Słońce, słona woda, upał, czyli czego nie lubią włosy



#Słońce, słona woda, #upał, czyli czego nie lubią #włosy. Włosy nie lubią słońca. Choć przed laty płowe refleksy na głowie bywały pożądaną pamiątką z wakacji, dziś już wiadomo, że ich jaśniejszy kolor jest przede wszystkim efektem uszkodzeń, do których dochodzi pod wpływem promieniowania UV. Destrukcyjny wpływ na kondycję włosów mają też wysokie temperatury oraz słona woda.

Choć w czasie letnich wojaży większość z nas pamięta o ochronie skóry, to niestety niewielu już poświęca uwagę włosom. A te są niezwykle podatne na zniszczenia na skutek działania różnego typu czynników środowiskowych.

Uwaga na słońce

Słońce to jeden z największych wrogów naszych włosów. Ciepło jego promieni powoduje rozchylanie łusek, będących integralną częścią otoczki, czyli zewnętrznej warstwy włosa. Ma to istotne konsekwencje estetyczne (utrata jedwabistego, lśniącego wyglądu), ale jeszcze poważniejszym następstwem jest otwarcie swego rodzaju wrót, przez które promieniowanie ultrafioletowe zaczyna przenikać do wewnątrz. W ten sposób dochodzi do uszkodzenia warstwy korowej włosów, która jest kluczowa dla ich kondycji.

Posiada ona zdolność magazynowania wody, przez co odpowiada za właściwe nawilżenie włosa. Tutaj też znajdują się włókna odpowiedzialne za sprężystość, a także cząstki melaniny, czyli barwnika od którego zależy kolor. Po uszkodzeniu tej struktury, włosy stają się suche, mniej elastyczne i łamliwe, a także wyraźnie jaśniejsze. Melanina jest substancją, która ma za zadanie chronić włosy i skórę przed działaniem słońca. Ulegając rozpadowi, absorbuje szkodliwe promieniowanie UV. O ile skóra, broniąc się, wytwarza duże ilości melaniny (tak właśnie powstaje opalenizna), o tyle zrogowaciałe, martwe komórki włosa nie posiadają takiej zdolności. Stąd też efekt płowienia.

Niekorzystnie na kondycję i zewnętrzny wygląd włosów działają też wysokie temperatury, które potęgują zjawisko rozchylania łusek i przyczyniają się do utraty wilgotności. Ten efekt potęguje także słona woda, która przyczynia się do gwałtownego wysuszania i niszczenia włosów.

I właśnie dlatego, przed wyjazdem na wakacje, warto zadbać o właściwe środki ochronne. Na rynku znajdziemy specjalne dermokosmetyki, stanowiące rozwiązanie dla włosów narażonych na działanie szkodliwych czynników, takich jak: promienie słoneczne, wysoka temperatura, suche powietrze, słona oraz chlorowana woda, silny wiatr czy nawiew z klimatyzacji.




Dermokosmetyki z linii Dermena Sun Protect chronią włosy, nawilżają i zapobiegają ich przesuszaniu. Powstrzymują blaknięcie i płowienie, a przy tym pozwalają zachować blask, sprężystość i zdrowy wygląd włosów. Zmniejszają efekt puszenia się, łamliwość i rozdwajanie końcówek, a także ułatwiają rozczesywanie i układanie. Produkty Zawierają molekułę Regen 7, będącą pochodną witaminy PP, która poprawia mikrokrążenie skóry głowy oraz reguluje pracę gruczołów łojowych. Wzmacnia też mieszki włosowe, efektem czego jest lepsze ich odżywienie, wydłużenie cyklu życia włosów w fazie anagenu oraz szybszy wzrost – mówi dr Marzena Wieczorkowska, dyrektor do spraw badań i rozwoju w łódzkiej firmie Pharmena.

Bezpieczne i skuteczne – te składniki warto znać

Latem, poza stosowaniem szamponu, warto korzystać także z dodatkowej ochrony dla naszych włosów. W tym przypadku sprawdzą się zarówno odżywki, jak i mgiełki. Odżywka, oprócz molekuły Regen 7, zawiera też takie składniki, jak ekstrakt z czerwonych wodorostów (działanie wzmacniające i naprawcze), hydrolizowane estry jojoba (budowa filtru ochronnego na powierzchni) oraz wyciągi z tamaryndowca, shikakai i kokosa (bogate źródło naturalnych antyoksydantów).

Natomiast poręczna mgiełka ochronna może być aplikowana na mokro lub sucho, tuż przed bezpośrednią ekspozycją na słońce. W składzie preparatu znaleźć można ekstrakty z wodorostów, kiełków pszenicy i owsa oraz sok z aloesu. Razem zapewniają one działanie nawilżające, fotoprotekcyjne, łagodzące, regenerujące i antyoksydacyjne.

Skuteczność preparatów została potwierdzona w niezależnym laboratorium badawczym. Są one w pełni bezpieczne dla skóry głowy, zapewniając jej fizjologiczne pH i nie naruszając naturalnej warstwy hydrolipidowej naskórka. Co więcej, dodatkowo chronią skórę przed powstawaniem podrażnień i przesuszeń na skutek działania promieni słonecznych oraz innych obciążających czynników.

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ