy na kaszel, czyli eko-apteka w domu
modanaurode.pl - domowy syrop na kaszel z cebuli
modanaurode.pl - domowy syrop z chrzanem
modanaurode.pl - syrop z mniszka lekarskiego
modanaurode.pl - syrop z kopru wloskiego
modanaurode.pl - domowy syrop z siemienia lnianego
modanaurode.pl - domowe syropy, syrop z buraczkow
modanaurode.pl - syrop z cebuli domowej produkcji
modanaurode.pl - syrop z chrzanem
modanaurode.pl - domowy syrop z mniszka lekarskiego
modanaurode.pl - domowy syrop z kopru wloskiego
modanaurode.pl - domowy syrop z siemienia lnianego
modanaurode.pl - domowy syrop z buraczkow

 
Zdrowo i smacznie super przepisy

 
 
modanaurode.pl diety odchudzanie porady specjalistow

strefa niskich cen

modanaurode.pl-moda-zdrowie-uroda

Group Media

All rights reserved by

Modanaurode.pl