Jak dbać o protezę zębową?



Jak dbać o protezę zębową?

Sztuczne zęby, podobnie jak prawdziwe, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Utrzymanie protezy we właściwej higienie jest niezwykle ważne dla zdrowia, estetyki oraz zachowania neutralnego zapachu z ust. Wyjaśniamy jak prawidłowo czyścić i przechowywać ruchome protezy zębowe.

Niebezpieczne skutki zaniedbań

Wyjmowane protezy zębowe wykonane są najczęściej z akrylu lub połączenia akrylu z metalem. Taka porowata struktura sprzyja tworzeniu się płytki, składającej się z matrycy oraz groźnych drobnoustrojów (bakterii i grzybów drożdżopodobnych). W warunkach fizjologicznej równowagi nie stanowi to wprawdzie zagrożenia dla zdrowia, jednak na skutek resztek pożywienia, przedostających się po jedzeniu między protezę a dziąsła, często dochodzi do namnożenia się drobnoustrojów i powstania zróżnicowanych struktur. To z kolei może prowadzić do stanów zapalnych i infekcji błony śluzowej jamy ustnej i gardła, a także nieprzyjemnego zapachu z ust.



Z tego względu nieodzownym elementem prawidłowego dbania o protezę powinno być jej czyszczenie po każdym posiłku przez minimum 2-3 minuty. W tym celu najlepiej korzystać ze specjalistycznej szczoteczki do protez posiadającej dwie główki, ewentualnie ze szczoteczki do zębów o twardym włosiu lub szczoteczki do rąk.

Podczas mycia, należy starannie szczotkować wszystkie powierzchnie protezy, szczególnie te które stykają się z błoną śluzową i używać wyłącznie past i proszków do tego przeznaczonych. Tylko takie środki nie uszkadzają powierzchni protezy i jednocześnie działają antybakteryjnie. Pamiętajmy również, aby przed ponownym umieszczeniem protezy w jamie ustnej, dokładnie opłukać ją pod bieżącą wodą.
Myjka do protez zębowych

Kłopot w tym, że taka tradycyjna metoda czyszczenia bywa czasochłonna i kosztowna, a w dodatku nie umożliwia całkowitego usunięcia z protezy kamienia, który uległ przebarwieniom od kawy, herbaty czy papierosów. Dlatego gdy nasza proteza zębowa jest brudna, oblepiona kamieniem i pełna przebarwień, powinniśmy niezwłocznie skierować się do kliniki lub gabinetu stomatologicznego, wyposażonego w specjalistyczną myjkę do protez.

– Urządzenie pozwala w kwadrans usunąć z protezy zębowej, aparatu ortodontycznego czy szyny, groźną płytkę bakteryjną, kamień nazębny, a także osady z kawy czy tytoniu, dzięki czemu proteza po czyszczeniu wygląda niemal jak nowa. Takie czyszczenie sztucznych zębów, bardzo popularne zwłaszcza na zachodzie Europy, w Polsce dopiero jednak raczkuje – mówi lek. stom. Adrianna Badora z Centrum Implantologii i Ortodoncji w Brennej, które jest jednym z niewielu kraju, w którym pacjenci mają możliwość wyczyszczenia protezy zębowej przy pomocy innowacyjnego urządzenia. Koszt czyszczenia protezy zębowej przy pomocy specjalistycznej to 200 zł.

Stop gorącej wodzie i przetrzymywaniu protezy w szklance

W trosce o stan naszej protezy i zdrowia, musimy również pamiętać, że bezwzględnie zakazane jest przechowywanie sztucznej szczęki w szklance z wodą. – Wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi zarazków. Dlatego też na noc lepiej umieścić protezę w specjalnym, szczelnym pojemniku, a przed kolejnym założeniem na chwilę zanurzyć ją w wodzie, co zniweluje wrażenie „za ciasnej protezy”. Niewskazane jest również mycie protezy gorącą wodą, ponieważ może ona ulec deformacji – kończy dr Adrianna Badora.

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ