Potas – jeden z najważniejszych pierwiastków dla organizmu człowieka



Jeśli chodzi o minerały, bez których nie może obejść się nasz organizm, najczęściej wymienia się wapń, żelazo i magnez. Bez wątpienia pierwiastki te są niezbędne, abyśmy mogli cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem, jednak nie są jedynymi, których nasze ciało bardzo potrzebuje. Szarą eminencją wśród minerałów niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu jest potas.

Elektrolity, czyli…?

Potas jest elektrolitem, czyli dodatnim jonem soli. Potas rozpuszcza się w płynach ustrojowych, a biorąc od uwagę fakt, że nasze ciało składa się w dużej mierze z wody, można powiedzieć, że znajduje się w praktycznie każdej części naszego organizmu. Dzięki łatwości w przenikaniu błon komórkowych, jest odpowiedzialny za transportowanie wody w naszym ciele, a więc posiada kluczową rolę w gospodarce wodnej organizmu.

Zdolności infiltracyjne pomagają mu także strzec prawidłowej dystrybucji składników odżywczych do każdej komórki naszego ciała.
Natura elektrolityczna potasu odpowiada również za odpowiednie napięcie na błonach komórkowych oraz przekazywanie impulsów nerwowych wpływając na prawidłową pracę naszego mózgu.

Kolejną ważną funkcją potasu jako elektrolitu jest utrzymywanie równowagi kwasowo-zasadowej w naszym ciele, tak więc odpowiednia podaż tego makroelementu zapobiega tak częstemu w ostatnich czasach zakwaszeniu organizmu. Nie należy zapominać o wpływie potasu na produkcję insuliny, co jest niesłychanie ważne dla osób cierpiących na cukrzycę. Aby zbadać stan najważniejszych elektrolitów w osoczu (oprócz potasu, także sodu, wapnia i magnezu) należy poprosić w przychodni o wykonanie badania krwi zwanego jonogramem.

Potas a serce

Jedną z najważniejszych funkcji tego cennego pierwiastka jest dbanie o prawidłowe skurcze mięśni, włączając w to mięsień sercowy. Potas reguluje pracę serca i zwiększa jego wydajność podczas wysiłku fizycznego, a jego rola w dużej mierze zależy od ilości sodu w naszym ciele.

-Sód i potas są ze sobą ściśle powiązane, jako że pierwszy pierwiastek jest antagonistą drugiego, co znaczy, że wykazuje działanie przeciwstawne. Równowaga między tymi dwoma elektrolitami jest niezbędna, aby utrzymać homeostazę całego organizmu. – wyjaśnia Katarzyna Barwińska ekspert firmy Rabenhorst – znanego producenta naturalnych soków ekologicznych, wyciskanych prosto z warzyw i owoców.

– Kiedy poziom potasu jest uregulowany, ewentualny nadmiar sodu jest usuwany z organizmu wraz z moczem. Jednak kiedy poziom potasu jest niski, ciało broni się przed jego dodatkową utratą i wstrzymuje jego wydalanie. Problem w tym, że jednocześnie zatrzymaniu ulega sód, którego poziom wzrasta, a wraz z nim, ilość wody w organizmie. Zmagazynowana woda podnosi ciśnienie krwi, które przekracza bezpieczną wartość 120/80 doprowadzając do hipertensji. – dodaje Katarzyna Barwińska z Rabenhorst. Nadciśnienie tętnicze jest jedną z przyczyn chorób serca, zawałów i udarów, dlatego właśnie suplementacja potasu jest tak ważna dla zdrowej pracy naszego najważniejszego mięśnia.




Złoty środek

Nadmiar potasu w diecie nazywa się hiperkalemią i zdarza się stosunkowo rzadko. Może być wywołany przedawkowaniem leków na nadciśnienie lub być efektem niektórych chorób nerek. Objawami hiperkalemii jest drętwienie rąk i spowolnienie akcji serca.

Niedobór potasu, czyli hipokalemia jest dużo niebezpieczniejsza dla zdrowia, a w niektórych przypadkach może nawet zagrażać życiu. Jej przyczyny mogą być różne: od biegunki powodującej wypłukanie elektrolitów z organizmu, przez leki diuretyczne i środki przeczyszczające, po niektóre choroby tarczycy.

Najbardziej charakterystycznymi objawami niedoboru potasu są: puchnięcie kończyn, osłabienie lub skurcze mięśni, wzmożone pragnienie i wielomocz, a także nieregularna praca serca prowadząca w skrajnych przypadkach do migotania komór.

Zdrowie? Naturalnie!

Co należy jeść, aby zapewnić sobie odpowiednią ilość potasu? Produkty bogate w ten pierwiastek to m.in. mięsa i ryby, a także warzywa strączkowe (groch, fasola), poza tym brokuły, dynia i pomidory.

– Jesli chodzi o owoce, potas występuje w morelach i figach (zwłaszcza suszonych), bananach, cytrusach, a także orzechach. Jednak czy spożywanie tych produktów wystarczy? Dobrze zbilansowana dieta jest podstawą zdrowia i dobrego samopoczucia. Jednak kiedy pojawiają się skurcze, odczuwamy stres, wypijamy duże ilości kawy, suplementacja potasu może okazać się konieczna.– wyjaśnia Katarzyna Barwińska ekspert firmy Rabenhorst. Warto sięgać po naturalne suplementy w formie ekologicznych soków owocowo-warzywnych bogatych w potas.

Można także samemu przygotować pyszne koktajle owocowe, np. z bananów i winogron z dodatkiem w postaci buraczków, które także mają właściwości regulujące ciśnienie krwi.

Potas to jeden z najważniejszych minerałów, o którego stabilny poziom powinni dbać wszyscy, niezależnie od wieku i profesji. Aktywni sportowcy, którzy wraz z potem pozbywają się wielu cennych składników mineralnych muszą pamiętać o jego suplementacji, gdyż elektrolit ten pozwala na regenerację mięśni po wzmożonym wysiłku fizycznym.

Kobiety karmiące, które wraz z mlekiem tracą wiele ważnych minerałów powinny regularnie wykoknywać jonogram, aby nie dopuścić do hipokalemii. Dzieci, by móc szybciej zapamiętywa nowe informacje i efektywnie przyswajać wiedzę, muszą mieć stabilny i unormowany poziom potasu.

Utrzymywanie jego prawidłowego poziomu jest szczególnie ważne także dla osób w podeszłym wieku, gdyż zapobiega nadmiernemu wydalaniu wapnia z moczem, co przekłada się na skuteczniejszą walkę z osteoporozą.

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ

4 nieoczywiste fakty o diecie ketogennej

Dieta ketogenna najczęściej kojarzy się z siłownią czy odchudzaniem. Tylko 11 proc. Polaków wie, że jest ona niefarmakologiczną metodą leczenia…
CZYTAJ

Radosna Wielkanoc z HARIBO

W czasie Wielkanocy na stołach i w koszyczkach królują kolorowe jajka, kurczaczki i zajączki. Znajdziemy je także w limitowanych produktach…
CZYTAJ

Przepis na owsiany pudding chia z kaszką i owocami – dla małych i dużych miłośników zdrowych przekąsek!

Roślinny pudding chia z mlekiem owsianym, kaszką owsianą i owocami to świetna opcja na śniadanie lub zdrową przekąskę w ciągu…
CZYTAJ

Dieta dla zestresowanych – co jeść, aby zmniejszyć napięcie nerwowe?

To, co jemy, wywiera ogromny wpływ nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale także na funkcjonowanie mentalne. Wybór odpowiednich składników…
CZYTAJ

Make-up no make-up trendem wiosny Pielęgnacja i makijaż w duecie

Wiosna to czas, gdy na scenę wkraczają nowe makijażowe trendy. W tym roku jednym z kluczowych stylów makijażu jest make-up…
CZYTAJ

Multiplikacja korzyści dla anti-agingu Jak działa potrójny kwas hialuronowy?

Potrójny kwas hialuronowy to król anti-agingu i regeneracji skóry. Jego popularność w kosmetyce zabiegowej nie gaśnie. To zdecydowanie nie dziwi,…
CZYTAJ

Autorskie receptury i opatentowane składy Badania oraz rozwój suplementów diety

Współczesna dieta zachodnioeuropejska, szczególnie w okresie zimowym, bywa uboga w naturalne źródła niezbędnych, nienasyconych kwasów omega-3 – tłuste ryby morskie…
CZYTAJ

Kaszotto z warzywami

Doskonały pomysł na lekki obiad czy kolację. Łączy w sobie sycącą kaszę z soczystymi pomidorami malinowymi, cukinią oraz papryką. Smacznie,…
CZYTAJ

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita grubego. Ten złośliwy nowotwór jest drugim – po…
CZYTAJ

Hej, chcesz coś z Avonu? Artystka i ambasadorka marki – Cleo – dołącza do grona Konsultantek!

Po ogłoszeniu Cleo nową ambasadorką marki Avon, przyszedł czas na kolejny elektryzujący news! Wokalistka dołącza do grona Konsultantek, aby realizować…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita…
CZYTAJ

Milion. Aż tyle osób choruje w Polsce na niewydolność serca. Jak skutecznie diagnozować tę śmiertelną chorobę? 

- Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest w stanie…
CZYTAJ

Sen dobrem luksusowym. Co zrobić, by w końcu się wyspać?

W Światowym Dniu Snu eksperci przypominają, że zdrowy sen jest szczególnie ważny…
CZYTAJ

Okulary progresywne – jak działają i kto powinien ich używać?

Wraz z upływem lat, komfortowe widzenie obiektów znajdujących się w różnych odległościach…
CZYTAJ

8 marca 2024, mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi. Prof. Andrzej Bochenek, który wielokrotnie operował z prof. Religą wspomina tą wybitną postać

8 marca, 2024 roku mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi,…
CZYTAJ