Nadpotliwość – dyskomfort, z którym można wygrać



Dla większości z nas skutecznym sposobem hamowania wydzielania potu są antyperspiranty. Są jednak osoby, dla których plamy pod pachami widoczne na koszulce, czy wilgotne dłonie bywają utrapieniem przez cały rok. Czy istnieje efektywny sposób na pozbycie się tej dolegliwości? Na to pytanie odpowiada dr n. medycznych Krzysztof Jakubowski, Kierownik Medyczny ESTELL.

 

Potliwość idiopatyczna, czyli wynikająca z nadaktywności gruczołów potowych, to problem dotykający nawet 10 proc. społeczeństwa. Przyczyną tak zwanej nadpotliwości są uwarunkowania genetyczne. Osoby dotknięte tą dolegliwością, pomimo stosowania antyperspirantów, intensywnie się pocą. Wzmożone wydzielanie potu następuje w sytuacjach stresowych, czy chociażby podczas cieplejszych dni. Jest to dosyć niekomfortowa sytuacja, powodująca, że osoby z tym problemem często tracą pewność siebie, co w konsekwencji odbija się na ich życiu prywatnym i zawodowym.

 

Istnieje kilka metod, dzięki którym można sobie poradzić z nadpotliwością. Przede wszystkim zalecane jest stosowanie silnych antyperspirantów dostępnych w aptekach, a także preparatów stosowanych doustnie. Dodatkowo, ubrania które nosimy powinny być wykonane z przewiewnych materiałów, należy również unikać ubrań ze sztucznych włókien. Gdy te podstawowe sposoby nie przynoszą pożądanych efektów warto rozważyć możliwości, jakie daje medycyna estetyczna.

 

Pacjenci, którzy zmagają się z problemem nadmiernego pocenia mogą skorzystać z zabiegu z użyciem toksyny botulinowej, z którego korzysta coraz więcej osób zmagających się z problemem nadpotliwości. Jest to sposób nieinwazyjny i nie powoduje radykalnych zmian w naszym organizmie.

 

– Zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej polega na wstrzyknięciu botoksu w miejsce występowania gruczołów potowych. Dzięki temu ich praca zostaje zahamowana, co uniemożliwia wydzielanie potu. Skuteczność zabiegu polega na tym, że botoks poraża zakończenia nerwowe, powodując blokowanie nadmiernego wydzielania potu, a nie jedynie maskowanie, jak to jest w przypadku stosowania ogólnodostępnych środków. Poza tym, toksynę botulinową wstrzykuje się w konkretne miejsce. Sam zabieg trwa około 30 minut – tłumaczy Krzysztof Jakubowski z Kliniki Medycyny Estetycznej ESTELL.




Dbając o dobre samopoczucie pacjenta, lekarz może podać znieczulenie miejscowe, ponieważ podczas wprowadzania botoksu możliwe jest odczuwanie dyskomfortu. Jednak drobne niedogodności podczas zabiegu rekompensuje to, że bezpośrednio po nim możemy wrócić do normalnego funkcjonowania. Kolejną zaletą tej metody są bardzo szybkie efekty. Pierwsze zmiany powinniśmy zobaczyć już po 3-5 dniach po zabiegu.

 

– Pełne efekty pojawiają się po około 2 tygodniach. Po tym czasie zapraszamy pacjenta na kontrolę. Jest to rutynowa czynność, którą wykonujemy w trosce o jego zdrowie i zadowolenie. Warto podkreślić, że efekty zabiegu utrzymują się od 6 miesięcy do nawet roku. W przypadku regularnego poddawania się zabiegowi, po około 3 latach praca gruczołów potowych ulega regulacji – mówi Krzysztof Jakubowski z ESTELL.

 

Należy pamiętać, że metoda z zastosowaniem botoksu nie jest przeznaczona dla wszystkich. Wśród przeciwskazań są m.in. zaburzenia układu sercowo-naczyniowego i nerwowego, choroby mięśni, choroba Alzheimera czy ALS, przyjmowanie niektórych leków oraz ciąża i okres karmienia piersią. Również skaleczenia, stany zapalne skóry czy opryszczka nie pozwalają lekarzowi na przeprowadzenie zabiegu.

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ