Powiększanie piersi krok po krokuPowiększanie piersi krok po kroku. Przed podjęciem decyzji o zabiegu powiększania piersi pojawia się wiele pytań. Zwykle początkowo dotyczą głównie wyboru kliniki i docelowego wyglądu biustu, jednak przed podjęciem tak ważnego kroku, warto dowiedzieć się nieco więcej na ten temat. Jakie implanty wybrać? Z jakich materiałów powinny być zrobione? I wreszcie, w jaki sposób przeprowadzana jest operacja?

Przed zabiegiem

Pozyskanie wiedzy na temat lekarza, operacji oraz samych implantów jest kluczowe w podjęciu decyzji przez pacjentkę. Warto zapoznać się z ofertą różnych klinik i zasięgnąć porad specjalistów.

– Chirurg z wieloletnim doświadczeniem powinien być nie tylko lekarzem, ale przewodnikiem w całym procesie przed, w trakcie i po zabiegu. Tak naprawdę powinien nie tylko służyć wiedzą i radą, ale także wsparciem duchowym podczas całej procedury – tłumaczy dr Wiesław Bieńkowski, dyrektor Centrum Medycznego Bieńkowski, specjalista chirurgii ogólnej, plastycznej i rekonstrukcyjnej z ponad 30-letnim doświadczeniem.

– Dobry kontakt z lekarzem jest niezwykle istotny z punktu widzenia komfortu pacjentki, aby mogła podjąć w pełni świadomą i satysfakcjonującą dla siebie decyzję.

Podczas poszukiwania lekarza, któremu chcesz powierzyć wykonanie zabiegu, pamiętaj, aby zwrócić uwagę na jego doświadczenie, fachowość oraz nastawienie do pacjentek.

Implanty różnią się nie tylko rozmiarem

Składają się one z materiału wypełniającego (żelu silikonowego lub roztworu soli fizjologicznej) zamkniętego w silikonowej, elastomerowej powłoce. Implanty mogą mieć różne typy powierzchni i kształty.

– Z punktu widzenia mojego doświadczenia, najbezpieczniejszym wyborem są implanty wypełnione żelem silikonowym. Ten rodzaj w dotyku bardziej przypomina naturalną pierś oraz zapewnia zdecydowanie większą stabilność formy, niż roztwór soli fizjologicznej – mówi dr Wiesław Bieńkowski. – Silikon jest także bezpieczniejszy w zastosowaniach medycznych.

Zewnętrzna powłoka ma również duże znaczenie, zwłaszcza dla kobiet aktywnych fizycznie. – Implant w piersi przemieszcza się podczas użytkowania, dlatego rekomenduję wybór tych o gładkiej powierzchni. Protezy teksturowe mogą przynieść efekty uboczne ze względu na możliwość powstania tarcia i podrażnienia otaczających je tkanek – wyjaśnia ekspert. – Bezpieczeństwo moich pacjentek jest dla mnie najważniejsze, dlatego zalecam zastosowanie implantów Motiva, które skonstruowane są z najbezpieczniejszych materiałów na rynku. Ich powierzchnia jest dodatkowo zabezpieczona systemem TrueMonobloc®, który zwiększa wytrzymałość implantów w trakcie zabiegu oraz w całym okresie użytkowania.

Wybór kształtu implantów zależy od finalnego efektu, jaki pacjentka chce uzyskać. Jeśli zależy ci na znacznym zwiększeniu objętości i pełności górnej części piersi, odpowiedni będzie kształt okrągły. Jeżeli jednak wolisz, aby twoje piersi wyglądały naturalnie, a jedynie zwiększyły swój rozmiar, dobrym wyborem będą implanty wypełnione żelem o specjalnej technologii, która umożliwia przemieszczanie się środka ciężkości implantu w zależności od pozycji ciała.

– Implanty Motiva Ergonomix® skonstruowane są w taki sposób, aby nie tylko wyglądały, ale i zachowywały się jak naturalny biust. Gdy pacjentka stoi, środek ciężkości implantu znajduje się w dolnej części piersi. Kiedy się kładzie, przenosi się on do centralnej części implantu, zupełnie tak, jak w przypadku naturalnych piersi – mówi dr Wiesław Bieńkowski.

– Nie preferuję wyłącznie implantów anatomicznych, ponieważ ich kształt wymaga, aby pozostawały niezmiennie w tej samej pozycji. W przypadku rotacji lub przemieszczenia istnieje prawdopodobieństwo powstania asymetrii sutków i tym samym konieczności przeprowadzenia zabiegu korekcyjnego. Dlatego powinny być implantowane wyłącznie pod mięsień piersiowy sposobem dual plane. Czasami w przypadku dużych implantów wskazane jest użycie ADM, czyli błony kolagenowej do pokrycia dolnej części implantu.
W jaki sposób wprowadzane są implanty?

Istnieje kilka sposobów umiejscowienia nacięcia, przez które wprowadzany jest implant:

Nacięcie podpiersiowe – najpopularniejsze, dające niezmiennie najlepsze efekty estetyczne, uniemożliwia zainfekowanie endoprotezy wydzieliną z przewodów mlekowych, pozostawia bliznę widoczną w pozycji leżącej, umożliwia zastosowanie implantów o dużej objętości.

Nacięcie przybrodawkowe – tworzy podwyższone ryzyko utraty wrażliwości sutków, wymaga przecięcia gruczołu, lub jeśli jest wykonywane odwarstwienie skóry nad gruczołem, może spowodować asymetrię piersi (tworząca się w tym miejscu blizna wewnętrzna powoduje różnice w kształcie łuku piersi pod brodawką). Ponadto istnieje ryzyko zainfekowania implantu wydzieliną z przewodów mlekowych sutka.

Nacięcie w dole pachowym – nie tworzy widocznej blizny bezpośrednio na piersi, ma zmniejszone ryzyko zmiany wrażliwości sutków, jednak może skutkować trudnościami w utworzeniu kieszeni na implant oraz wydłużonym okresem rekonwalescencji. Jest jednak doskonałym rozwiązaniem w przypadku zastosowania metody endoskopowej, która zmniejsza ryzyko nieprawidłowości podczas oraz po zabiegu i pozostawia niewielką bliznę.

– Ten typ zabiegu jest stosunkowo nowy. Uważany jest za doskonałe rozwiązanie dla pacjentek, które chcą uniknąć powstania widocznej blizny – tłumaczy dr Wiesław Bieńkowski. – W przypadku wykorzystania endoskopu, augmentacja poprzez nacięcie w dole pachowym nie niesie za sobą dużego ryzyka wystąpienia trudności podczas zabiegu i w trakcie rekonwalescencji. Niestety wiąże się ze znacznym podwyższeniem kosztów zabiegu.

Umiejscowienie implantu

– Umieszczenie implantu pod powięzią mięśnia piersiowego pozwala na skrócenie zabiegu oraz czasu rekonwalescencji. Jest także znacznie mniej bolesne dla pacjentki. Niestety możliwe jest tylko u pacjentek u których pinch test (badanie grubości tkanki skórnej) wynosi powyżej 2,5 cm, gdyż implant musi mieć odpowiednie pokrycie, aby nie być widoczny. To umiejscowienie ma większy wpływ na kształt piersi pacjentki – mówi ekspert.

– Podmięśniowe umiejscowienie wiąże się z kolei z wydłużeniem zabiegu, a czas kiedy pacjentka dochodzi do siebie jest dłuższy i obciążony większym bólem. Zapewnia jednak większą stabilność implantu oraz niższe ryzyko zakłócenia badania mammograficznego – dodaje lekarz.

Opieka pooperacyjna

Pobyt w klinice w przypadku powiększania piersi trwa zwykle 1 dobę, rzadko dwie. Dodatkowo przez kilka dni po zabiegu należy unikać czynności angażujących pas barkowy i nadmiernego wysiłku, a pierwsze kilka tygodni może wiązać się z dyskomfortem.

W okresie 2 tygodni po zabiegu nie należy podnosić ciężkich przedmiotów oraz prowadzić samochodu. Ćwiczenia i aktywność fizyczną można kontynuować zgodnie ze wskazaniami lekarza, zwykle po okresie ok. miesiąca.

Powiększanie piersi to jeden z najczęściej przeprowadzanych zabiegów chirurgii plastycznej, który łączy się z wysokim wskaźnikiem zadowolenia pacjentek. Mimo to, warto nadmienić, że jak wszystkie operacje, wiąże się z potencjalnym ryzykiem, dlatego zawsze należy przedyskutować wszelkie aspekty zabiegu oraz procesu rekonwalescencji z lekarzem.

Słońce, słona woda, upał, czyli czego nie lubią włosy

#Słońce, słona woda, #upał, czyli czego nie lubią #włosy. Włosy nie lubią słońca. Choć przed laty płowe refleksy na głowie…
CZYTAJ

Przygotuj swoje stopy na lato!

Coraz więcej ciepłych dni zwiastuje rozpoczęcie sezonu urlopowego. Kiedy zaczynamy planować wakacyjne wyjazdy, od razu myślimy też o tym, jak…
CZYTAJ

Stres informacyjny a zdrowie – czy nadmiar informacji może być szkodliwy?

#Wojna, #inflacja, rosnące stopy procentowe, wizja powrotu pandemii, małpia ospa – tematów do stresowania się obecnie nie brakuje. Nietrudno nabawić…
CZYTAJ

23 czerwca Dzień Świadomości Raka Prostaty. Ten nowotwór można skutecznie leczyć nowoczesnymi metodami

23 czerwca obchodzimy nie tylko Dzień Ojca, ale także Ogólnopolski Dzień Świadomości Raka Prostaty. W Polsce choruje na niego co…
CZYTAJ

Porowatość włosów a ich pielęgnacja, czyli jak ujarzmić niesforne kosmyki?

Odpowiednia pielęgnacja włosów to wyzwanie. Na sklepowych pólkach można znaleźć wiele typów szamponów i odżywek, do włosów farbowanych, przetłuszczających się,…
CZYTAJ

Błyskawiczne lody na patyku z mascarpone, musem i malinami – naturalna słodycz w pięknej formie dla całej rodziny!

Macie ochotę na coś naturalnie pysznego? Może domowe lody malinowe z mascarpone? Warto spróbować, bo to błyskawiczna w przygotowaniu propozycja…
CZYTAJ

Kobieca i zmysłowa – taka jest najnowsza kolekcja MOHITO Dreamy Days

#Piasek, #morze i #słońce. Wprost wymarzone wakacje! Kobieca i zmysłowa – taka jest najnowsza kolekcja MOHITO Dreamy Days. Wyraziste barwy…
CZYTAJ

Wejdź do świata wspomnień z kolekcją REPLICA od Maison Margiela

Marka Maison Margiela od lat znana jest ze swoich oryginalnych i ponadczasowych kreacji. Takie są też zapachy z linii #REPLICA…
CZYTAJ

Rozpocznij podróż do promiennej skóry z Beauty Focus Collagen+!

Firma Nu Skin® nie zwalnia tempa i po raz kolejny prezentuje nowość w swojej ofercie. Od teraz w jej szerokim…
CZYTAJ

Kleszcze w wielkim mieście – 8 faktów, które musisz o nich wiedzieć

Kleszcze w wielkim mieście – 8 faktów, które musisz o nich wiedzieć. Każdego roku w okresie wiosenno-letnim powraca temat kleszczy,…
CZYTAJ

Dieta przy chorej wątrobie – co powinna jeść osoba z uszkodzoną wątrobą

Współczesna wątroba nie ma z nami lekko. Każdego dnia nadwyrężamy jej stan poprzez różne szkodliwe nawyki żywieniowe, stosowanie silnych leków…
CZYTAJ

Jakie kosmetyki zabrać na wymarzone wakacje? 4 złote zasady kosmetologa!

„Lato, lato, lato czeka, a za latem czeka rzeka…”. Las, sielskie krajobrazy pachnących łąk i błogi spokój, na który czekałyśmy…
CZYTAJ

ZDROWIE

VIEW ALL

Stres informacyjny a zdrowie – czy nadmiar informacji może być szkodliwy?

#Wojna, #inflacja, rosnące stopy procentowe, wizja powrotu pandemii, małpia ospa – tematów…
CZYTAJ

23 czerwca Dzień Świadomości Raka Prostaty. Ten nowotwór można skutecznie leczyć nowoczesnymi metodami

23 czerwca obchodzimy nie tylko Dzień Ojca, ale także Ogólnopolski Dzień Świadomości…
CZYTAJ

Kleszcze w wielkim mieście – 8 faktów, które musisz o nich wiedzieć

Kleszcze w wielkim mieście – 8 faktów, które musisz o nich wiedzieć.…
CZYTAJ

Podejmij wyzwanie razem z ASICS! Akcja charytatywna na rzecz zdrowia psychicznego

Globalne badania ASICS wskazują, że niewiele ponad 15 minut sportu wystarczy, aby…
CZYTAJ

Co trzecia Polka boi się menopauzy

Jak wynika z raportu przygotowane dla marki Jasnum, blisko 30% Polek odczuwa…
CZYTAJ