Odkryj głębię smaku – owoce morza w wakacyjnym menu



Ryby i owoce morza, mimo coraz większej popularności, wciąż są produktami rzadko spotykanymi na naszych stołach. A szkoda – ich mięso zawiera wiele składników odżywczych, które mają zbawienny wpływ na nasze samopoczucie. Przygotowane w odpowiedni sposób będą zdrową, lekką propozycją w letnim menu, która pozwoli nam wybrać się w egzotyczne miejsca świata bez wychodzenia z domu.

Owoce morza występują w wodach na całym świecie. Najbardziej popularne są w rejonie Morza Śródziemnego – stanowią one jeden z podstawowych składników diety mieszkańców tego regionu. Choć, co ciekawe, najwięcej owoców morza wyławia się z wód wokół Japonii, Karaibów oraz oceanów – Atlantyckiego i Spokojnego. W Bałtyku również spotkamy pewne gatunki krewetek, małży i krabów. Wszystkie z nich są jednak niewielkie z powodu niskiego zasolenia naszego morza, dlatego chcąc skosztować samodzielnie przygotowanych przysmaków, musimy sięgać najczęściej po te mrożone.

Nie tylko walory smakowe

Wśród najpopularniejszych owoców morza warte wyróżnienia są krewetki, homary, ostrygi, przegrzebki (zwane też małżami św. Jakuba) oraz mule (inaczej małże, omułki). Wszystkie są doskonałym źródłem białka, witamin z grupy B, nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz składników mineralnych, m.in. żelaza, cynku, fluoru, selenu i jodu.

Do przygotowania owoców morza nie potrzeba – wbrew pozorom –umiejętności szefa kuchni. Chcąc jednak zachować wszystkie wartości odżywcze, należy zwrócić uwagę na sposób i czas obróbki termicznej. Owoce morza to produkt, który nie wymaga długiego przygotowywania. Wystarczy około 5-8 minut, by były idealnie przyrządzone.

Smaki dookoła świata

Owoce morza można przygotowywać na wiele sposobów – gotować na parze, grillować i smażyć. Z kolei ostrygi najlepiej smakują na surowo. Jeśli jesteśmy na początku przygody z wprowadzeniem owoców morza do naszego menu, warto skorzystać ze sprawdzonych przepisów.

Ciekawym sposobem na połącznie owoców morza i ryb przygotowanych na parze, będzie np. gulasz z krewetek i łososia z dodatkiem cebuli, czosnku i papryczek chili. Zwolennicy domowego ravioli przyrządzić mogą je w nietuzinkowej odsłonie, bo z farszem na bazie krewetek. Ciasto na ravioli w całości przygotujemy w urządzeniu – składniki to jedynie mąka, jajka, sól i oliwa z oliwek.

Jeśli w naszych kulinarnych eksperymentach zechcemy pójść o krok dalej i spróbować czegoś mniej popularnego niż krewetki, postawmy na małże w mleku kokosowym i curry, podawane z dodatkiem bagietki. Będzie to lekka kolacja, idealna na gorące, letnie wieczory, a która z pewnością zaskoczy domowników.




MAŁŻE W MLEKU KOKOSOWYM I CURRY – SKŁADNIKI NA 8 PORCJI

Składniki:

800-1000 g omułków, świeżych, oczyszczonych
2 ząbki czosnku
20 g imbiru, świeżego korzenia, obranego, pokrojonego na kawałki
20 g papryczek chili, świeżych, bez gniazd nasiennych, pokrojonych na kawałki
1½ łyżeczki curry, mielonego
20 g oliwy z oliwek
400 g mleczka kokosowego
¾ łyżeczki soli
10 g trawy cytrynowej, świeżej, pokrojonej na 4 cm kawałki, zmiażdżonej
1-2 bagietki, ok. 40 cm każda
10 g kolendry, świeżej, drobno pokrojonej
1 limonka, pokrojona w ćwiartki

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA

1 W dolnej części przystawki Varoma ułożyć omułki, odstawić.
2 Do naczynia miksującego włożyć czosnek, imbir i papryczki chili, rozdrobnić 3 s/obr. 6. Składniki zgarnąć kopystką ze ścianek na dno naczynia miksującego. Dodać curry i oliwę, dusić bez założonej miarki 4 min/120°C/obr. 1.
3 Dodać mleczko kokosowe, sól i trawę cytrynową, nałożyć przystawkę Varoma, gotować na parze 25 min/Varoma/obr. 1.
4 Omułki przełożyć na półmisek (muszle, które są zamknięte należy wyrzucić), całość polać powstałym sosem.
5 Podawać bezpośrednio po przygotowaniu z dodatkiem bagietki, posypane kolendrą i skropione sokiem z limonki.

Światowy Dzień Recyklingu, czyli o współczesnym wyzwaniu, z którym mierzymy się od tysiącleci

Chociaż pierwszy Światowy Dzień Recyklingu odbył się 18 marca 2018 roku z inicjatywy Bureau of International Recycling, samo pojęcie nie…
CZYTAJ

Milion. Aż tyle osób choruje w Polsce na niewydolność serca. Jak skutecznie diagnozować tę śmiertelną chorobę? 

- Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest w stanie przepompować odpowiedniej, zgodnej z aktualnym zapotrzebowaniem, ilości krwi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Relaks u dentysty? To możliwe! Na czym polega znieczulenie gazem rozweselającym i co warto wiedzieć o tej metodzie

Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym, kontrola stanu zębów oraz dziąseł powinny być nawykiem utrwalanym już od najmłodszych lat. Niestety wiele…
CZYTAJ

Sen dobrem luksusowym. Co zrobić, by w końcu się wyspać?

W Światowym Dniu Snu eksperci przypominają, że zdrowy sen jest szczególnie ważny dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Niestety, często…
CZYTAJ

Ukojenie i odmłodzenie 3 fakty na temat pielęgnacji skóry wokół oczu

Skóra okolic oczu wymaga bardzo delikatnej i ekstremalnie skutecznej pielęgnacji. Kluczowe wyzwania to spowolnienie efektów starzenia oraz niwelowanie opuchnięć i…
CZYTAJ

RÉ EL BEAUTÉ – rewolucyjna precyzja, której potrzebują kobiety 35+

Wymiana wiedzy w mediach społecznościowych uczyniła z ich użytkowników ekspertów od pielęgnacji włosów i skóry. Etykiety i składy nie mają…
CZYTAJ

Okulary progresywne – jak działają i kto powinien ich używać?

Wraz z upływem lat, komfortowe widzenie obiektów znajdujących się w różnych odległościach dla wielu osób stanowi spore wyzwanie. Posiadanie dwóch…
CZYTAJ

Avon z nową gwiazdą: Cleo olśniewa jako ambasadorka linii kosmetyków Make up + Pielęgnacja

Boom! W Dniu Kobiet Avon ogłasza najbardziej kobiecą współpracę roku. Królowa sceny muzycznej, Cleo, została ambasadorką marki! Wokalistka promuje najnowszy…
CZYTAJ

Bądź inspiracją w świecie nauki 
- 8 marca ruszył nabór do 24. edycji programu stypendialnego L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki

Nauka rozwija się dzięki różnorodności, dlatego każdą kobietę, która może wnieść w nią wkład, należy wspierać w realizacji jej aspiracji…
CZYTAJ

8 marca 2024, mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi. Prof. Andrzej Bochenek, który wielokrotnie operował z prof. Religą wspomina tą wybitną postać

8 marca, 2024 roku mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi, który stworzył podwaliny polskiej kardiochirurgii i jako pierwszy…
CZYTAJ

Te dwa produkty z Rossmanna sprawią, że Dzień Kobiet będzie niezapomniany

Dzień Kobiet to okazja do sprawienia sobie upominku. Jeśli marzysz o pięknych, lśniących włosach, mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie. Dwa…
CZYTAJ

Poprawna forma: Zmiany klimatyczne czy zmiany klimatu?

Wiele osób zastanawia się, czy właściwe jest mówienie o "zmianach klimatycznych", czy też o "zmianach klimatu". A może chodzi o…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Milion. Aż tyle osób choruje w Polsce na niewydolność serca. Jak skutecznie diagnozować tę śmiertelną chorobę? 

- Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest w stanie…
CZYTAJ

Sen dobrem luksusowym. Co zrobić, by w końcu się wyspać?

W Światowym Dniu Snu eksperci przypominają, że zdrowy sen jest szczególnie ważny…
CZYTAJ

Okulary progresywne – jak działają i kto powinien ich używać?

Wraz z upływem lat, komfortowe widzenie obiektów znajdujących się w różnych odległościach…
CZYTAJ

8 marca 2024, mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi. Prof. Andrzej Bochenek, który wielokrotnie operował z prof. Religą wspomina tą wybitną postać

8 marca, 2024 roku mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi,…
CZYTAJ

Naukowcy zapytali pacjentów o półpaśca – odpowiedzi wykazały powszechny brak wiedzy na temat tej poważnej choroby

Ponad połowa osób, uważa, że półpaścem można się "zarazić", a 40 proc.,…
CZYTAJ