Nowoczesna ortopedia z komórkami macierzystymi



Komórki macierzyste z tkanki tłuszczowej mogą różnicować się w chrząstki i kości, dzięki czemu są wykorzystywane w nowoczesnej ortopedii. Podane do chorego stawu, regenerują i odżywiają go, poprawiają jego ruchomość, a także zmniejszają stan zapalny i ból. Podnoszą tym samym komfort życia Pacjentów.

„Zapasowe” komórki.

Komórki, z których zbudowany jest nasz organizm dzielimy na:

– dojrzałe, które wchodzące w skład poszczególnych narządów i tkanek
– macierzyste, które są niedojrzałe i stanowią tzw. pulę zapasową.

Jeżeli w danej tkance dochodzi do uszkodzenia dojrzałych komórek budulcowych, komórki puli zapasowej upodabniają się pod względem budowy i pełnionej funkcji do komórek dojrzałych. Proces ten nazywamy dojrzewaniem i różnicowaniem się komórek macierzystych.

Różnicowanie w chrząstki i kości.

Komórki macierzyste, z własnej tkanki tłuszczowej, mogą różnicować się w chrząstki i kości. Dlatego podane dostawowo, dążą do:

– regeneracji i naprawy uszkodzonych chrząstek stawowych i tkanek
– zmniejszenia stanu zapalnego i bólu stawów.

Z tkanki tłuszczowej do stawów.

Jakie jest najlepsze źródło komórek macierzystych? Ze względu na dostępność i obfitość jest nim tkanka tłuszczowa, której z reguły mamy w nadmiarze. Jest w niej wielokrotnie więcej komórek macierzystych, niż w szpiku kostnym czy krwi obwodowej.

Liposukcja to metoda małoinwazyjna, która ogranicza ból i dyskomfort Pacjenta. Dzięki niej nie tylko modelujemy sylwetkę, ale mamy też dostęp do komórek macierzystych, które można przechowywać i wykorzystać w przyszłości.

Jak przebiega leczenie?

Szpital Pulsmed w Łodzi jest jedną z pierwszych w Polsce placówek, która wykorzystuje metodę Adi Stem, w leczeniu stanów zapalnych i zwyrodnieniowych stawów oraz uszkodzeń ścięgien i więzadeł. Komórki macierzyste izoluje się z fragmentu tkanki tłuszczowej, pobranej z okolic brzucha.

Następnie są one aktywowane, przy wykorzystaniu osocza bogatopłytkowego PRP i monochromatycznego światła LED. Metoda Adi Stem dotyczy procesu naświetlania materiału, przed podaniem, aby nie było zmian zapalnych, obrzęku i niekiedy bólu po podaniu do stawu. Ostatnim etapem jest podanie bezpośrednio do uszkodzonego stawu lub w okolicę uszkodzonego ścięgna (niekiedy dodatkowo dożylnie, w kroplowym wlewie).

Jakie schorzenia ortopedyczne?

Nowoczesną ortopedię, z zastosowaniem komórek macierzystych, Pulsmed stosuje w przypadku:

1. Choroby zwyrodnieniowej układu kostno-stawowego.
To postępujący proces uszkodzenia chrząstki stawowej i warstwy podchrzęstnej kości, który wywołuje ból i sztywność stawów. Jest następstwem przebytych stanów zapalnych, w tym również reumatoidalnego, urazów lub drobnych uszkodzeń, a czasem po prostu starzenia się organizmu.




2. Zaburzeń zrostu kostnego.

Brak zrostu kostnego, po przebytym złamaniu, może skutkować trwałymi uszkodzeniami aparatu ruchu. Czynniki, które utrudniają zrost kostny to: zaburzenia krążenia w miejscu urazu, nieprawidłowe unieruchomienie i nastawienie odłamków, przedwczesne usunięcie opatrunku gipsowego, zbyt szybkie uruchomienie złamanej kończyny lub źle prowadzona rehabilitacja.

3. Łokcia tenisisty i golfisty.

Stan zapalny nadkłykcia kości ramiennej:

– bocznego, nazywamy „łokciem tenisisty”. Najczęściej dotyczy osób, które pracują na komputerze i wykonują wzmożone ruchy nadgarstkiem, jak np. wkręcanie.
– przyśrodkowego, to inaczej „łokieć golfisty”. Najbardziej narażeni na niego są sportowcy (golfiści, tenisiści), osoby pracujące dużo przy komputerze, mechanicy czy stomatolodzy.

4. Uszkodzeń mięśni, ścięgien i więzadeł.

Najczęściej dochodzi do nich podczas uprawiania dyscyplin sportowych, ale również w życiu codziennym np. przy niefortunnym upadku, potknięciu się czy nieprawidłowym stąpnięciu. Mówimy wówczas o naciągnięciu, naderwaniu, skręceniu czy stłuczeniu. Dużo gorsze są urazy, podczas których dochodzi do przerwania ciągłości tkanek. Często wymagają interwencji chirurgicznej, która pociąga za sobą dłuższą rekonwalescencję.

5. Zespołu bólowego kręgosłupa i stawów.

Zwanego również zespołem przeciążeniowym. Dolegliwości bólowe z nim związane utrzymują się przez dłuższy okres czasu, zmienia się jedynie ich natężenie. Zwykle dotyczą odcinka szyjnego i lędźwiowego kręgosłupa, a związane są ściśle z patologią stawów międzykręgowych.

6. Zespołu cieśni nadgarstka.

Dolegliwości, które dominują w zespole cieśni nadgarstka to: mrowienie w okolicy nadgarstka, a także palca wskazującego i środkowego, stopniowy zanik mięśni kłębu, osłabienie odruchu chwytu, problemy z zaciśnięciem ręki w pięść oraz stopniowe sztywnienie dłoni.

Komórki macierzyste pozyskane z własnej tkanki tłuszczowej, a następnie podane w chore miejsce, powodują jego regenerację, odżywienie i poprawiają jego ruchomość. Dolegliwości bólowe, które wcześniej towarzyszyły Pacjentowi znikają, a komfort życia zdecydowanie się poprawia.

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ