Jak nie mylić pojęć w medycynie estetycznej?



Obecnie mamy do czynienia z tak dużą ilością zabiegów medycyny estetycznej, że wielu pacjentów czuje dyskomfort przed wyborem konkretnej metody. Jeśli każdy zabieg działa i każdy jest najlepszy, to który należy wybrać? Ten tańczy, czy droższy? U kosmetyczki, czy u lekarza? Przed podjęciem decyzji, może pomoże ten tekst porządkujący kilka istotnych pojęć z zakresu poprawiania urody.

 

Jak wybrać miejsce zabiegu?

Ważne jest nie tylko to, jaką metodę odmładzania czy poprawiania urody wybierzemy, ale i to, gdzie ją wykonamy. Wcześniej należy się zastanowić, czy np. kosmetyczka powinna wykonywać tak skomplikowany zabieg, jak podanie pod skórę nici liftingujących? Przecież użycie nici wymaga niemałej precyzji, wprawnej ręki oraz bardzo dobrej znajomości anatomii.

Czyli najogólniej mówiąc, wymaga wiedzy lekarskiej. Inną sprawą jest, czy np. lekarz stomatolog jest właściwą osobą do odmładzania pacjenta botuliną? Ważne, że jest to lekarz z ogromną znajomością anatomii i fizjologii twarzy. Zachęcam do zapoznania się z kwalifikacjami poszczególnych zawodów. Warto wiedzieć, gdzie i jakim zabiegom się poddać, by zwyczajnie nie zrobić sobie krzywdy…

Czym jest osocze bogatopłytkowe?,

Pacjenci bardzo często pytają o zabieg z komórkami macierzystymi i regeneracyjnymi, ale ten tańszy. Myślą o osoczu, uważając, że jest to również zabieg z komórkami macierzystymi i regeneracyjnymi. Nic bardziej mylnego. Osocze nie posiada komórek, a jedynie płytki. A ponieważ w płytkach znajdują się czynniki wzrostu, to właśnie one mobilizują nasze komórki do pracy.

Dlatego działanie zabiegu z użyciem osocza polega głównie na odżywieniu i stymulacji skóry, a nie na jej odbudowie i regeneracji od środka, jak w przypadku metody z użyciem komórek macierzystych i regeneracyjnych. Aby się nie pomylić, zawsze można zapytać lekarza o czas i cenę zabiegu. Ten z użyciem komórek jest znacznie droższy, a procedura ich separacji z krwi lub tłuszczu pacjenta jest znacznie dłuższa niż proces pozyskania osocza bogatopłytkowego.




Czy komórki pozyskujemy z tkanki tłuszczowej?

Generalnie uważa się, że tkanka tłuszczowa jest bogata w komórki macierzyste i regeneracyjne, ale co ważne – przeszczep tkanki tłuszczowej nie jest przeszczepem komórek macierzystych. Żeby tak było, najpierw musielibyśmy wyreparować komórki z części odessanego tłuszczu, a następnie zmieszać je z pozostałą częścią tkanki tłuszczowej. W ten sposób uzyskujemy tzw. graft komórkowo-tłuszczowy.

Tymczasem przeszczep samej tkanki tłuszczowej, która jest bogata w komórki macierzyste to nie jest graftem komórkowo-tłuszczowym. Te pojęcia warto rozróżnić, ponieważ efekty są skrajnie różne. Zabieg z wyseparowanymi komórkami macierzystymi i regeneracyjnymi z tkanki tłuszczowej lub krwi jako jedyny regeneruje tkankę podskórną, a w konsekwencji jako jedyny odmładza wizualnie nawet o dekadę.

Które nici i lasery wybrać?

Kolejnymi metodami, o których dobrze jest wiedzieć więcej, są nici i lasery. Spośród nici rozróżniamy: nici proste i screw (które mają zadanie regeneracyjne i lekko unoszące skórę), nici z haczykami (zakładane, by podnieść skórę jeszcze wyżej) oraz nici Happy Lift. Aby dobrać nici odpowiednie do potrzeb i oczekiwań pacjenta, warto udać się wcześniej na  konsultację do lekarza.

Jeśli natomiast chodzi o lasery, tu rozróżnienie jest jeszcze ważniejsze. Dostępne są: fraksel ablacyjny oraz erbowo-szklany laser frakcyjny nieablacyjny. O ile ten pierwszy doprowadza do uszkodzenia naskórka i często skóry, a zabieg jest bolesny, o tyle ten drugi odparowuje naskórek. Ten zabieg jest prawie bezbolesny, natomiast promienie lasera penetrują głębiej, bo na całą grubość skóry. Ten drugi jest laserem z wyboru do leczenia blizn.

Dr Urszula Brumer

Informacje o ekspercie:

Dr Urszula Brumer – lekarz medycyny estetycznej, autorka bloga www.urszulabrumer.pl oraz wielu artykułów prasowych dot. medycyny estetycznej. Właścicielka kliniki specjalizującej się w zakresie zabiegów preparatami autologicznymi „Dr Urszula Brumer Medycyna Młodości” – www.drbrumer.pl. To pierwsza w Polsce klinika stosująca własne komórki pacjenta do leczenia m.in. blizn.

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ

4 nieoczywiste fakty o diecie ketogennej

Dieta ketogenna najczęściej kojarzy się z siłownią czy odchudzaniem. Tylko 11 proc. Polaków wie, że jest ona niefarmakologiczną metodą leczenia…
CZYTAJ

Radosna Wielkanoc z HARIBO

W czasie Wielkanocy na stołach i w koszyczkach królują kolorowe jajka, kurczaczki i zajączki. Znajdziemy je także w limitowanych produktach…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność,…
CZYTAJ