Jak bezpiecznie ćwiczyć z kontuzją?



Kontuzje takie jak zwichnięcia, skręcenia stawów czy problemy z kręgosłupem nie muszą już wykluczać nas z regularnych treningów sportowych. Dzięki ortezom możemy bowiem nadal ćwiczyć i jednocześnie leczyć uraz.

 

Jakie funkcje pełnią ortezy?

Orteza jest typem aparatu ortopedycznego, który pełni podobną do gipsu funkcję. Dzięki niej staw jest utrzymywany w jednej, stałej pozycji. Ortezy są jednak znacznie lżejsze od gipsu, gdyż ich waga jest znacznie niższa, a poruszanie się z nimi nie jest utrudnione. Wykonywanie ćwiczeń fizycznych jest więc dalej możliwe.

W ortezie elementem usztywniającym staw są poduszki powietrzne, znajdujące się pomiędzy warstwami tkaniny. Dzięki temu, iż dostępne obecnie w sklepach medycznych ortezy wykonuje się z materiałów, które przepuszczają powietrze, chronią one przed nadmiernym poceniem się i zwiększają komfort użytkowania aparatu – również w trakcie treningu.

Orteza pełni również funkcję kompresyjną, która polega na podnoszeniu i utrzymywaniu stałej temperatury wokół stawu. Ponadto aparat ten jest produkowany w wielu rozmiarach, co pozwala na idealne dopasowanie go do szerokości stawu.

Rodzaje ortez

Jak mówi nam Anna Rak ze sklepu omedika.pl  –Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje ortez: sztywne, półsztywne i elastyczne. Pierwsze z nich całkowicie uniemożliwiają poruszanie stawem i są stosowane w pierwszych dniach po pojawieniu się kontuzji lub urazu. Zwykle nie można w nich wykonywać ćwiczeń. W ortezach półsztywnych można jednak już trenować – trzeba jednak przyjąć, że intensywność ćwiczeń będzie musiała być niekiedy zmniejszona. Ortezy elastyczne pozwalają natomiast bezpiecznie wykonywać ćwiczenia fizyczne bez konieczności jakichkolwiek ograniczeń. Poleca się je głównie w kolejnych dniach po wystąpieniu urazu lub w przypadku urazów trwałych.

Warto zaznaczyć, że stosowanie ortez jest możliwe nie tylko w przypadku kontuzji, ale także przy wielu dysfunkcjach neurologicznych, reumatycznych czy po operacjach.



Ortezy – na jakie części ciała można je stosować?

Ortezy są dość szeroką grupą aparatów ortopedycznych, która obejmuje zarówno aparaty przeznaczone do stosowania w różnych odcinkach kręgosłupa, jak i te, które zakłada się w przypadku urazów kończyn. Osoby ćwiczące zwykle wybierają jednak ortezy przeznaczone do zakładania na kończyny.

Wśród nich można wyróżnić ortezę stawu barkowego, łokciowego i przedramienia oraz nadgarstka, a także ortezę stawu biodrowego i uda, stawu kolanowego i podudzia oraz stawu skokowego i stopy.

Wiele z tych ortez jest często stosowanych przez zawodowych sportowców. Można zauważyć, że zakładają je oni nie tylko podczas treningów, ale i wtedy, gdy są na zawodach bądź gdy rozgrywają ważne mecze. Przyrząd ten może bowiem nie tylko pomagać w przypadku kontuzji, ale i chronić przed wystąpieniem kolejnych urazów podczas wykonywania szybkich i energicznych ruchów.

Elastyczna orteza powinna być więc obowiązkowym elementem wyposażenia każdej osoby, która chce ćwiczyć, jednak nie mogła tego robić z powodu starego lub nowo powstałego urazu któregoś ze stawów.

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ