Usuwasz pieprzyk lub znamię? Sprawdź o czym musisz pamiętać!



Na usunięcie pieprzyka, brodawki czy znamienia decydujemy się zarówno ze względów estetycznych jak i medycznych. Z jednej strony nie podobają nam się wszelkie zmiany na skórze, zwłaszcza te większe i bardziej widoczne.

Z drugiej zaś usunięcie barwnikowych znamion to także ważny element profilaktyki raka skóry. Realne ryzyko przekształcenia się takich zmian skórnych w komórki nowotworowe powoduje, że wolimy podjąć decyzję o ich usunięciu.

Sprawdzamy, jakie metody usunięcia niechcianych znamion są najlepsze i co powinniśmy wiedzieć o pielęgnacji miejsca po zabiegu.  

Pokaż znamię specjaliście

Jeśli tylko zauważymy na naszej skórze znamię w postaci pieprzyka, brodawki czy innej niepokojącej zmiany skórnej, powinniśmy możliwie jak najszybciej udać się do dermatologa. Istnieje wiele rodzajów zmian skórnych i metod ich usuwania, dlatego kluczowa jest odpowiednia diagnoza specjalisty i optymalny dobór sposobu pozbycia się nieestetycznej „ozdoby”. Lekarz po wykonaniu badania dermatoskopem podejmie decyzję i zaproponuje najkorzystniejsze rozwiązanie.

 

Popularna metoda chirurgiczna

Metody usunięcia zmian skórnych dobiera się w zależności od wielkości oraz rodzaju znamiona. W przypadku obecności komórek nowotworowych lekarz zazwyczaj zaleca metodę chirurgiczną, polegającą na wycięciu złośliwego fragmentu tkanki razem z odpowiednim marginesem, tak aby uniknąć jej ponownego pojawienia się.

Po upływie 2-3 tygodni od uszkodzenia skóry,  powierzchnia rany ulega zamknięciu przez nowo powstałą tkankę, natomiast proces gojenia głębszych warstw skóry (faza przebudowy) trwa kilka miesięcy. Wczesne rozpoczęcie leczenia świeżej blizny pozytywnie wpływa na proces gojenia oraz hamuje wzrost tkanki łącznej, prowadzący do powstawania blizn przerostowych i bliznowców.

Aby blizna zagoiła się szybko i skutecznie, warto stosować odpowiednie preparaty, najlepiej takie, które zawierają heparynę, alantoinę czy wyciąg z cebuli. Contractubex plastry na blizny o intensywnym działaniu, do stosowania na noc, to produkt, który zapewnia skuteczne leczenie świeżych blizn po zamknięciu rany.

Stosowanie plastrów przez okres co najmniej 3 miesięcy, zapobiega tworzeniu wypukłych przebarwionych blizn. Plaster chroni również wrażliwy obszar blizny i łagodzi swędzenie, pieczenie  i uczucie napięcia, które często towarzyszą procesowi tworzenie blizn.

 

Laser czy kriochirurgia?

Jeśli zmiany skórne są łagodne zaleca się metodę laserową lub kriochirurgię. Usunięcie znamion laserem jest co prawda mniej uciążliwym zabiegiem, ale także powoduje, że nie można wykonać badania histopatologicznego. Dlatego konieczna jest w tym wypadku pewność, że nie mamy do czynienia z komórkami rakowymi.

Z kolei metoda kriochirurgiczna jako jedyna nie wiąże się z powstaniem blizny po zabiegu i do tego jest bezbolesna. Polega ona na miejscowym zastosowaniu zimna, które zamraża naczynia, w skutek czego tkanka chorobowa zostaje oddzielona od zdrowej.




Odpowiednie podejście

Pamiętajmy, że wycinanie pieprzyków i znamion stosuje się w szczególności z powodu zaleceń zdrowotnych, w drugiej kolejności funkcjonalnych (kiedy znamię, pieprzyk, lub brodawka znajduje się w miejscu utrudniającym nam codzienne funkcjonowanie), a dopiero potem estetycznych. Jeśli zdecydujemy się na zabieg, miejmy świadomość, że najlepiej zrobić go teraz, kiedy jeszcze nie musimy chronić skóry przed słońcem.

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ