Select MDx – nieinwazyjne badanie w kierunku raka prostaty



Select MDx – nieinwazyjne badanie w kierunku raka prostaty. Zamiast inwazyjnej biopsji badanie z próbki moczu. Płynna biopsja moczu jest rekomendowanym badaniem na obecność raka prostaty – drugiego pod względem występowania nowotworu złośliwego wśród mężczyzn w Polsce.
Warto wiedzieć, że u 1 na 6 mężczyzn rozwija się rak prostaty.

Dzieje się to powoli, bowiem guz stercza może być wyczuwalny dopiero po 10 latach. Wykryty w początkowym stadium jest wyleczalny nawet w 90%. Rocznie wśród Polaków wykrywa się ok. 10 tys. przypadków raka prostaty. Co roku w naszym kraju z jego powodu umiera 4 tys. osób. Najważniejszym czynnikiem ryzyka jest wiek. Około 75% zachorowań występuje po 65 roku życia, dlatego tak ważne są badania profilaktyczne, szczególnie u dojrzałych mężczyzn.

W ostatnich latach obserwuje się stopniowy wzrost liczby nowych rozpoznań raka prostaty, problem niestety jest wciąż lekceważony przez wielu mężczyzn. Pomimo, że świadomość zdrowotna społeczeństwa powoli się poszerza, edukacja wciąż jest bardzo ważna. Celem jest zwiększenie liczby mężczyzn zgłaszających się do urologa z powodu dolegliwości dróg moczowych lub tylko w celu przeprowadzenia badania okresowego. Walce z nowotworem sprzyja upowszechnienie oznaczania stężenia swoistego antygenu sterczowego (PSA) w surowicy (podwyższony poziom PSA może być objawem raka prostaty) i rozwój metod badawczych.

Biopsja jest standardową procedurą diagnostyczną, ale aż 30% wyników jest fałszywie ujemnych. Ponadto jest to inwazyjne badanie, które może prowadzić do powikłań (występują one u 18% mężczyzn). Na szczęście postęp medycyny pozwala na udoskonalanie biopsji stercza
i wprowadzanie badań takich, jak płynna biopsja moczu Select MDx.

Płynna Biopsja Prostaty to badanie wykonywane w moczu wykrywające biomarkery mRNA HOXC6 i DLX1 agresywnego raka prostaty. Badanie Select MDx pozwala odróżnić pacjentów z grupy podwyższonego ryzyka raka gruczołu krokowego od pacjentów z grupy bardzo niskiego ryzyka. Badanie to pomaga w podjęciu decyzji o konieczności wykonania biopsji gruczołu krokowego.




„Wykonanie Płynnej Biopsji Prostaty Select MDx zaleca się przede wszystkim pacjentom, u których rozważana jest biopsja gruczołu krokowego ze względu na podwyższony wynik PSA oraz nieprawidłowy wynik badania per rectum. Ogromną zaletą tego badania jest fakt, że jest ono nieinwazyjne, wykonywane z próbki moczu. Wczesna diagnoza u mężczyzn z wysokim ryzykiem agresywnego raka prostaty znacznie zwiększa szanse na wyleczenie.

Z kolei mężczyźni z grupy bardzo niskiego ryzyka mogą uniknąć biopsji, poddając się rutynowej kontroli i badaniom przesiewowym. Badania nie należy wykonywać z moczu pobranego z cewnika, a także jeżeli w ostatnich 3 miesiącach była wykonana biopsja prostaty. Wynik oznaczenia PSA nie może być starszy niż 6 miesięcy. Badanie jest wykonywane w moczu oddanym bezpośrednio po badaniu per rectum i wykonanym masażu prostaty. Tylko takie postępowanie warunkuje wiarygodny wynik badania. Dlatego pobranie próbki moczu powinno się odbywać w gabinecie lekarskim”. – mówi dr n. med. Iwona Kozak-Michałowska, Dyrektor ds. Nauki i Rozwoju Synevo.

Podczas Kongresu EAU 2018 zostały ogłoszone nowe wytyczne w postępowaniu w diagnostyce u pacjentów, u których rozważa się wykonanie biopsji prostaty. Badanie Select MDx Płynna Biopsja Prostaty znalazło się w tegorocznych rekomendacjach Europejskiego Towarzystwa Urologicznego, które stanowią:

Aby uniknąć niepotrzebnej biopsji, bezobjawowym mężczyznom, u których stężenie PSA wynosi 2 -10 ng/ml przy prawidłowym wyniku badania palpacyjnego gruczołu, należy zaproponować dalszą ocenę ryzyka, poprzez zastosowanie kalkulatora ryzyka, wykonanie dodatkowego testu na podstawie próbki moczu lub próbki krwi (np. HOXC6 and DLX1, PHI, Badanie 4K, PCA3) lub badanie obrazowe (wieloparametryczny rezonans magnetyczny prostaty). Komitet ds. Wytycznych stwierdza, że biomarkery mRNA wyizolowane z moczu mogłyby pomóc w rozróżnianiu guzów agresywnych od nieagresywnych, dzięki dodatkowym wartościom w porównaniu z parametrami prognostycznymi obecnie stosowanymi przez klinicystów.

Synevo – Laboratoria Medyczne

Grupa Synevo jest obecna w wielu państwach Europy, a sieć Laboratoriów Medycznych Synevo działa na terenie Niemiec, Turcji, Rumunii, Ukrainy, Gruzji, Mołdawii, Białorusi, Rosji, Bułgarii oraz Serbii. W Polsce początki działalności firmy sięgają 2002 roku. Laboratoria Medyczne Synevo specjalizują się w badaniach laboratoryjnych, od podstawowych badań z krwi i moczu po specjalistyczne testy i zaawansowane badania diagnostyczne w zakresie: alergologii, analityki ogólnej, autoimmunologii, histopatologii, badań genetycznych, biochemii i immunochemii, diagnostyki infekcji, endokrynologii, immunologii i hematologii. Laboratoria Synevo wyróżnia nie tylko szeroka oferta badań, ale też ich niezwykle wysoka jakość oraz profesjonalny zespół specjalistów w różnych dziedzinach medycznej diagnostyki laboratoryjnej.

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ

4 nieoczywiste fakty o diecie ketogennej

Dieta ketogenna najczęściej kojarzy się z siłownią czy odchudzaniem. Tylko 11 proc. Polaków wie, że jest ona niefarmakologiczną metodą leczenia…
CZYTAJ

Radosna Wielkanoc z HARIBO

W czasie Wielkanocy na stołach i w koszyczkach królują kolorowe jajka, kurczaczki i zajączki. Znajdziemy je także w limitowanych produktach…
CZYTAJ

Przepis na owsiany pudding chia z kaszką i owocami – dla małych i dużych miłośników zdrowych przekąsek!

Roślinny pudding chia z mlekiem owsianym, kaszką owsianą i owocami to świetna opcja na śniadanie lub zdrową przekąskę w ciągu…
CZYTAJ

Dieta dla zestresowanych – co jeść, aby zmniejszyć napięcie nerwowe?

To, co jemy, wywiera ogromny wpływ nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale także na funkcjonowanie mentalne. Wybór odpowiednich składników…
CZYTAJ

Make-up no make-up trendem wiosny Pielęgnacja i makijaż w duecie

Wiosna to czas, gdy na scenę wkraczają nowe makijażowe trendy. W tym roku jednym z kluczowych stylów makijażu jest make-up…
CZYTAJ

Multiplikacja korzyści dla anti-agingu Jak działa potrójny kwas hialuronowy?

Potrójny kwas hialuronowy to król anti-agingu i regeneracji skóry. Jego popularność w kosmetyce zabiegowej nie gaśnie. To zdecydowanie nie dziwi,…
CZYTAJ

Autorskie receptury i opatentowane składy Badania oraz rozwój suplementów diety

Współczesna dieta zachodnioeuropejska, szczególnie w okresie zimowym, bywa uboga w naturalne źródła niezbędnych, nienasyconych kwasów omega-3 – tłuste ryby morskie…
CZYTAJ

Kaszotto z warzywami

Doskonały pomysł na lekki obiad czy kolację. Łączy w sobie sycącą kaszę z soczystymi pomidorami malinowymi, cukinią oraz papryką. Smacznie,…
CZYTAJ

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita grubego. Ten złośliwy nowotwór jest drugim – po…
CZYTAJ

Hej, chcesz coś z Avonu? Artystka i ambasadorka marki – Cleo – dołącza do grona Konsultantek!

Po ogłoszeniu Cleo nową ambasadorką marki Avon, przyszedł czas na kolejny elektryzujący news! Wokalistka dołącza do grona Konsultantek, aby realizować…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita…
CZYTAJ

Milion. Aż tyle osób choruje w Polsce na niewydolność serca. Jak skutecznie diagnozować tę śmiertelną chorobę? 

- Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest w stanie…
CZYTAJ

Sen dobrem luksusowym. Co zrobić, by w końcu się wyspać?

W Światowym Dniu Snu eksperci przypominają, że zdrowy sen jest szczególnie ważny…
CZYTAJ

Okulary progresywne – jak działają i kto powinien ich używać?

Wraz z upływem lat, komfortowe widzenie obiektów znajdujących się w różnych odległościach…
CZYTAJ

8 marca 2024, mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi. Prof. Andrzej Bochenek, który wielokrotnie operował z prof. Religą wspomina tą wybitną postać

8 marca, 2024 roku mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi,…
CZYTAJ