Muzykoterapia.



Muzykoterapia opiera sie na pobudzaniu poprze dźwieki stanu emocjonalnego pacjenta. Pozwala wyciszyc się ale i też pobudzic do żywiołowego reagowania na bodźce zewnetrzne. Pozwala na powrót i poprawne funkcjonowanie ludzi z problemami natury umysłowej, fizycznej czy też emocjonalnej.

Stosowanie muzyki w celach leczniczych są znane od pokoleń, to właśnie za pomoca muzyki szamani odbywali ryrułały lecznicze, wykorzystując do tego śpiew, granie na instrumentach czy też taniec. Głównym bodźcem na którem opiera się muzykoterapia jest dźwięk.

Muzykoterapia, czyli leczenie dźwiękiem:

Muzyka potrafi nas wzruszac ale też i wywoływac w nas negatywne jak i pozytywne emocje.  W muzykoterapi możemy wyodrębnic: muzykoterapię aktywną do której zaliczamy śpiew, grę na instrumencie, taniec lub wykonywanie cwiczeń przy muzyce, i też możemy wyodrebnic muzykoterapię receptywną, czyli słuchanie muzyki, relaksowanie sie przy niej czy też wizualizacje.

W pierwszym przypadku, czyli muzykoterapi aktywnej, stosuje się ją jako uzupełnienie technik psychoterapeutycznych. Poprzez śpiew, taniec lub grę na instrumencie pacjent wykonuje cwiczenia ruch, który pomaga mu w odzyskaniu sprawności lub pomaga w rehabilitacji.

Jeśli chodzi o udział w sesjach muzykoterapii, to mogą w niej brac udział praktycznie wszyscy, nie zalecana się poddawaniu się muzykoterapi osobom z zaburzeniami ostrych stanów psychosomatycznych jak i osobom cierpiącym na epilepsję muzykogenną.

W dziedzinie muzykoterapii obecnie stosuje się kilka metod:

 Muzykoterapia kreatywna

 Wizualizacje muzyczne

– Muzykoterapia zorientowana analitycznie

– Muzykoterapia improwizacyjna

 Muzykoterapia behawioralna



Do kogo  skierowana jest Muzykoterapia?

Ogroma liczbę chorób cywilizacyjnych, które doskwierają nie tylko dorosłych ale też i dzieci, w ziązku z intensywnym trybem życia oraz nasilające się uczucie zmęczenia, zaleca się właśnie spojrzenia w kierunku muzykoterapii oraz zwrócenia się “otwarcia” na sztukę w szerokim tego słowa znaczeniu. Zwolennicy  muzykoterapii wymieniają liczne zalety, jakie wynikają z tej formy leczenia. Twierdzą iż muzyka sama w sobie zawiera  posiada muzyka jako specyficzny rodzaj leku.

Mianowicie muzyka pozwala wniknąc w umysł pacjenta, ponieważ pomija kontrolę intelektualną jak towarzyszy podczas komunikacji werbalnej, dlatego też ma tak świetne opinie przy leczeniu zaburzeń na tle psychicznym. Muzykoterapia mylnie jest kojarzona jedynia z leczniem osób “chorych psychicznie”, ponieważ ma ona zbawienny wpływ na każdego człowieka, który nie ma większych przeciwskazań do tego typu terapii.

Muzykoterapia – Jak to działa?

Dobór utworów wykorzystywanych podczas zajęc powinien byc dobierany indywidulanie do pacjenta o określonym oddziaływaniu na chorego, wymaga to posiadania przez muzykoterapeutę odpowiednich kompetencji oraz dużego doświadczenia, zaznajomienia się z indywidualnymi potrzebami  odbiorcy. Muzykoterapia, poprzez  swoją praktykę, jest terapią  zmierzająca do realizacji zalożonych celów terapeutycznych. Muzykoterapia doprowadza do wyników jedynie wówczas, gdy jest  prowadzona w sposób systematyczny i metodyczny.

Decydujacym znaczeniem jest prowadzenie muzykoterapii przez wykwalifikowanego terapeutę, który stosuje ją jako świadomie wybraną formę leczenia i przeprowadza według zindywidualizowanego programu.  Program muzyczny wybrany podczas zajęc może wywoływać intensywne przeżycia piękna, powiedzmy przy użyciu muzyki organowej. Możemy także używac muzyki klasycznej do formy wyciszenia się oraz przywołania pozytywnych wspomnień.
Możemy także wyróżnić muzykoterapię indywidualną oraz grupową. Podczas muzykoterapii indywidualnej leczymy muzyką osobno każdego pacjenta przez dłuższy lub krótszy okres czasu. Przy zastosowaniu muzykoterapii grupowej wymaga przeprowadzenia odpowiedniego doboru grupy , ponieważ musimy tutaj uwzględnic indywidualną “czułośc” na odbierane dźwięki, indywidualne upodobania muzyczne, czy tez przy cwiczeniach “muzykoterapii aktywnej”, stopień zaangażowania i umiejetności posługiwania się instrumentami. Muzykoterapia grupowa może być dyrektywna, lub niedyrektywna.

Forma ruchy taneczna wpływa  na pacjenta wszechstronnie, na  kilku płaszczyznach, angażuje, jednocześnie analizator ruchowy, słuchowy, wzrokowy, dotykowy. W bardzo dużym stopniu pozwala pacjentowi pozbyc się izolacji, umożliwia korektę zaburzonych stosunków interpersonalnych, daje trening w zakresie sprawności fizycznej, oraz pozwala cwiczyc koncentrację poprzez skupianiu uwagi na szybkim podejmowaniu decyzji, pozwala na wyrażanie różnych nastrojów.
Muzykoterapia według wielu specjalistów nie tylko od naturalnej terapii ale też przez specjalistów innych dziedzin, uważana za godną uznania i poleceni terapię, która bardzo pozytywnie wpływa na pacjentów. Terapia muzykoterapii poszerza coraz to większe grono swoich zwolenników, ponieważ łączy w sobie przyjemne z pożytecznym.  .

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ