Nadmierna potliwośc. Gdy oblewa nas pot



Wilgotne pachy, dłonie, stopy, plecy – nadmierna potliwości jest problemem wyjątkowo uciążliwym, a jej objawy nasilają się szczególnie latem. Jakie są przyczyny dokuczliwego pocenia się i jak sobie z nim radzić? 

Zwracanie uwagi na dobieranie garderoby w taki sposób, by nie było na niej widać mokrych plam czy konieczność nawet kilkukrotnej zmiany ubrań w ciągu dnia bywa frustrująca.

Prawdziwym koszmarem jest też sama myśl o konieczności podania komuś ręki. Nic dziwnego,  że problem nadmiernej potliwości dla wielu osób może być źródłem kompleksów. Na szczęście można sobie z nim poradzić.

 Nadmierne pocenie się, to nie przelewki

Wydzielanie potu jest mechanizmem całkowicie naturalnym – dzięki niemu nasze ciało utrzymuje prawidłową temperaturę. Pot wydzielany jest przez gruczoły, których na ciele człowieka znajduje się około trzech milionów

– Lato to okres, w którym każdy się poci i jest to całkowicie naturalne, ponieważ pracę gruczołów potowych wzmagają wysokie temperatury. Jednak niektóre osoby bez względu na porę roku mają wilgotne dłonie, stopy czy okolice pach – wtedy zwykle oznacza to, że mamy do czynienia z nadpotliwością miejscową. Gdy dolegliwość dotyczy całego ciała, mówimy o nadpotliwości uogólnionej – wyjaśnia Anna Borowiak z Centrum Dermatologii Estetycznej Lenis w Poznaniu.

Nadmierne pocenie się ma wiele przyczyn. Może być związane z naszymi emocjami – często mamy z nim do czynienia w sytuacjach stresujących, na przykład podczas egzaminów czy spotkań biznesowych. Może to być dolegliwość dziedziczna lub objaw związany z zaburzeniami gospodarki hormonalnej i chorobami, na przykład nadczynnością tarczycy czy cukrzycą. Do zwiększonego wydzielania potu przyczynia się także otyłość.



Jak radzic sobie z nadmierną potliwością, czyli, żeby nie dać plamy

Sposobów radzenia sobie z nadmiernym pocenie się  jest wiele. Codzienny prysznic, zwłaszcza latem, a także unikanie ostrych i słonych potraw może pomóc wygrać walkę z potem, a przynajmniej zmniejszyć przykre objawy. Warto także odpowiednio dobierać garderobę i wybierać przede wszystkim naturalne tkaniny. W upały świetnie sprawdza się na przykład len. Dobrze jest także usuwać włoski pod pachami, dzięki czemu łatwiej będzie zadbać o higienę i zmniejszyć ilość bakterii w tej okolicy.

modanaurode.pl  -  nadmierna potliwosc

W aptekach i drogeriach jest mnóstwo produktów – dezodoranty, antyperspiranty czy zasypki, a także specjalistyczne preparaty, których zadaniem jest zmniejszenie wydzielania potu.

Takie specyfiki zwykle jednak sprawdzają się w przypadku osób, które zmagają się z intensywniejszym poceniem związanym z wysokimi temperaturami. Jeśli natomiast mamy do czynienia z nadpotliwością konieczna może być konsultacja z lekarzem i przyjmowanie przepisanych przez niego leków, które nieco zatrzymają wydzielanie potu.

By na dłużej wyeliminować ten problem, coraz częściej stosuje się także

zabiegi z użyciem toksyny botulinowej. – Przy użyciu bardzo cienkiej igły niewielką ilością botoksu punktowo ostrzykujemy miejsca o zwiększonej potliwości, na przykład pachy czy dłonie. Powoduje to zablokowanie neuroprzekaźników, dzięki którym pracują gruczoły potowe, a w konsekwencji – znaczące ograniczenie pocenia – wyjaśnia Anna Borowiak zCentrum Dermatologii Estetycznej Lenis.

– Efekt utrzymuje się przez około pół roku. Kolejne zabiegi mogą przedłużyć działanie preparatu nawet do roku – dodaje. Ta metoda nie może być jednak stosowana u wszystkich. Przeprowadzenie takiej terapii jest wykluczone u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Przeciwwskazaniem są także aktywne stany zapalne lub infekcje skórne na obszarze, który ma obejmować zabieg. Nadpotliwości nie można też w ten sposób leczyć u osób zmagających się z zaburzeniami przewodnictwa nerwowo-mięśniowego lub nadwrażliwością na składniki preparatu.

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ