Kosmetolog radzi – maski, maseczki… – jak je wybierać i jak ich używać, żeby przyniosły pożądane efekty



Żelowe, kremowe, glinkowe lub typu peel-off – rodzajów maseczek jest bardzo wiele, a każda z nich wykazuje nieco inne działanie. Kiedyś maski kosmetyczne były autonomicznymi zabiegami stosowanymi tylko przez nielicznych, dziś są częścią złożonego procesu pielęgnacji cery. A warto się do nich przekonać! Ten rodzaj preparatów przy odpowiednim doborze składników aktywnych potrafi dać natychmiastowe i spektakularne rezultaty, przewyższające działanie chociażby tradycyjnych kremów.

Dlaczego tak skuteczne?

Maseczki kosmetyczne charakteryzują się wysoką zawartością skoncentrowanych składników aktywnych, co z jednej strony pozwala osiągnąć szybkie i widoczne od razu efekty, z drugiej jednak jest powodem, dla którego nie można stosować ich zbyt często, gdyż rezultaty będą zgoła inne od zamierzonych.

Nadmierne użycie maski do cery tłustej może skutkować jej przesuszeniem, natomiast nakładana zbyt często maska nawilżająca może prowadzić do powstania łojotoku. Działanie maseczek zależy głównie od ich składu. Wyróżnia się preparaty nawilżające i odżywcze, liftingujące, oczyszczające, tonizujące, rozgrzewające lub pobudzające.

Można stosować je nie tylko na twarz, ale także szyję i dekolt, a specjalnie preparaty np. do redukcji cellulitu można nakładać także na uda, brzuch czy pośladki. Za każdym razem dzięki intensywnej ingerencji preparatu w głębokie warstwy naskórka efekty wizualne są wyraźne, a skutki regularnej pielęgnacji – długotrwałe.

Właściwe stosowanie krok po kroku

Aby zwiększyć skuteczność działania maski, najlepiej zastosować ją wieczorem przed położeniem się spać. Wtedy bowiem skóra przygotowuje się do intensywnej regeneracji, rozluźnia się i jest w stanie zaabsorbować większą ilość substancji aktywnych.

Przed nałożeniem preparatu należy oczyścić dokładnie cerę tak, aby składniki maski mogły bez przeszkód wniknąć w głębokie warstwy skóry. Pomoże w tym również wysoka temperatura, która otworzy pory – warto więc stosować maseczki podczas gorącej kąpieli w wannie.

Przed nałożeniem preparatu można poprawić krążenie krwi i usunąć obumarły naskórek poprzez zastosowanie peelingu. Maseczki należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta – niektóre wchłaniają się samoistnie, inne należy pozostawić do zaschnięcia. Maseczek nie należy też stosować na okolice oczu i ust – skóra w tych rejonach jest wyjątkowo wrażliwa, więc intensywne działanie produktu kosmetycznego mogłoby ją podrażnić.

Warto, aby osoby skłonne do alergii przed zastosowaniem nowego kosmetyku wykonały test na niewidocznej części ciała – pozwoli to uzyskać pewność, że żaden ze składników preparatu nie spowoduje uczulenia.



Kosmetyk dla każdego

Maseczki dzielić można ze względu na funkcje, konsystencję, sposób nakładania czy obszary działania. Biorąc pod uwagę rolę preparatu, wyróżnia się maski nawilżające, oczyszczające, rozpulchniające czy liftingujące. Jeśli chodzi o ich formę, dostępne są produkty miękkie, których niewchłonięty nadmiar usuwa się np. wacikiem kosmetycznym oraz twarde, które zasychają tworząc na twarzy skorupkę lub cienką, unieruchamiającą mięśnie twarzy warstwę. Niektóre z nich usuwa się za pomocą mleczka lub letniej wody, inne – jak np. maski peel-off – zdziera z powierzchni skóry.

– Wybór dobrej maseczki nie jest wcale taki prosty – mówi Agnieszka Kulak – kosmetolog marki Apis Natural Cosmetics, specjalizującej się w produkcji profesjonalnych kosmetyków pielęgnacyjnych do zabiegów dla gabinetów kosmetycznych a także kosmetyków do domowego użytku.

-Natura wciąż odkrywa przez biotechnologami ogromne możliwości, dzięki czemu powstają coraz to nowocześniejsze kompleksy składników aktywnych, nierzadko opartych na egzotycznych roślinach z najdalszych zakątków świata. Dzisiaj już wiemy, że wyciągi z pereł morskich, kawioru i złotych alg wykazują działanie głęboko nawilżające i rozświetlające, a np. olejek arganowy i masło Shea przynoszą ulgę cerze suchej.

Brazylijskie jagody acai czy tybetańskie owoce goji zapobiegają powstawaniu zmarszczek i wykazują silne działanie detoksykujące, podczas gdy minerały z Morza Martwego doskonale odżywiają skórę, poprawiają też metabolizm komórkowy i dynamikę krążenia podskórnego, dzięki temu skóra jest lepiej dotleniona. Także dobrze znane nam owoce czy warzywa wykorzystywane są w innowacyjny sposób

– nie tak dawno okazało się np., że świetne w pielęgnacji anty-aging są np. komórki macierzyste z pomarańczy, która dotąd kojarzona była raczej z oczyszczaniem twarzy czy też walką z trądzikiem – dodaje Agnieszka Kulak z Apis Natural Cosmetics.

Kolejne kroki w procesie pielęgnacji

W zależności od rodzaju, maseczkę pozostawia się na twarzy zazwyczaj od 10 do 20 minut. Po jej usunięciu skóra jest widocznie gładsza, bardziej promienna i napięta. Kolejnym etapem pielęgnacji powinno być nałożenie kremu dostosowanego do rodzaju skóry.

Maski kosmetyczne są bardzo skuteczne, jednak czasem mogą istnieć przeciwwskazania do ich stosowania. Takimi warunkami mogą być alergie, niezagojone blizny, poparzenia czy stany zapalne skóry. Przed zastosowaniem na te miejsca intensywnie działającego kosmetyku warto skonsultować się z lekarzem-dermatologiem, który oceni stan cery, a także pomoże dobrać najodpowiedniejszy preparat.

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ

4 nieoczywiste fakty o diecie ketogennej

Dieta ketogenna najczęściej kojarzy się z siłownią czy odchudzaniem. Tylko 11 proc. Polaków wie, że jest ona niefarmakologiczną metodą leczenia…
CZYTAJ

Radosna Wielkanoc z HARIBO

W czasie Wielkanocy na stołach i w koszyczkach królują kolorowe jajka, kurczaczki i zajączki. Znajdziemy je także w limitowanych produktach…
CZYTAJ

Przepis na owsiany pudding chia z kaszką i owocami – dla małych i dużych miłośników zdrowych przekąsek!

Roślinny pudding chia z mlekiem owsianym, kaszką owsianą i owocami to świetna opcja na śniadanie lub zdrową przekąskę w ciągu…
CZYTAJ

Dieta dla zestresowanych – co jeść, aby zmniejszyć napięcie nerwowe?

To, co jemy, wywiera ogromny wpływ nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale także na funkcjonowanie mentalne. Wybór odpowiednich składników…
CZYTAJ

Make-up no make-up trendem wiosny Pielęgnacja i makijaż w duecie

Wiosna to czas, gdy na scenę wkraczają nowe makijażowe trendy. W tym roku jednym z kluczowych stylów makijażu jest make-up…
CZYTAJ

Multiplikacja korzyści dla anti-agingu Jak działa potrójny kwas hialuronowy?

Potrójny kwas hialuronowy to król anti-agingu i regeneracji skóry. Jego popularność w kosmetyce zabiegowej nie gaśnie. To zdecydowanie nie dziwi,…
CZYTAJ

Autorskie receptury i opatentowane składy Badania oraz rozwój suplementów diety

Współczesna dieta zachodnioeuropejska, szczególnie w okresie zimowym, bywa uboga w naturalne źródła niezbędnych, nienasyconych kwasów omega-3 – tłuste ryby morskie…
CZYTAJ

Kaszotto z warzywami

Doskonały pomysł na lekki obiad czy kolację. Łączy w sobie sycącą kaszę z soczystymi pomidorami malinowymi, cukinią oraz papryką. Smacznie,…
CZYTAJ

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita grubego. Ten złośliwy nowotwór jest drugim – po…
CZYTAJ

Hej, chcesz coś z Avonu? Artystka i ambasadorka marki – Cleo – dołącza do grona Konsultantek!

Po ogłoszeniu Cleo nową ambasadorką marki Avon, przyszedł czas na kolejny elektryzujący news! Wokalistka dołącza do grona Konsultantek, aby realizować…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita…
CZYTAJ

Milion. Aż tyle osób choruje w Polsce na niewydolność serca. Jak skutecznie diagnozować tę śmiertelną chorobę? 

- Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest w stanie…
CZYTAJ

Sen dobrem luksusowym. Co zrobić, by w końcu się wyspać?

W Światowym Dniu Snu eksperci przypominają, że zdrowy sen jest szczególnie ważny…
CZYTAJ

Okulary progresywne – jak działają i kto powinien ich używać?

Wraz z upływem lat, komfortowe widzenie obiektów znajdujących się w różnych odległościach…
CZYTAJ

8 marca 2024, mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi. Prof. Andrzej Bochenek, który wielokrotnie operował z prof. Religą wspomina tą wybitną postać

8 marca, 2024 roku mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi,…
CZYTAJ