Przeszedłeś Covid-19? Wróć do formy sprzed choroby!



W ostatnim czasie do placówek medycznych coraz częściej zgłaszają się pacjenci, którzy wyleczyli się z Covid-19, ale wciąż zmagają się z objawami, których przed zakażeniem u siebie nie obserwowali. Ból głowy, duszności, pokasływanie i chroniczne zmęczenie – to tylko niektóre z dolegliwości utrzymujących się po chorobie. W takiej sytuacji należy niezwłocznie podjąć dalsze kroki medyczne, dzięki którym wrócimy do formy. W czasie Covid-19 szczególnie narażone są płuca – dlatego podczas rekonwalescencji szczególnie zalecane są odpowiednie ćwiczenia, czyli rehabilitacja oddechowo-krążeniowa. Na czym polega i jakie przynosi efekty? Odpowiada Jacek Jarosiński, fizjoterapeuta z Centrum Medycznego Damiana.

Jak wygląda rehabilitacja oddechowo-krążeniowa?

#Rehabilitacja #postcovidowa ma szerokie zastosowane na każdym poziomie zaawansowania chorób układu oddechowego – od tych odwracalnych, do przewlekłych – i stanowi cenne uzupełnienie leczenia podstawowego. Wśród pacjentów po przebytym zakażeniu znacząco przyśpiesza powrót do zdrowia oraz wspomaga utrzymanie układu oddechowego na dobrym poziomie wydolnościowym, także u pacjentów z przewlekłymi chorobami krążenia.

Program rehabilitacji powinien być dopasowany do każdej osoby indywidualnie. Jedną z zasad rehabilitacji oddechowej jest kompleksowość polegająca na połączeniu ćwiczeń oddechowych, treningu fizycznego oraz masażu. Wśród elementów rehabilitacji wymienić możemy m.in.: naukę prawidłowego oddychania, ćwiczenia: oporowe, ułatwiające lub utrudniające wdech i wydech oraz wzmocnienie mięśni oddechowych i przepony. Ponadto są to ćwiczenia efektywnego kaszlu – szczególnie dla pacjentów z chorobami związanymi z dużą ilością wydzieliny zalegającej w płucach czy oskrzelach. Wyróżniamy również ćwiczenia wydolnościowe i ogólnokondycyjne, które stymulująco wpływają na poprawę funkcjonowania układu oddechowego, zwiększają sprawność i wydolność fizyczną. Uzupełnienie jest drenaż ułożeniowy, który polega przyjmowaniu przez pacjenta takiej pozycji, przy której oskrzela znajdują się powyżej wnęki płucnej, umożliwiając tym samym swobodniejsze usuwanie wydzieliny płucnej – komentuje Jacek Jarosiński, fizjoterapeuta z Centrum Medycznego Damiana.

#Rehabilitacja oddechowo-krążeniowa – kto może i powinien z niej skorzystać?

#Rehabilitacja oddechowo-krążeniowa przeznaczona jest przede wszystkich dla osób, które przebyły zakażenie Sars-Cov-2, a na skutek choroby nie nastąpił u nich powrót do pełnej sprawności (wciąż występują np. płytszy oddech czy szybsza utrata sił – nawet przy niewielkim wysiłku).

Dodatkowo ten sposób rekonwalescencji zaleca się pacjentom cierpiącym na choroby układu oddechowo-krążeniowego (np. przewlekła obturacyjna choroba płuc, idiopatyczne włóknienie płuc, rozstrzenie oskrzeli, astma, mukowiscydoza, nadciśnienie płucne czy niewydolność serca), u których powyższe objawy istotnie utrudniają codzienne funkcjonowanie.

W obliczu tych dolegliwości, wśród głównych korzyści rehabilitacji należy wymienić:

• wzmocnienie wydolności oddechowej – osłabionej na skutek przebytej choroby Covid-19,
• zmniejszenie nasilenia kaszlu, duszności i płytkiego oddechu,
• poprawę mechaniki oddychania w przebiegu chorób przewlekłych układu oddechowego,
• zapobieganie następstwom chorób układu oddechowego,
• eliminowanie ryzyka obniżenia ogólnej sprawności chorych z chorobami układu oddechowego,
• zapobieganie nieodwracalnym zmianom chorobowym w układzie oddechowym,
• wykorzystanie „rezerw oddechowych” w przypadku nieodwracalnych zmian chorobowych w układzie oddechowym,
• zwiększenie możliwości aktywności fizycznej i powrotu do formy sprzed choroby,
• ogólną poprawę kondycji psychicznej (mniejszy poziom lęku i ryzyka wystąpienia depresji), jakości życia i samopoczucia,
• dodatkową korzyścią jest zwiększenie wiedzy na temat schorzenia i sposobu postępowania z nim.




Kluczowe w rehabilitacji oddechowej po zakażeniu #koronawirus jest jej wczesne rozpoczęcie, kiedy u pacjenta nie nastąpiły jeszcze trwałe i nieodwracalne zmiany w układzie oddechowym. Istotna jest również systematyczność i ciągłość w wykonywaniu zaleconych procedur rehabilitacyjnych. Natomiast podstawę do zakończenia rehabilitacji stanowią wyniki parametrów oznaczanych podczas każdej wizyty – m.in. saturacja, ciśnienie i wydolność wysiłkowa – kończy Jacek Jarosiński, fizjoterapeuta z Centrum Medycznego Damiana.

Kwalifikacja na rehabilitację – to proste!

Na pierwszą konsultację u specjalisty należy zabrać ze sobą wszystkie badania, które wykonaliśmy po przebytej chorobie oraz potwierdzenie negatywnego wyniku testu w kierunku #COVID19. W przypadku braku badań, przy jednoczesnym dalszym występowaniu objawów – kaszlu, duszności, czy skrajnego osłabienia – należy również umówić się na wizytę u fizjoterapeuty. Podczas pierwszej wizyty specjalista od układu ruchu przeprowadzi z pacjentem szczegółowy wywiad i na tej podstawie zaleci dalsze postępowanie.

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ