Chcesz mieć dobrą pamięć-Zadbaj o zęby



Do niezliczonej ilości powodów, dla których powinniśmy dbać o własne zęby, śmiało możemy dopisać kolejny.

Skandynawscy naukowcy odkryli bowiem istotne powiązanie, pomiędzy liczbą posiadanych naturalnych zębów, a zdolnością do wykonywania zadań pamięciowych.  

Zdrowe zęby to lepsza pamięć

Osoby, które mają mniej własnych zębów, gorzej wypadają w testach pamięciowych – to główny, a zarazem najważniejszy wniosek, płynący z badania przeprowadzonego przez naukowców z Umea University i Stockholm University w Szwecji, a także badaczy z Institute of Clinical Dentistry w norweskim Tromso.

Badanie przeprowadzono na grupie 273 osób u których wykryto niewielką, lecz wyraźną zależność pomiędzy stanem uzębienia, a wydolnością pamięci. Osoby mogące pochwalić się pełnym uzębieniem, charakteryzowały się średnio o 4 proc. lepszą pamięcią, niż osoby posiadające mniej niż 20 własnych zębów. Co ważne, zależność ta nie zanikała nawet wtedy, gdy brano pod uwagę wiek badanych.

Impulsy i specyficzna dieta

Jak sądzą naukowcy, przyczyną takich wyników, są prawdopodobnie impulsy, generowane w wyniku ruchu wyposażonej w zęby szczęki, które docierając do mózgu przetwarzane są w sygnały stymulujące pamięć. Zdecydowanie mniej podobnych impulsów generują osoby bezzębne, a to z kolei odbija się na ich problemach z pamięcią i koncentracją. Niestety, problemu nie rozwiązuje zastąpienie naturalnych zębów, nawet najlepszą protezą.




lek. stom. Adrianna Badora

 – Dotąd wydawało się oczywiste, że problemy z pamięcią dotyczą przede wszystkim osób starszych, jednak tylko nieliczni wiązali zaniki pamięci z brakiem własnego, zdrowego uzębienia – mówi lek. stom. Adrianna Badora z Centrum Implantologii i Ortodoncji w Brennej i dodaje, że wpływ na wynik eksperymentu mogło mieć także to, że bardzo wielu pacjentów, cierpiących na braki zębowe, unika spożywania twardych i trudnych do pogryzienia produktów, poczynając od orzechów włoskich czy migdałów, które są przecież źródłem wielu nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin i minerałów, wpływających na pamięć i koncentrację.

Wpływ zębów na organizm

Wyniki badania nie powinny być jednak dla nas dużym zaskoczeniem, ponieważ już od dawna znany jest szereg innych dowodów, potwierdzających wpływ stanu uzębienia na funkcjonowanie organizmu.

lek. stom. Adrianna Badora

 – Z liczbą zębów, posiadanych przez człowieka, związane jest m.in. ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Szacuje się, że w przypadku osób posiadających mniej niż 10 własnych zębów ryzyko zgonu z powodu choroby niedokrwiennej serca jest aż 7 razy wyższe, niż u osoby w tym samym wieku, lecz dysponującej minimum 25 własnymi zębami – ostrzega dr Adrianna Badorai przypomina, że za złym stanem jamy ustnej mogą się kryć także bóle głowy i zatok, uszkodzenia stawów, choroby układu pokarmowego, a nawet problemy z nerkami, spowodowane najczęściej przez próchnicę.

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ