Pajączki-Pękające naczynka



Pożegnaj pajączki na dobre

Czerwone lub niebieskie niteczki pojawiające się na naszej twarzy, ramionach i nogach to problem, który dotyczy coraz większej liczby osób. Na pękające naczynka skarżą się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Jak powstają charakterystyczne pajączki, jak im zapobiegać oraz w jaki sposób skutecznie się ich pozbyć?

Na problemy z cerą naczynkową skarży się dziś co druga kobieta, najczęściej zaczerwienienia pojawiają się w okolicy nosa, policzków i brody. W walce z pajączkami bardzo istotna jest odpowiednia pielęgnacja, a dzięki kosmetykom i nowoczesnym metodom leczenia możemy skutecznie uporać się z tym problemem.

Zapobiegaj i chroń-usuwanie pajączków

Pękające naczynka nazywane są także teleangiektazją. Polega ona na trwałym poszerzeniu naczynek krwionośnych, które znajdują się w powierzchownej warstwie naszej skóry. Mogą przyjąć postać czerwonych lub niebieskich nitek, a ich kolor zależy od tego czy dane naczynie zasilanie jest krwią tętniczą czy żylną.

Zaczerwienienia pojawiają się najczęściej na skutek gwałtownych zmian temperatur, wilgoci i wiatru. – Negatywnie na kondycję cery naczynkowej wpływa także spożywanie alkoholu, ostrych potraw, stosowanie niewłaściwych kosmetyków, stres oraz czynniki genetyczne – mówi Agnieszka Kowalczyk, kosmetolog, specjalista kosmetyki laserowej w Klinice Urody Mona Lisa. – Problem ten zdecydowanie częściej dotyczy kobiet, ponieważ za jego powstawanie odpowiedzialne są w dużej mierze damskie hormony, które wpływają na budowę naczyń krwionośnych. Jeżeli na skutek menopauzy lub ciąży gospodarka hormonalna została zachwiana, osłabia się wewnętrzna struktura naczynek i ryzyko wystąpienia pajączków jest zdecydowanie większe – dodaje Agnieszka Kowalczyk.



Aby zapobiegać zaczerwienieniom, powinniśmy przede wszystkim wystrzegać się wysokich temperatur. Mycie twarzy w gorącej wodzie, sauna, kąpiele słoneczne oraz wizyty w solarium są zachowaniami, które negatywnie wpływają na naszą cerę.  – Dodatkowo do powstawania pajączków przyczynić może się niewłaściwa pielęgnacja skóry, używanie kosmetyków na bazie alkoholu, mięty pieprzowej czy stosowanie gruboziarnistych pilingów ścierających naskórek – mówi Agnieszka Kowalczyk.

Wzmocnić ścianki naczyń krwionośnych i poprawić kondycję naszej cery możemy także za pomocą odpowiednio zbilansowanej diety. W codziennym menu nie powinno zabraknąć produktów bogatych w witaminę C, jak kalafior, kapusta biała, pomidory, owoce cytrusowe oraz kiszonki. A także takich, które zawierają dużą ilość witaminy B2, niezbędnej do odpowiedniego funkcjonowania skóry.

Pękające naczynka do likwidacji

Dieta, unikanie słońca i gorących temperatur, to jednak nie wszystko. Jednym z najważniejszych elementów w walce z uporczywymi pajączkami jest bowiem odpowiednia pielęgnacja naszej skóry. – Wybierając kosmetyki, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na ich skład. Na cerę naczynkową bardzo dobrze wpływają preparaty zawierające wyciąg z arniki górskiej, ekstrakt z miłorzębu japońskiego, krzem, witaminę C, PP oraz witaminę K – mówi Agnieszka Kowalczyk, kosmetolog, specjalista kosmetyki laserowej w Klinice Urody Mona Lisa. – Kremy powinny być bezzapachowe, powinny chronić naszą skórę przed promieniami UV, chłodem i wszelkiego rodzaju podrażnieniami – dodaje.

Jeżeli jednak naszych pajączków nie możemy pozbyć się za pomocą tradycyjnych metod, warto wówczas skorzystać z nowoczesnych sposobów, jak laserowe zamykanie naczyń. Zabieg ten pozwala nie tylko zlikwidować pajączki, ale również korzystnie wpływa na redukcję rumienia. – Zabieg przeprowadzony przy użyciu nowoczesnego lasera diodowego Varilite Iridex, który posiada certyfikaty FDA i CE jest bezpieczny, bezbolesny, skuteczny, a efekty widoczne są właściwie od zaraz – mówi Agnieszka Kowalczyk z Klinice Urody Mona Lisa. – Laser poprzez emisję wiązki energii przechodzącej przez warstwę tkanki skórnej, powoduje zaciśnięcie i zniszczenie naczynka krwionośnego, które następnie w trakcie normalnych procesów metabolicznych zostaje wchłonięte przez otaczające je tkanki – dodaje Agnieszka Kowalczyk.

Aby pozbyć się drobnych i pojedynczych pajączków wystarczy poddać się jednemu zabiegowi, jednak, gdy zmiany są nieco większe, naświetlenia należy powtórzyć od 2 do 5 razy, w odstępie nie mniejszym niż cztery tygodnie. Bardzo ważne jest, aby kuracja przeprowadzana była przez wykwalifikowanych specjalistów wykorzystujących do zabiegów tylko najnowocześniej klasy sprzęt, który zapewni pacjentowi cakowite bezpieczeństwo.

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ