Trening mózgu. Czy istnieją jego granice?



Trening mózgu. Czy istnieją jego granice? Jeszcze niedawno wiele osób mówiąc o treningach miało na myśli ćwiczenia fizyczne, które pozytywnie wpływają na kondycję ludzkiego ciała. Tymczasem dla zdrowia i dobrego samopoczucia równe ważne jest ćwiczenie mózgu. Co warto o nim wiedzieć?

W stereotypowych opiniach kondycja fizyczna jest czymś, co można sobie wypracować m.in. poprzez regularny ruch czy zdrową dietę, natomiast ze sprawnością umysłową trzeba się urodzić. Nie jest to prawda. Współczesna wiedza pozwala wprowadzić do codziennego życia takie działania, które polepszą funkcjonowanie mózgu lub zachowają jego sprawność przez długi czas.

Warto pamiętać, że mózg to organ, który zmienia się przez całe życie człowieka – oznacza to, że właściwie dobrane ćwiczenia na mózg mogą pomóc wykształcić pożądane umiejętności, a także opóźniać negatywne objawy starzenia. Mózg jest w stanie się przebudowywać i dostosowywać do warunków, w jakich funkcjonuje człowiek, a więc ma właściwości samonaprawcze, które niestety maleją wraz z wiekiem (1).

Trening mózgu a funkcje poznawcze

Ludzki mózg jest narządem, w którym zachodzą wszystkie procesy poznawcze, dzięki którym człowiek odbiera informacje z otoczenia, przechowuje je i przetwarza w taki sposób, że może kierować swoim zachowaniem. Do procesów poznawczych zalicza się np. koncentracja, czujność, podzielność uwagi, umiejętność logicznego myślenia, rozumienie, umiejętność mówienia, czytania i pisania, uczenie się, zapamiętywanie i przypominanie, planowane, generowanie pomysłów itp. Trening mózgu, ćwiczenia umysłu i odpowiednio dobrane aktywności są w stanie je poprawić te funkcje i utrzymać ich wysoki poziom na długi czas (1).




Ćwiczenia na mózg – przykłady

Trening mózgu może być skuteczny, ale pod warunkiem, że obejmuje trzy kluczowe czynniki.

1. Nowość – mózg lubi, kiedy człowiek poznaje nowe narzędzia i techniki, podąża innymi ścieżkami, robi coś inaczej niż do tej pory – im w ludzkim życiu więcej ciekawości i nowości, tym lepiej dla mózgu. Można zapisać się na kurs języka obcego, zacząć uczyć się grać na instrumencie, ale również od czasu do czasu zmieniać drogę do domu, obserwując inne krajobrazy.

2. Różnorodność – mózg lubi, gdy działania człowieka są różnorodne, np. najpierw czytamy książkę, później idziemy na spacer, a jeszcze później rozmawiamy z kimś bliskim. Ważne jest angażowanie wszystkich zmysłów, działanie samodzielne, ale i w grupie, kreatywność i innowacyjne działanie. Rutyna sprawia, że mózg się nudzi.

3. Wyzwanie – jest mobilizacją do działania, wymusza na człowieku współpracę z innymi, korzystanie z doświadczeń, wykorzystywanie wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych. Każde wyzwanie jest stymulacją dla mózgu, który pobudza się do działania. Może to być zorganizowanie wycieczki, planowanie remontu, poznawanie nowych miejsc (1).

Warto też pamiętać, że nie ma sprawnego mózgu bez właściwej diety. Aby odpowiednio funkcjonował, potrzebuje m.in. glukozy, kwasów tłuszczowych, witamin i mikroelementów (1).

Przypisy:
1. Staniec M. Główka pracuje, czyli trening mózgu. Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego Oddział Warszawski. 2016;4-11.

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ